Modem Bağlantısı - İnternet Sorunu

Murat Özcan

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar sizlere birkaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.
Sorularımı ve sorunlarımı sıra sıra yazıyım daha anlaşılır.

İlk önce sorunumdan başlayayım.

-Hız sorunu
Arkadaşlar yaklaşık 1 ay önce internet abonesi oldum. Sehirdışında okudugum için 3 aylık yalın internet paketini aldım. Yeni bir ocakta ultranet denen şeye geçmişler oturdugum ev ultraneti destekliyor dedi 16mbps hızlık paketi aldım modeminiz var mı dedi var dedim eski modem mi dedi 3-4 sene önce kullandıgım modem dedim. İsterseniz size VDSL destekli modem verelim internetinizi daha iyi bir şekilde kullanırsınız dedi bende tamam iyi dediydim aldım herşey bitti "Yalın ULTRANET LİMİTSİZ 16 Mbps'ye kadar 50 GB AKK" olan paketi aldım eve gittim ertesi akşam internet bağlantım geldi. Kullanmaya başladım bi hız testi yapıyım dedim 5mbps anca çıktı neyse birkaç gün geçsin dedim ertesi gün bağlantı kopmaya başladı aradım TTNET i anlattım durumu hiçbir düzelme olmadı 1 hafta böyle araya araya araya kopma sorunu düzeldi ama hız hala aynı bi kaç defada hız için aradım arıza kaydı alıyorlar o kadar bi kere teknik servisten aradılar anlattım durumu sistemden baktı sinyal gücü zayıf filan dedi.
(telefon girişi ile modem arasında 10m telefon kablosu var) Arada kablo var mı diye sordu evet dedim modeminizi direk hat çıkışına takın dedi taktım hızda 7mbps çıkıyor (2mbpslik bi artış oluyor sadece) Daha öndeki ile şimdiki arasında dağlar kadar fark var kapattı.

Su anki hızım bu çıkıyor.

0bjlk9.png

2-3 sene daha önce kullandım limitsiz 8mbps ye kadar paketim vardı rahatlıkla 8mbps ye çıkıyordu.

Sizce bu hız için neler yapmalıyım ?

-Ethernet kablosu mu? Telefon kablosu mu ?

Telefon girişi ile PC arasındaki kabloyu değiştirmek istiyorum hızda biraz etki yapıyor diye 4 sene şu namıdeğer 1 milyonculardan almıştım :D Ucuza gelir diye.
Simdi hem eskimiştir hemde kaliteli bir şey alıyım diye değiştirmek istiyorum ama 2 seçenek var ethernet kablosu mu telefon kablosu mu daha verimli olur?
Yaklaşık 10m lik bir uzunluk var.
Hangisini almalıyım?
Kaliteli önerebileceğiniz kablo var mı?

Bir de cat5 cat6 diye koblo türümü ne var bunları da açıklar mısınız ?

-Wifi Mesafesi
Odamdaki modeme balkondan bağlanamıyorum çekmiyor.
Odam evin en son köşesinde arada birçok duvar var wifi gücünü azaltıyor.
Wifi gücünü, alanını nasıl arttırabilirim?

Arkadaşlar sorularım bunlar.

Elimde 2 tane modem bulunmakta.

Birisi.
ZyXEL P-660N-T1A modelinde tek portlu modem (3 sene ttnetin verdiği modem)
post-1831-1377690105.jpg

Diğeri.
Huawei HG630a modellinde 4 portlu modem (interneti hızlı kullanırsın diye geçirdiği modem)
kcumx.jpg

Huaweı de WAN protu da var ama ne oldugunu tam anlayamadım.

Yani arkadaşlar bu iki modemi en verimli şekilde nasıl kullanırım ?
Kablolamayı nasıl tercih etmeliyim ?
Wifi için neler yapmalıyım ?
Hız konusunda nasıl bir öneride bulunursunuz ?

Sizinde farklı önerileriniz varsa bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı