Mitolojik yaratıklar gerçek olabilir mi?

Ben kimsenin otururken dolunaylarda kurda dönüşen insanları, ya da sarımsaktan tiksinen kan emici vampirleri uydurduğunu düşünmüyorum.
Mesela Türk mitolojisinde çift başlı kartal varmış. (Semrük) Belki de gerçekten çift başlı kartal görmüş olabilirler. Günümüzde çift başlı insan ve hayvanları görüyoruz. Fakat bu örnek; absürt seviyedeki mitolojik karakterlerin uydurma hayaller olmadığı anlamına gelmez.

Örnek absürt karakter: Yunan mitolojisinde çoban tanrısı PAN. (Böyle bir şey görmeleri mümkün değil.)

Örnek absürt karakter: Arap islam mitolojisinde uçan at olarak bilinen BURAK. (Böyle bir şey görmeleri mümkün değil.)

"Bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış" diye atasözü var. Yani birisinin uydurduğu bir hikayenin insanlar arasında yayılması doğal. Kurtadam gördüm der, ne bir kanıt, ne de bir gören olur. Ama dillenir durur. Bunun gerçek olmadığını bilen kişiler de ortalığı karıştırmak için hikayeyi canlı tutmaya çalışır. Gördüklerini abartan kişiler de olur. Gerçeklik payları yok.

Mesela vampir uydurmaları da Rumen lideri Kazıklı Voyvoda yüzünden ortaya atılmıştır. Kendisine Kont Drakula'da deniyordu. Adam savaşta aldığı esirleri kazığa bağlayarak akan kanlarını şarap bardağında içtiği için vampir sıfatı yapıştırmışlardı. Filmlerde anlatılan türden vampir değil yani. Normal psikolojisi bozuk bir insan kendisi. Kan içen başka insanlar için de vampir denmiştir. Ama insan dışı varlık değiller. Saçma inançlarından dolayı insan kanı içen tiplemeler bunlar. Şu an hala haberlere çıkan insan kesip yiyen katiller mevcut.

Monoton hayatımızdan ötürü aksiyon olsun diye insan dışı varlıkları uyduranlar oluyor. Veya gündem değiştirmek için. Fark ederseniz zaten günümüzde bu insanlar çok az. Hep geçmiş zamanın cehaletinin ekmeğini yiyenlerin uydurmaları günümüze taşınıyor. Günümüzde "Şu ormanda cadı varmış. Ve çocukları kurbağaya çeviriyormuş!" dese biri ha s.... ordan dersin ve güler geçersin. Çünkü artık insanlar bilinçli. Geçmişteki gibi kara cahil değiller. Sadece din altında hurafelere inanmalar devam ediyor. O da inançtan dolayı bir süre daha devam eder. Ama yıllar sonra dinler ortadan kalktığında öyle bir şey de kalmayacak.

Bana inandırıcı gelmiyor

Sanmıyorum. Gerçekçi gelmiyor.

Çift başlı kartal çok havalı bence.
Gerçek olmasını isterdim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…