Mobil Uygulama Geliştirme

Pinkman

Kilopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Selamlar, ben mobil bir uygulama geliştirmek istiyorum. Fakat bu konularda hiçbir bilgim yok ama iyi bir bilgisayar kullanıcısı olduğumu söyleyebilirim, çoğu Technopat'ın olduğu gibi :) . Bilgisayar bilgim ise, format atmak, PC toplamak ve olası bir sorunu kolayca çözebilme vesaire gibi. Yani bilgisayarda oyun oynayıp, film ve dizi izleyipte bilgisayardan anlıyorum diyenlerden değilimdir. Şimdi elimdeki platformları sıralayayım böylece işime yarayacak olanlardan yola çıkabiliriz.

iOS olarak bir iPad 4 var, iOS 8.2 veya üst sürümlere JailBreak çıktığında, uygulamalarımı bunun üstünde test edebilirim.
Android olarak ise LG G2 var, bununlada .apk olarak testler yapabilirim diye düşünüyorum.
Windows olarak ise farketmiyor zaten herkesin evinde bir windows bilgisayar vardır :D .
Lisans olarak ise maalesef yazılım dillerinden pek anlamıyorum, matematiğim iyidir ve ileri seviye ingilizce biliyorum (kitap vesaire okuyabiliyorum sadece çok entel dantel kelimeler var ise sözlükten bakıyorum, yani grammar'ım iyidir.)

Şimdi ben Ali ve Recep Abi'nin kafa ayarı serisinden biraz oyun geliştirme hakkında bilgi sahibiyim. Kolay olmadığını, büyük bütçeler vesaire gerektirdiğini ve takım çalışmasınıda istediğini. Fakat ben bunun büyük bir şirketler hariç (GAMELOFT ve benzeri) mobil platform için bu kadar zor olduğunu düşünmüyorum. Biraz istek ile herşey başarılabilir gibi gözüküyor. Normal bir vatandaş telefonda oyunu beğenip aa bende yapayım, hem reklamlardan para kazanayım dese baya zor olur o işler. Fakat teknolojiyle arası iyi olan bir birey için pek zor olmadığını düşünüyorum (Bakınız: Şahin Drift oyunları).

Şimdi benim amacım şöyle değil; Hemen oyunu yada uygulamayı yapayım ve developer üyeliği alayım. Sonrada en yeni oyunlar listesinde şans eseri markette bir şekilde gözükürsek, reklamdan parayı kırarım kafasında değilim.

Benim amacım ise olayı iyice kavradıktan sonra, beyin fırtınası yapıp piyasada olmayan, özgün basit ve güzel bir içerik yapmak. Böylece elimdeki platformlarda iyice test edip eksiklerini giderince, google play ve apple store'da developer hesabı almak. Çevremde bu cihazları kullanan çok ve forumlardada baya Türk oyunu görünce gururlanıp gaza gelen çok. Destek vereceklerini umuyorum. Bu sürecide neredeyse 1-2 yıl yaşayacağım. Yani iyice piştikten sonra piyasaya gireceğim.

Çok uzun oldu, kusura bakmayın ama okuyupta yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür eder ve herkese iyi forumlar dilerim.

Vallahi hocam senle aynı kafadayım, önümde tek engel var: OKUL. Eğer okul olmasa 7-24 c#, java çalışırdım. Ama sıkıntı işte okul. Eğer üniversitedeysen veya lisenin başındaysan(9-10, ben 11 im) ya da okul bitmişse kesin başlamalısın. Buradan da anlaşılacağı üzere c# ile başlamanı ve unity engine kullanmanı öneririm. Bunun bir diğer nedenide c++(cry engine ın kullandığı) ın epey zor olması. Kısacası, üniversiteye geçince benim yapacağım C# ve Java + Unity, Microsoft Develepment programları, yazılım mühendisi blogu. Üniversite bitince de çevremdeki yazılımla uğraşanlarla firma kurmak. ;) Umarım fikir vermişimdir.

Oyun yapacaksanız Unity Engine, uygulama yapacaksanız Eclipse kullanabilirsiniz. Unity Engine'da C#, Javascript kullanabilirsiniz. Eclipse'te ise Java kullanabilirsiniz.

Android ile geliştirme yapmak için Java öneririm hem daha kolay hemde Android ile uyumlu Android de Java ile yazıldı çünkü.
Ama en önemlisi ingilizce nin anlaman için yeterli olması gerekir yoksa oyun yapmayı unutabilirsin çünkü derleyici bile hatayı ingilizce veriyor hatanın ne yüzden meydana geldiğini bulman ingilizce seviyene bağlıdır, yoksa assembly de dahil hiç bir dil zor değildir.

Selamlar, ben mobil bir uygulama geliştirmek istiyorum. Fakat bu konularda hiçbir bilgim yok ama iyi bir bilgisayar kullanıcısı olduğumu söyleyebilirim, çoğu Technopat'ın olduğu gibi :) . Bilgisayar bilgim ise, format atmak, PC toplamak ve olası bir sorunu kolayca çözebilme vesaire gibi. Yani bilgisayarda oyun oynayıp, film ve dizi izleyipte bilgisayardan anlıyorum diyenlerden değilimdir. Şimdi elimdeki platformları sıralayayım böylece işime yarayacak olanlardan yola çıkabiliriz.

iOS olarak bir iPad 4 var, iOS 8.2 veya üst sürümlere Jailbreak çıktığında, uygulamalarımı bunun üstünde test edebilirim.
Android olarak ise LG G2 var, bununla da. APK olarak testler yapabilirim diye düşünüyorum.
Windows olarak ise fark etmiyor zaten herkesin evinde bir Windows bilgisayar vardır :D .
Lisans olarak ise maalesef yazılım dillerinden pek anlamıyorum, matematiğim iyidir ve ileri seviye İngilizce biliyorum (kitap vesaire okuyabiliyorum sadece çok entel dantel kelimeler var ise sözlükten bakıyorum, yani Grammar'ım iyidir.)

Şimdi ben Ali ve Recep Abi'nin kafa ayarı serisinden biraz oyun geliştirme hakkında bilgi sahibiyim. Kolay olmadığını, büyük bütçeler vesaire gerektirdiğini ve takım çalışmasınıda istediğini. Fakat ben bunun büyük bir şirketler hariç (Gameloft ve benzeri) mobil platform için bu kadar zor olduğunu düşünmüyorum. Biraz istek ile her şey başarılabilir gibi gözüküyor. Normal bir vatandaş telefonda oyunu beğenip aa bende yapayım, hem reklamlardan para kazanayım dese bayağı zor olur o işler. Fakat teknolojiyle arası iyi olan bir birey için pek zor olmadığını düşünüyorum (Bakınız: Şahin Drift oyunları).

Şimdi benim amacım şöyle değil; Hemen oyunu ya da uygulamayı yapayım ve developer üyeliği alayım. Sonrada en yeni oyunlar listesinde şans eseri markette bir şekilde gözükürsek, reklamdan parayı kırarım kafasında değilim.

Benim amacım ise olayı iyice kavradıktan sonra, beyin fırtınası yapıp piyasada olmayan, özgün basit ve güzel bir içerik yapmak. Böylece elimdeki platformlarda iyice test edip eksiklerini giderince, Google Play ve Apple Store'da developer hesabı almak. Çevremde bu cihazları kullanan çok ve forumlarda da bayağı Türk oyunu görünce gururlanıp gaza gelen çok. Destek vereceklerini umuyorum. Bu sürecide neredeyse 1-2 yıl yaşayacağım. Yani iyice piştikten sonra piyasaya gireceğim.

Çok uzun oldu, kusura bakmayın ama okuyupta yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür eder ve herkese iyi forumlar dilerim.

İstersen birlikte uygulama geliştirebiliriz. C# ve xamarin kullanabilirim

Geri
Yukarı