Mobil erişim noktasından virüs bulaşır mı?

Cihazın Android 3 felan değilse ihtimal vermiyorum ayrıca girdiğin sitelerde zaten korumalı siteler olduğu için veri alışverişini görme ihtimali kalmıyor.

Cihazın Android 3 falan değilse ihtimal vermiyorum ayrıca girdiğin sitelerde zaten korumalı siteler olduğu için veri alışverişini görme ihtimali kalmıyor.

Yani veri alışverişini görememeiz kötü mü? Bir de ben virüslü bir telefonun mobil erişimine bağlansam babada bulaşır mı?

Yani veri alışverişini görememeiz kötü mü? Bir de ben virüslü bir telefonun mobil erişimine bağlansam babada bulaşır mı?
Hayır aksine iyi bir şey çünkü kötü amaçlı yazılımlar veri aktarımı sırasında bir şey göremecekleri için bir şey alamayacaklar.

Wi-Fi ile aynı işlevi görüyor. Bağlanan cihazlardan şüpheniz yoksa içiniz rahat olsun. En kötü ihtimalle Avast ile cihazı taratın ve Kaspersky kullanın.

Şahsen Wi-Fi üzerinden 2-3 uygulama ile Android cihazdan Android cihaza karşı tarafı coşturabilirim, bunu yapmak çok kolay. Sizin gönlünüz rahat olsun, cihazınızın ağ bağlantısı kesildikten sonra veri göndermeye devam edebilmesi için veri göndereceği cihazı bilmesi gerekir en nihayetinde sizin cihazınıza dosya göndermiş olması gerekkir eğer böyle bir şeyden şüpheniz yoksa sıkıntı yok demektir.

Wi-Fi ile aynı işlevi görüyor. Bağlanan cihazlardan şüpheniz yoksa içiniz rahat olsun. En kötü ihtimalle Avast ile cihazı taratın ve Kaspersky kullanın.

Şahsen Wi-Fi üzerinden 2-3 uygulama ile Android cihazdan Android cihaza karşı tarafı coşturabilirim, bunu yapmak çok kolay. Sizin gönlünüz rahat olsun, cihazınızın ağ bağlantısı kesildikten sonra veri göndermeye devam edebilmesi için veri göndereceği cihazı bilmesi gerekir en nihayetinde sizin cihazınıza dosya göndermiş olması gerekkir eğer böyle bir şeyden şüpheniz yoksa sıkıntı yok demektir.
Merhaba hocam, ben biraz hastayım da bu konularda. Anlayış ile karşılasan sevinirim.
Geçen gün arkadaşım aniden internet istedi. Ben de açtım. Xiaomi Mi 10'un bir türevini kullanıyordu. Aptal bir paranoyak olduğum için günlerdir kafam rahat değil. Çocuğun telefonuna Eset Mobile ve Kaspersky kurdum, tarattım. Tertemiz çıktı. Aero dışında hiçbir APK kurmamış. Dosya transferi kesinlikle yok, var mıdır bir sorun? Benim cihazım da Galaxy A10, Android 11. Eski bir Android sürümû yok yani. Ekran kaydı alabilen, fotoğraflara erişim sağlayıp şantaj yapabilecek virüsler konusunda çok titizim. OBP ve Paranoyaklık birleşince benim gibi bir eşek meydana geliyor. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Merhaba hocam, ben biraz hastayım da bu konularda. Anlayış ile karşılasan sevinirim.
Geçen gün arkadaşım aniden internet istedi. Ben de açtım. Xiaomi Mi 10'un bir türevini kullanıyordu. Aptal bir paranoyak olduğum için günlerdir kafam rahat değil. Çocuğun telefonuna ESET Mobile ve Kaspersky kurdum, tarattım. Tertemiz çıktı. Aero dışında hiçbir APK kurmamış. Dosya transferi kesinlikle yok, var mıdır bir sorun? Benim cihazım da Galaxy A10, Android 11. eski bir Android sürümû yok yani. Ekran kaydı alabilen, fotoğraflara erişim sağlayıp şantaj yapabilecek virüsler konusunda çok titizim. OBP ve paranoyaklık birleşince benim gibi bir eşek meydana geliyor. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Veri aktarım yoluyla cihazınıza hiçbir veri gönderemez, bir sunucuya bağlanmanız gerekir yani sizin bir IP'ye istek atmanız gerekir ki o yol yordam üzerinden size veri gönderebilsin. Android üzerinden yapılıp atılan tüm veriler kontrol altındadır, hele ki Kaspersky ile taratmışsınız hiçbir sıkıntı olmaz. Açtığınız erişim noktasından sadede ağ trafiği izlenebilir ve değiştirilebilir, mesela tht de aratırsanız bir uygulama ile (root gerektirir) ağa bağlı cihazların girdiği sitelerde belirli görseller görmesini sağlayan veya tüm verilerin izlenmesini sağlayan bir yapıda olduklarını görebilirsiniz. Ek olarak veri yoluyla size gönderilen şey her ne ise onay ister, dokunmanızı veya otomatik olarak herhangi bir şekilde aktif edilmeyi veya fark edilmeyi bekler. Yani size atılan APK dosyası kurulmadığı sürece içerisinde başka bir uygulama ile çalıştırılabilecek bir şey yoksa (mesela Minecraft modları gibi) durup duran dosya hiçbir şey yapamaz.

Geliştirici ayarlarını açın (Kaspersky'dan uyarı alabilirsiniz, aldırış etmeyin çünkü bu mod kapanıp açıldığında resetlenebiliyor. Kaspersky bunu telefonunuza dış erişim olursa çok daha derin ayarlar değiştirilebileceği için uyarıyor, biz güvenlik ayarı yapacağız ve ek olarak oraya kimse erişemeyeceğinden eminiz.) Ardından USB ayarlarına girerek veri aktarımını kapatın. Bu ayar herhangi bir fiziksel bağlantı ile veri transferi yapılamayacağı, yapılsa bile veri aktarımının tümünün USB yoluyla reddedileceği dolayısıyla bruteforceattack, kilitliyken USB takma ve okuma, değilken takma ve okuma olayların ortadan kaldırır. Yani siz uyurken paranoyak bir oda arkadaşınız parmağınızı okutarak açtığı cihazı PC'ye bağlandığında bu ayarı bilmiyorsa kesinlikle veriyi otomatik olarak veya elle çekemeyecek/göremeyecektir. (unutmayın bu sadece USB veri akışını reddetmeye yarar, tarayıcı ayarları için Firefox kullanı ve gizlilik ayarlarını kendinizce ayarlayın mesela indirmeleri istekle bazı izinleri direkt reddet olarak ayarlayın.)

Geri
Yukarı