Mint Linux kurarken ne yapılmalı?

Paul Walker

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Linux Mint kuracağım ama çok karmaşık geldi. Oyunlar vs silinmemesi için C diskini bölmek lazımmış (D diskide var)
Burası tamam ama ses kartı çalışmama ihtimali falan varmış onun için sanal makinede deneyin dediler ama nasıl anlayacağım ki stabil mi değil mi? Onun dışında flash bellek ile ilgili "live" bir şey vardı onu da anlamadım. Linux kodu vs. varmış. Mala anlatır gibi anlatır mısınız?
1050 Ti, i5 9400F, 16 GB RAM.

Sanırım Linux ile Windows'un dosya formatı farklı olduğu için söz konusu iki farklı işletim sistemi kurulamaz tek bir diske. Üçüncü bir diske kurup onun üzerinden boot edebilirsiniz ama.

Yanlış bilgi için özür dilerim.

Son düzenleme:
Techolay'da penguen tayfa o kadar boş karıştırdı ki kafanı...

Birader sen şimdi C diskini 30GB falan küçültüyorsun, Windows kurar gibi Linux Mint'i USB'ye yazıyorsun, oluşturduğun boş alana kuruyorsun. Next, next, next zaten işlem. Bu kadar basit.

Linux Mint kuracağım ama çok karmaşık geldi. Oyunlar vs silinmemesi için C diskini bölmek lazımmış (D diskide var)
Burası tamam ama ses kartı çalışmama ihtimali falan varmış onun için sanal makinede deneyin dediler ama nasıl anlayacağım ki stabil mi değil mi? Onun dışında flash bellek ile ilgili "live" bir şey vardı onu da anlamadım. Linux kodu vs. varmış. Mala anlatır gibi anlatır mısınız?

ISO'yu boot et zaten direkt masaüstü geliyor. Oradan install Linux Mint'e tıklayıp kuruluma başlıyorsunuz. Eğer Windows'un yanına kuracaksanız önce Windows'ta disk yöneticisine girip diskinize sağ tıklayıp birimi küçült deyin. En az 30-40GB verin ve ayrılmamış alan olarak kalsın. Linux Mint'i kurarken Windows Boot Manager'in yanına kur dediğiniz zaman kuruluma başlayacaktır.

Sanal makinede deneyin diyen adam hiçbir şey bilmiyordur, lafını dinlemeyin. ISO'yu etcher ya da Ventoy ile USB'ye yazdırıp boot edin ve deneyin. Eğer ses ve internet düzgün çalışıyorsa kurulum aracının başlatarak Windows'un yanına kur diyerek ilerleyin.

Eğer ses, internet gibi konularda problem yaşarsanız lspci ve lsusb komutlarını girip çıktılarını bir şekilde buraya atın. İnternet problemi yaşarsanız tethering ile internet sağlarsınız.

Eğer kurulum noktasında Windows'un yanına kur seçeneği çıkmıyorsa elle kurulum deyip açılan pencereden tüm diskler ve bölümleri görünecek şekilde ekran görüntüsü atın.

Sanırım Linux ile Windows'un dosya formatı farklı olduğu için söz konusu iki farklı işletim sistemi kurulamaz tek bir diske. Üçüncü bir diske kurup onun üzerinden boot edebilirsiniz ama.

Bir diskte iki farklı dosya sistemi kullanabiliyorsunuz.

ISO'yu boot et zaten direkt masaüstü geliyor. Oradan install Linux Mint'e tıklayıp kuruluma başlıyorsunuz. Eğer Windows'un yanına kuracaksanız önce Windows'ta disk yöneticisine girip diskinize sağ tıklayıp birimi küçült deyin. En az 30-40GB verin ve ayrılmamış alan olarak kalsın. Linux Mint'i kurarken Windows Boot Manager'in yanına kur dediğiniz zaman kuruluma başlayacaktır.

Peki Linux ve Windows'u yan yana kurmanın avantajı nedir?

Peki Linux ve Windows'u yan yana kurmanın avantajı nedir?

Kişiye bağlıdır. Benim için şu an bir avantajı yok, bu yüzden sadece Linux kullanıyorum. Ama sizin oynadığınız bazı oyunlar veya kullandığınız bazı programlar vardır ve bunlar sizin için önemlidir. Bu durumda dualboot sizin çok avantıjlıdır.

Buradan da anlayacağımız üzere bu kendinizin vermesi gerektiğü bir cevap.

Kişiye bağlıdır. Benim için şu an bir avantajı yok, bu yüzden sadece Linux kullanıyorum. Ama sizin oynadığınız bazı oyunlar veya kullandığınız bazı programlar vardır ve bunlar sizin için önemlidir. Bu durumda dualboot sizin çok avantıjlıdır.

Buradan da anlayacağımız üzere bu kendinizin vermesi gerektiğü bir cevap.

Oyunların hepsi D diskinde bu arada. Ben C'yi bölüp kurayım o zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı