MODART-M11 / i3 12100F - RTX 3060 Ti EAGLE OC sistemde hangi parçalar değişmeli?

Fiyatı pahalı mı yani bilemedim şu ana kadar gördüğüm 3060ti ekran kartına sahip en uygun kasa
Fiyatı normal haliyle uygun lakin geliştirme istiyor. Kasa değişmeli, anakart mümkünse değişmeli, SSD en azından Kioxia yapılmalı. Ram'ler Corsair Vengeance 3600 MHz'ye değişmeli bence. Ayrıca i3 12100F 3060 Ti ile biraz darboğaz yapacaktır.(1080p kullanacaksanız)

SSD'yi yapabiliyorsanız Kioxia, yapamıyorsanız GoodRam yapın.

Sistemdeki PSU iyi değil ama bütçe yoksa idare eder, sonra bununla değiştirmenizi öneririm.

Hocam Kioxia ya baktım şimdi fakat yanlış biliyorsam beni düzelt bundan bahsediyosan okuma yazması diğerine göre çok düşük değil mi onun dışında psu ile ilgili kasayı direkt coolmaster a geçirsem iyi mi sence ?

KIOXIA EXCERIA 500GB NVMe M.2 SSD (1700MB Okuma / 1600MB Yazma)​

MLD M300 500GB NVME 2280 Gen3x4 M.2 SSD (3300MB Okuma / 3100MB Yazma)​

Kasa :

Cooler Master CMP510 Mesh ARGB TG 650W 80+ Bronze Mid Tower Kasa​

Darboğaz olmaz.
1080p de darboğaz olacaktır.

Hocam Kioxia ya baktım şimdi fakat yanlış biliyorsam beni düzelt bundan bahsediyosan okuma yazması diğerine göre çok düşük değil mi onun dışında psu ile ilgili kasayı direkt coolmaster a geçirsem iyi mi sence ?

KIOXIA EXCERIA 500GB NVMe M.2 SSD (1700MB Okuma / 1600MB Yazma)​

MLD M300 500GB NVME 2280 Gen3x4 M.2 SSD (3300MB Okuma / 3100MB Yazma)​

Kasa :

Cooler Master CMP510 Mesh ARGB TG 650W 80+ Bronze Mid Tower Kasa​

Okuma yazma hızı her şeyi ifade etmez zaten bu hızları hissedemiyorsunuz. Eğer sürekli bir şeyler diske yazmıyorsanız. Kioxia DRAM'li bir model ayrıca. Kasa eh işte, idare der.

Öncelikle anakart olarak B660M a geçmeni tavsiye ederim. Üzerinde gelen 3200MHz çok yeterli olmaz. B660M 5333'e kadar destekliyor. En azından RAM upgradesinde kafanız rahat olur.

İşlemci olarak F ibareli almanız daha mantıklı olur zaten ekran kartı kullanacaksınız. 13100 ile pek fark olacağını zannetmiyorum bu şekilde kalabilir.

RAM olarak 2x8 Dual channel önerebilirim. Daha kullanışlı olur.

Ekran kartı kalabilir.

Kasa kalabilir.

Sıvı soğutucu önerebilirim. Kule soğutma bu kasaya pek yakışmaz.

500TL fark ile Samsung 980 M.2 önerebilirim. Bilmediğiniz markayı almamış olursunuz.

SSD yetersiz kalırsa en azından çok performans gerektirmeyecek oyunları HDD'ye kurmanız açısından 1 adet HDD alabilirsiniz.

CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance LPX Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Dual Kit Ram iyi midir iki adet dual kit gördüm biri cl16 diğeri bu yazdığım diğerinin mhz3200 fark ediyor mu bilmiyorum onun dışında m2 ssd yanında kendi eski pcmden kalma sata ssd ler mevcut şuan en önemlisi güvenlik için psu seçeneklerden sizce fp olarak hangisi iyidir ?​

CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance LPX Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Dual Kit Ram iyi midir iki adet dual kit gördüm biri cl16 diğeri bu yazdığım diğerinin mhz3200 fark ediyor mu bilmiyorum onun dışında m2 ssd yanında kendi eski pcmden kalma sata ssd ler mevcut şuan en önemlisi güvenlik için psu seçeneklerden sizce fp olarak hangisi iyidir ?​

3600 MHz olan Corsair'i alabilirsiniz. Anakartı değiştirmeyecekseniz Ram'lere dokunmanıza gerek yok. Cooler Master CMP510'da MWE 650W 80+ Bronze v2 PSU'var. Güzel PSU'dur. Genel olarak sistem ileriye dönük olarak güzel olacaktır. 17 bin civarlarına geliyor, 24 Mayıs'da 4060 Ti'lar çıkacak ama Türkiye'de fiyatı ne olur bilemiyorum.

1080p de darboğaz olacaktır.

Okuma yazma hızı her şeyi ifade etmez zaten bu hızları hissedemiyorsunuz. Eğer sürekli bir şeyler diske yazmıyorsanız. Kioxia DRAM'li bir model ayrıca. Kasa eh işte, idare der.
Şöyle işim gereği okuma yazma hızları benim için önemli görüntü aktarımı yapıyorum dramli bi model olması tam olarak ne işe yarıyor pek fikrim yok aydınlatırsan sevinirim kasadaki psu iyi midir yani en azından güvenli midir

Şöyle işim gereği okuma yazma hızları benim için önemli görüntü aktarımı yapıyorum dramli bi model olması tam olarak ne işe yarıyor pek fikrim yok aydınlatırsan sevinirim kasadaki psu iyi midir yani en azından güvenli midir
Kısaca DRAM SSD'nin ömrünün uzamasını sağlar ve daha hızlı çalışmasını sağlar. Cooler Master kasasının PSU'su iyidir, alabilirsiniz.

Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance LPX siyah 3600MHz CL18 DDR4 Dual kit RAM iyi midir iki adet Dual kit gördüm biri CL16 diğeri bu yazdığım diğerinin MHz3200 fark ediyor mu bilmiyorum onun dışında M.2 SSD yanında kendi eski pcmden kalma SATA SSD'ler mevcut şu an en önemlisi güvenlik için PSU seçeneklerden sizce F/P olarak hangisi iyidir?​

CL16 ile CL18 arasında gözle görülebilir bir fark göremezsiniz. 3200 ile 3600 arasında da bir fark göremezsiniz ancak oyunlarda birkaç FPS artışı olur ve örneğin Google Chrome işlemleriniz daha hızlı olur. Ancak genel olarak belleğin daha yüksek olması kabul edilebilir oluyor kullanıma bağlı olarak ancak genel kullanım işlemlerini yapacağınızı düşünerek 3600MHz 2x8 CL18 tercih edebilirsiniz.

Ancak 3600 tercih edecekseniz anakartınızı değiştirmenizde fayda var ilk yazımda bahsettiğim gibi çünkü kasada takılı olan anakart 3200'e kadar destekliyor. Eğer 3600'ün 3600 ünüde almak istiyorsanız o anakarta en yakın olan B660M'i tercih etmelisiniz. Eğer B660M için bütçenizi aşacaksa 3600 MHz RAM almanında bir mantığı olmuyor.

PSU'ya gelecek olursak:

Ekran kartı tam yükte 220W güç tüketiyor Google verisine göre. Anakartlar 35-70 / SSD 5 / kasa fanları adet 5 / işlemci 65 W / RAM'ler 20W'den 40 eder

Yani kabataslak baktığınızda bütün güç çekebilecek parçalar 420-450W civarında kaldı. Seçili olan kasada 650W 80+ Bronze var. Bronze güç kaynakları %85 oranında verimlilik sağlıyor oda 550W civarı eder. Yani arada 100-150W fazla kalıyor. Bu kabataslak bir hesaplamadır. Farklı senaryolar olabilir. Bence yeterli olur ancak bütçeniz varsa ve içiniz rahat etsin istiyorsanız 630₺ fark ile 750W geçebilirsiniz. Kafanız PSU konusunda rahat olur.

Geri
Yukarı