".MKV"den ".MP4"e çevrilen videolarda ses yok

xbea

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, ben yeni yeni videolar çekmeye başladım. Çekim için OBS kullanıyorum ancak bir sorunum var. Bu çektiğim videolar .mkv formatında, bu formattayken sesleri var ve gayet güzel duyuluyor ancak işler .mp4 yapınca değişiyor. VLC Media Player kullanıyorum dönüşüm için ancak dönüştürdüğüm videolarda ses yok. Yani .mp4 olduğu anda benim sesim kayboluyor. Ben bunu birkaç kere denedim ve hep aynı sonuca ulaştım. Neden böyle oluyor acaba? Nerede hata yapıyorum? Koca bir video çöp oldu resmen, bana yardımcı olur musunuz? Bu videolar benim elimde patladı, o kadar da zaman ayırdım. Bu elimdeki videoları kurtarmanın bir yolu yok mu? @Lord Raiden , @Yener K. hocalarım sizlerin bir bilgisi var mı bu konuda?

Bir de benim elimde bulunan ve sesi olan part1 - part3 olan .mkv olan videoları nasıl sesini kaybetmeden .mp4 yaparım?
HandBrake ile dönüştürebileceğinizi söylemiştim. M4V olarak çıktı veriyor fakat M4V ile MP4 zaten neredeyse aynı formatlar bu yüzden çıktının uzantısını MP4 olarak değiştirmeniz yeterli.

MP4 olanı Adobe Premiere ile açtığınızda ses geldiğini söylemişsiniz. HandBrake ile açtığınızda ses sekmesinde ses gözüküyor mu? Ya da VLC ile açtığınızda ses geliyor mu?

HandBrake ile dönüştürebileceğinizi söylemiştim. M4V olarak çıktı veriyor fakat M4V ile MP4 zaten neredeyse aynı formatlar bu yüzden çıktının uzantısını MP4 olarak değiştirmeniz yeterli.

MP4 olanı Adobe Premiere ile açtığınızda ses geldiğini söylemişsiniz. HandBrake ile açtığınızda ses sekmesinde ses gözüküyor mu? Ya da VLC ile açtığınızda ses geliyor mu?

Bu şekilde gözüküyor hocam:
Ekran görüntüsü 2021-05-13 125823.png

VLC ile açtığımda ses var ama görüntü yok hocam bu seferde 😀. @Kerem00 hocam yorumunuz nedir?

Son düzenleme:
Burada ses gözüküyor. Dönüştürdüğünüzde çıktı ne olur acaba denemek gerek.
Hocam bu zaten .mp4 uzantılı olan versiyonu. Mesela bu part 1 olandı ve premiere go ile açtığımda sesi olan tek .mp4 versiyon. Aynı şekilde kaydettiğim ve .mkv'den .mp4'e dönüştürdüğüm part3 videom da ise ses yok. Onunda ekran görüntüsünü atıyorum. Attığım ekran görüntüsünde .mp4 olan versiyonunun:
Ekran görüntüsü 2021-05-13 134009.png

Aynı şekilde bunu da VLC üzerinden açtım: Bu sefer part1'den farklı olarak görüntü var ama ses yok!

Olsun, MP4 versiyonu HandBrake ile tekrar işlemeyi deneyin.("Kodlamaya başla" butonu ile.) Denemekten zarar gelmez sonuçta değil mi? :D
Hocam şimdi part1'i denedim ve render aldım. Sonra da VLC ile açtım ve hem görüntü hem de ses geldi. Bu çok iyi oldu ama aynı işlemleri part3 için uyguladığımda maalesef işe yaramadı. Sanırsam part3'ü yeniden seslendireceğim. Bir de son olarak: .m4v uzantısını direkt .mp4 yaparsam bir sıkıntı olmaz değil mi? @Kerem00 @Lord Raiden

Tamam hocam, teşekkür ederim. Son olarak, ben sonradan seslendirme yapmak istiyorum. Bunu nasıl ekleyebilirim videoya?
Ben gelene kadar halletmişsiniz çoğunu. Geçmiş olsun.

Bunun için Format Factory ya da HandBrake'de render alırken kaydettiğiniz ses dosyasını render işlemine ekleyebilirsiniz.

Ben gelene kadar halletmişsiniz çoğunu. Geçmiş olsun.

Bunun için Format Factory ya da HandBrake'de render alırken kaydettiğiniz ses dosyasını render işlemine ekleyebilirsiniz.
Tamamdır hocam bunu yapacağım, zaten o kısımlar kısa olan bölümler bu yüzden kolayca hallederim herhalde. Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için @Lord Raiden @Kerem00 .
Hocalarım şimdi ben handbrake kullanarak elimde ki .mkv 1080P 60 FPS videoları, .mp4 1080p 60 FPS olarak çevirmek istiyorum. Şu anda 1080P 30 FPS olarak .mp4 çeviriyor. Ben videoları Youtube atacağım, bundan dolayı 60 FPS olmasını istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Bir de kalite kaybı olmaz değil mi? Şimdiden teşekkür ederim. Son olarak bu programları kullanmayı öğrenmek için bir rehber filan var mı acaba? İyi forumlar, saygılar.
@Kerem00 @Lord Raiden

Son düzenleme:

Geri
Yukarı