Modem arayüzüne giriş nasıl engellenebiliyor?

Rosez

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıkta yazdığım gibi ancak evde kullanılan değil de okul, iş gibi ağlara Wi-Fi ile bağlanabilmeme rağmen modem arayüzüne giriş yapılmıyor.

Örneğin evde kendi IP adresimi veya sağlayıcının IP adresini browserin URL kısmına yazsam modem arayüzüne giriyorum. Ancak okul, iş gibi yerlerde browserin URL kısmına IP falan yazdığımda arayüze giremiyorum. Bunun sebebini merak ediyorum açıkçası.
Modemi sıfırlama vb şansı yok ki zaten illegal bir şey de yapmayacağım. Merak ediyorum sebebini. Tabii ki girmenin yolunu biliyorsanız da duymak isterim.

Sadece belirli bilgisayarların arayüze erişmesine izin veriyor olabilirler.

İkinci yöntem ise VLAN (Sanal LAN) kullanmak.
Benim kendi evimde tek kablo üzerinde 3 ayrı VLAN var. Routerin arayüzü sadece ilk VLAN üzerinden erişilebilir.

İlk ağ IP: 10.0.1.1 (Kablolu bağlantı için kullanıyorum.)
İkinci ağ IP: 10.0.2.1 (Wi-Fi için kullanıyorum.)
Üçüncü ağ IP: 10.0.3.1 (Misafirler için kullanıyorum.)

Router sadece 10.0.1.1 adresi üzerinden arayüz sunuyor. Diğer ağlardan 10.0.1.0 ağına erişilemiyor.

Bu yöntemi kullanabilmek için VLAN destekleyen routere ihtiyacınız var.

Sadece belirli bilgisayarların arayüze erişmesine izin veriyor olabilirler.

İkinci yöntem ise VLAN (Sanal LAN) kullanmak.
Benim kendi evimde tek kablo üzerinde 3 ayrı VLAN var. Routerin arayüzü sadece ilk VLAN üzerinden erişilebilir.

İlk ağ IP: 10.0.1.1 (Kablolu bağlantı için kullanıyorum.)
İkinci ağ IP: 10.0.2.1 (Wi-Fi için kullanıyorum.)
Üçüncü ağ IP: 10.0.3.1 (Misafirler için kullanıyorum.)

Router sadece 10.0.1.1 adresi üzerinden arayüz sunuyor. Diğer ağlardan 10.0.1.0 ağına erişilemiyor.

Bu yöntemi kullanabilmek için VLAN destekleyen bir routere ihtiyacınız var.
Peki routerin ilk arayüzüne bağlı olup olmadığı nı nasıl anlayabilirim?

Peki routerin ilk arayüzüne bağlı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Bütün VLAN'lar ana routere bağlıdır. Router VLAN'ları kontrol eder. Arayüzün hangilerinden erişilebilir olduğunu arayüzden ayarlayabilirsiniz.

Router size izin vermediği sürece diğer VLAN'lara erişemezsiniz. Erişemediğiniz için de arayüz hangisinde bilemezsiniz

Arayüzden bahsediyoruz ama bu tip kurumsal routerlerin genellikle web arayüzü olmuyor. SSH veya Telnet ile LAN üzerinden komut satırına bağlanmaya izin veriyorsa bu şekilde kontrol edilebilir. İzin vermiyorsa routerin seri portuna fiziksel olarak erişiminiz olması gerekir. Routerin seri portuna bağlanıp komut satırına erişebilirsiniz. Tabi kullanıcı adı ve şifresini de biliyor olmanız gerek.

Son düzenleme:
Cevabı fazla uzaklarda aramaya gerek yok.
Arayüze erişiminiz engellenmiş. Sadece belirli kullanıcılar arayüze erişebiliyor.
Çoğu kurumsal şirket vb yerlerde böyledir güvenlik kaynaklı.

Cevabı fazla uzaklarda aramaya gerek yok.
Arayüze erişiminiz engellenmiş. Sadece belirli kullanıcılar arayüze erişebiliyor.
Çoğu kurumsal şirket vb yerlerde böyledir güvenlik kaynaklı.
Peki ethernet ile bağlı olan cihaza gelen ethernet kablosu routere oda modeme bağlı olsa. Erişim yine mümkün değil mi? Veya herhangi bir fiziksel müdahale ile erişmek.
Speedtest gibi platformlarda supeonline olduğunu görüyorum.

Peki Ethernet ile bağlı olan cihaza gelen Ethernet kablosu routere oda modeme bağlı olsa. Erişim yine mümkün değil mi? Veya herhangi bir fiziksel müdahale ile erişmek.
Speedtest gibi platformlarda supeonline olduğunu görüyorum.

İsterseniz Wi-Fi istersenizde kablolu şekilde Switch-modem-router bağlı olunuz arayüz kısmına erişim sağlayamazsınız. X şirketinin network uzmanı olan y kişi belirli Mac adresileri veya IP adresleri dışında bağlı bulunmakta olduğunuz ağ cihazının arayüzüne erişiimi engellemiştir. Bunu aşmanın yollatı elbetde vardır ama yasal değildir.

İsterseniz Wi-Fi istersenizde kablolu şekilde Switch-modem-router bağlı olunuz arayüz kısmına erişim sağlayamazsınız. X şirketinin network uzmanı olan y kişi belirli Mac adresileri veya IP adresleri dışında bağlı bulunmakta olduğunuz ağ cihazının arayüzüne erişiimi engellemiştir. Bunu aşmanın yollatı elbetde vardır ama yasal değildir.
Hocam kendi evimde, belki çerçeveler etrafında denesem bu durumu peki bilginiz varmı aşmak hakkında.

Yeni konular

Geri
Yukarı