Çözüldü Modem duvara nasıl sabitlenir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Zapp

Centipat
Daha fazla  
Evet FTTH altyapıda ont (optical network terminal) dediğimiz bir cihaz kullanılır. Obk dediğimiz iç tesisat fiber kablosu bu cihaza girer. Bu cihazdan çıkan CAT kablo ise routerın WAN girişine girer:
Eki Görüntüle 1564320
Sağdaki küçük cihaz ont. Soldaki büyük olan ise halk ağzında fiber modem olarak geçen ama aslında teknik olarak modem olmayan cihaz. Görüldüğü üzere ince sarı kablo (yani obk dediğimiz iç tesisat fiber kablosu) yeşil-gri renkli sc konnektör vasıtasıyla Ont'ye giriyor. Ont'den çıkan kalın sarı kablo (yani CAT kablosu) da routera giriyor.

Zaten FTTH altyapıda teknik olarak modem kullanılamaz. Çünkü modem kelimesi "modülasyon" ve "demodülasyon" kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir kavramdır. Yani ses sinyalini veriye, veriyi de ses sinyaline çevirme prensibi üzerine çalışır. Oysa fiber altyapıda ses sinyaliyle işimiz olmadığı için kullanılan cihaz da modem değildir. Fotoğrafta solda duran büyük cihaz, teknik ismi Home gateway (ev ağ geçidi) olan bir routerdır.

Bu farkı şu şekilde de anlayabiliriz: Modemlerde DSL girişi bulunur ve internet ağına bu giriş üzerinden erişim sağlanır. DSL girişi çift telli RJ-11 standardındadır. Oysa routerda WAN girişiyle internete erişim sağlanır. (bu arada biliyorsunuz en büyük WAN, internettir)
Bu giriş ise 8 telli RJ-45 standardına sahiptir.

Ezcümle, fiber altyapıda isteseniz de modem kullanamazsınız zaten.

Hocam nasıl sabitlediniz cihazları?

Çözüm
Teşekkür ederim hocam. Modemi gelip kurduktan sonra bende yapacağım. Fakat nereye kuracağıma karar veremiyorum. Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?
Rica ederim.
OBK'nın durumuna göre değişir hocam. Benim bilgisayar en arka odada olduğu için ben OBK'yı o odaya çektirmiştim. Birkaç metre de fazladan pay bıraktırmıştım. Bilgisayar masasının bitişik olduğu duvara sabitledim cihazları.
Eğer sizin OBK da cihazları duvara sabitlemek için uygun uzunlukta ve konumdaysa kendi belirlediğiniz bir yere sabitleyebilirsiniz.

Ben başka forumdan bir arkadaş için saha dolabından odama kadar her şeyi detaylıca anlattığım bir video çekmiştim. Linkini aşağı bırakıyorum. Sadece daire içi tesisatı görmek için dokuzuncu dakikadan itibaren izleyebilirsiniz.

Bu videodan hareketle kendi iç tesisatınızı nasıl kurmanız gerektiğiyle ilgili, cihazları ne şekilde konumlamanız gerektiğiyle ilgili bir plan oluşur kafanızda.
Duvarı matkapla deldim ve deliğe dübel çaktım. Dübele vidayı soktum. Her iki cihazın da arkasında duvara sabitlemek için delikler var zaten. O delikler vasıtasıyla cihazları duvara sabitlemiş oldum.

Teşekkür ederim hocam. Modemi gelip kurduktan sonra bende yapacağım. Fakat nereye kuracağıma karar veremiyorum. Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

Rica ederim.
OBK'nın durumuna göre değişir hocam. Benim bilgisayar en arka odada olduğu için ben OBK'yı o odaya çektirmiştim. Birkaç metre de fazladan pay bıraktırmıştım. Bilgisayar masasının bitişik olduğu duvara sabitledim cihazları.
Eğer sizin OBK da cihazları duvara sabitlemek için uygun uzunlukta ve konumdaysa kendi belirlediğiniz bir yere sabitleyebilirsiniz.

Ben başka forumdan bir arkadaş için saha dolabından odama kadar her şeyi detaylıca anlattığım bir video çekmiştim. Linkini aşağı bırakıyorum. Sadece daire içi tesisatı görmek için dokuzuncu dakikadan itibaren izleyebilirsiniz.

Bu videodan hareketle kendi iç tesisatınızı nasıl kurmanız gerektiğiyle ilgili, cihazları ne şekilde konumlamanız gerektiğiyle ilgili bir plan oluşur kafanızda.

Çözüm
Rica ederim.
Obk'nın durumuna göre değişir hocam. Benim bilgisayar en arka odada olduğu için ben Obk'yı o odaya çektirmiştim. Birkaç metre de fazladan pay bıraktırmıştım. Bilgisayar masasının bitişik olduğu duvara sabitledim cihazları.
Eğer sizin obk da cihazları duvara sabitlemek için uygun uzunlukta ve konumdaysa kendi belirlediğiniz bir yere sabitleyebilirsiniz.

Tamamdır hocam. Daha kutu takılmadı kablo gireli 1.5 ay oldu. İnternet kurulunca sizinle tekrar iletişime geçerim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı