MIUI sürümü düşürülürse performans artar mı?

Herkese iyi akşamlar. Elimde MIUI 11 sürümlü eski bir cihaz var. Cihaz kasıyor ve bazen donuyor. MIUI sürümünü düşürürsem performans artar mı?
Cihazın ilk geldiği "stabil" MIUI sürümüne düşürürseniz elbette artar. Android 9-12 Custom ROM kurarsanız da kasacağını sanmıyorum da tabi denemeden göremeyiz.

Güvenlik ve uyumluluk için her yazılımın en güncel versiyonunu kullanmaya çalışın. Bilinçli olarak yavaşlatma gibi durumlar söz konusu olabilse de, cihazların eski sürümlerinin daha hızlı olduğu bir yanılgıdır çünkü yeni bir satın aldığınızda, eski bir cihaz almadıysanız zaten piyasanın performans ölçeğinde olacaktır ve eski uygulamalar da buna göre daha az kaynak tükettikleri için her yazılım en verimli hâliyle çalışacaktır. Zaman ilerledikçe ise kullandığınız uygulamaların güncellenmeleri ile birlikte kaynak tüketimleri artacak ama buna rağmen sizin donanımınız aynı kalacaktır. Bu yüzden de yavaşlama hissetmeniz gayet normal. En iyi karar, güncel yazılımı fabrika ayarlarına sıfırlamak olacaktır.

Güvenlik ve uyumluluk için her yazılımın en güncel versiyonunu kullanmaya çalışın. Bilinçli olarak yavaşlatma gibi durumlar söz konusu olabilse de, cihazların eski sürümlerinin daha hızlı olduğu bir yanılgıdır çünkü yeni bir satın aldığınızda, eski bir cihaz almadıysanız zaten piyasanın performans ölçeğinde olacaktır ve eski uygulamalar da buna göre daha az kaynak tükettikleri için her yazılım en verimli hâliyle çalışacaktır. Zaman ilerledikçe ise kullandığınız uygulamaların güncellenmeleri ile birlikte kaynak tüketimleri artacak ama buna rağmen sizin donanımınız aynı kalacaktır. Bu yüzden de yavaşlama hissetmeniz gayet normal. En iyi karar, güncel yazılımı fabrika ayarlarına sıfırlamak olacaktır.
Eski sürümler daha az kaynak harcadığı için performansı arttırır. Güvenlik ve uyumluluk mevzusuna geliceksek eski sürüm olunca virüsler daha kolay girmiyor ama yeni sürümlere kıyasla riskli oluyor. Gözlemlediğim kadarıyla Xiaomi telefonlar üretildiği zaman içindeki ilk versiyonla çok daha kararlı ve performanslı çalışıyor. Ben burada gidip Android 7 kur vs. demek istemiyorum, "Stabil" ve daha saf bir android sürümü kurması daha iyi olabilir demek istiyorum.
Uygulamalara gelen yeni güncellemeler ise elbette zorlar. İleride zaten cihaz çok kasacağı için değişecek ama özellikle yeni MIUI sürümleri batarya ve CPU canavarı. Eski cihazların korkulu rüyaları olan bu sürümlerin hepsi güncelleme ayağıyla beta olarak kullanıcılara sunuluyor ve telefonları mahvediyor. Şuan Ginkgo kullanıyorum, MIUI 10'da günlük kullanımda 9 saati gördü. MIUI 12 ise 3 saati bile göremedi. Sadece performans ve batarya değil, bu yeni sürümler buglardan geçilmiyordu, halen aynı. Saf Android dışında yeni ROM'lar kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı