Mobil Uygulama İçin Ortak Olacak Yazılımcı

Berkcan Göl

Centipat
Merhabalar. Elimde birden fazla mobil uygulama fikri var. Bu uygulamaların logolarını ve arayüzleri tasarlayabiliyorum. Ama yazılım bilgimiz yetersiz kalıyor. Freelance yazılımcılar da anlattığım projelerin kolay olmadığını söylüyorlar ve bu işler için yüksek fiyat biçiyorlar. Bunlara da bütçem yetmiyor. Bu riske girip ortak olmak isteyen yazılımcılar olursa gmailden proje detaylarıyla ilgili görüşebiliriz.
[email protected]

Önemli olan yatırımcı. Yoksa örneklere bakarak, biraz da programlama geçmişin varsa, sen de yapabilirsin yapmak istediğini. Fakat para olmayınca, reklam yapamayınca, ne yaparsan yap yetersiz kalıyor. Her şey eskisi gibi değil. Bir şeyden birden fazla var artık.

Hocam yatırım ve reklam konusunda sana katılıyorum tabi ki fakat yatırımcılarda somut bir şey görmek istiyor ya da reklamını yapabileceğim şeyi insanlara göstermeliyim. Kime sorarsam sorayım herkes tanıdığım tanımadığım tüm yazılımcılar zor deyip ya çekildiler ya da çok para istediler.
O yüzden bunu yazıyorum.

Android tarafında, ilk başladığım zaman çok basit uygulamaları dahi zar zor yaparken, ilk 3-4 ay içerisinde Instagram benzeri bir mobil uygulama yapar kıvama gelmiştim. Zor diye bir şey yoktur, az çalışmak vardır. İyi bilenlerin çoğu, tutmayacağını bildikleri için uğraşmak istememişlerdir.

Bu arada, özgün bir oyun yaparsanız, sosyal medya tarzı uygulamalara göre tutma olasılığı daha yüksek olacaktır. İşin işine sosyal medya girdiği zaman, back-end tarafını da öğrenmek zorunda kalacaksınız. Hepsini aynı anda öğrenemezsiniz. Fakat online bir oyunu firebase kullanarak, daha kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz, en azından başlarda.

Hocam yatırım ve reklam konusunda sana katılıyorum tabi ki fakat yatırımcılarda somut bir şey görmek istiyor ya da reklamını yapabileceğim şeyi insanlara göstermeliyim. Kime sorarsam sorayım herkes tanıdığım tanımadığım tüm yazılımcılar zor deyip ya çekildiler ya da çok para istediler.
O yüzden bunu yazıyorum.

Isini iyi yapan kimse bunu bedavaya yapmaz. Ya kesenin agzini acip insanlara para verip ( en azindan demo yapip yatirimci birilerini ikna edene kadar ki o da zor is ) yapacaksin, ya da kendin ogrenip kendin yapacaksin.

Ayrica iyi yazilimci "zor" diye bir tabir kullanmaz. Istedigin sey teknik olarak mumkundur ancak cok zaman alacagi icin fizibil degildir ( cok pahaliya cikar ) ya da istedigin sey teknik olarak imkansizdir dolayisiyla yapilamaz der.

Bir de ortalik cakal kayniyor, herkese fikrini acik acik anlatma; projen ile ilgili klasife eden detaylar var ornegin "Gercek zamanli veri isleyebilen, mobil ve desktop uyumlu bir sosyal medya projesi" gibi anlat.

Ciddiysen oturup projeni skala et. Ornegin minimum kac muhendise ihtiyac var, kac zaman sonra para kazanmaya baslayacak. Maddi gelir ne uzerinden olacak? ( Reklam, sanal para vs ) Ne kadar zaman alacak bir proje? Hukuki ihtiyaclari neler? Tam olarak yapilmasi gereken seyler madde madde nelerdir?

Ornegin "Insanlarin paylasim yapacagi bir sosyal medya projesi istiyorum" yerine:
- Kullanicilarim email-sifre ile login olabilecegi
- Resim, video ya da text iceren paylasimlar yapabilecegi
- Paylasimlarin anlik olarak goruntulenebilip takip edilebilecegi
- Begeni ve paylasim ozelliklerine sahip

gibi gibi maddelere ayirirsan hem gelistirecek olana yardimci olmus olursun, hem de tam olarak ne istedigini sen de net anlamis olursun.

407905

Her projede bu esastir, Ayni zaman ve para dilimi icerisinde bir suru sey yapmaya calisirsan kalitesiz olur, kaliteli kod yazayim ve cok guzel bir uygulama yapayim dersen kesenin agzini acman gerekir. Sen projeni biliyorsun, kendi ucgenini belirleyip o sekilde planlama yap.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı