Modem ile router aynı mı?

Kadiroaou

Kilopat
Daha fazla  
Modem bozulunca yeni modem aldım ama rastgele öğrendiğim birkaç bilgiyle yanlış şeyler yaptığımı öğrendim. Kablosuz ayarlarda b/g/n/ac/ax gibi ya da 2.4/5 GHz gibi ayarlar varmış ve telefon tablet gibi cihazlarımız /ac destekliyor yani 5 GHz destekliyormuş. Bense sadece /n 2.4 GHz destekli modem almışım, bu yüzden yeniden modem alacağım. Hepsiburada sitesinde modem çeşitlerine bakarken router Wi-Fi 6 gibi yeni gördüğüm cihazlar var. Modem ile router aynı mı? Wi-Fi 6 /ax destekli bir cihaz alsam /ac destekli cihazlarımız ağ bağlantısı çalışır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Modem ile ISS'den aldığınız internet bağlantısını sağlayabilirsiniz. Router ile modemsiz internet bağlantısı sağlayamazsınız. Routerlara geniş alanlarda tek modem yetersiz kalınca ihtiyaç duyulur. Wifi ağını daha büyük alana veya ethernet girişiyle daha çok cihaza vermeye yarar.
Wifi teknolojisinde;
  • N: Wifi 4
  • AC: Wifi 5
  • AX: Wifi 6
Günümüz cihazlarında Wifi 6 yeni yeni yer almaya başladı ve fiyat anlamında biraz pahalılar. Zaten Wifi 6 destekli bir modem bildiğim kadarıyla şuan satışta yok, yalnızca router olarak alıp mevcut modem üzerinden ethernet kablosu ile bağlantı sağlayabilirsiniz.
Yukarıda tablet, telefonların tüm WİFİ teknolojilerini desteklediğini yazmışsınız. Yanlış bilgi tüm tablet telefonlar desteklemiyor. Bunun için ürün sayfasına veya model numarasıyla Epey.com adlı siteden tüm detaylarına bakabilirsiniz. Eğer cihazınız b/g/n destekliyorsa WİFİ 5 görmeyecektir. Ancak a/b/g/n destekliyorsa 5G WİFİ ağlarına bağlanabilirsiniz.
5G WİFİ kısa mesafede geniş bant aralığı sağlar. 2.4G WİFİ ise daha geniş alanda dar bir bant aralığı sağlar. 5G destekli modemlerde bu özellik kullanılınca ısınma yapabilir.(Tecrübelirim bu yönde)
Modem alınca yazılım desteğine ve kullanılan yonga setine dikkat edin. Qualcom ve Broadcom yonga setlerini kullanan modemleri almanızı tavsiye ederim.
Asus DSL N16P cihaz kullanmıştım. Ethernet bağlantısı mükemmel iken WİFİ bağlantısı sürekli kopuyordu. Çözüm bulamayınca Tenda V1200 modem aldım 5G destekli ancak ben bu özelliği açmak istemiyorum. Nedeni ise modemi çok fazla ısıtması, mevcutta 2.4G yeterli geliyor.

Modem ile ISS'den aldığınız internet bağlantısını sağlayabilirsiniz. Router ile modemsiz internet bağlantısı sağlayamazsınız. Routerlara geniş alanlarda tek modem yetersiz kalınca ihtiyaç duyulur. Wi-Fi ağını daha büyük alana veya Ethernet girişiyle daha çok cihaza vermeye yarar.
Wi-Fi teknolojisinde;
  • N: Wi-Fi 4
  • AC: Wi-Fi 5
  • Ax: Wi-Fi 6
Günümüz cihazlarında Wi-Fi 6 yeni yeni yer almaya başladı ve fiyat anlamında biraz pahalılar. Zaten Wi-Fi 6 destekli bir modem bildiğim kadarıyla şu an satışta yok, yalnızca router olarak alıp mevcut modem üzerinden Ethernet kablosu ile bağlantı sağlayabilirsiniz.
Yukarıda tablet, telefonların tüm Wi-Fi teknolojilerini desteklediğini yazmışsınız. Yanlış bilgi tüm tablet telefonlar desteklemiyor. Bunun için ürün sayfasına veya model numarasıyla Epey.com adlı siteden tüm detaylarına bakabilirsiniz. Eğer cihazınız b/g/n destekliyorsa Wi-Fi 5 görmeyecektir. Ancak a/b/g/n destekliyorsa 5G Wi-Fi ağlarına bağlanabilirsiniz.
5G Wi-Fi kısa mesafede geniş bant aralığı sağlar. 2.4G Wi-Fi ise daha geniş alanda dar bir bant aralığı sağlar. 5G destekli modemlerde bu özellik kullanılınca ısınma yapabilir.(tecrübelirim bu yönde)
Modem alınca yazılım desteğine ve kullanılan yonga setine dikkat edin. Qualcom ve Broadcom yonga setlerini kullanan modemleri almanızı tavsiye ederim.
ASUS DSL N16p cihaz kullanmıştım. Ethernet bağlantısı mükemmel iken Wi-Fi bağlantısı sürekli kopuyordu. Çözüm bulamayınca tenda V1200 modem aldım 5G destekli ancak ben bu özelliği açmak istemiyorum. Nedeni ise modemi çok fazla ısıtması, mevcutta 2.4G yeterli geliyor.

Modem olmadan router çalışmıyor doğru anladım değil mi? Ben bütün cihazlar 5GHz destekliyor demedim, benim kullandığım tablet ve telefon destekliyor demek istedim. 2.4GHz ve 5 GHz arasında bağlantı farkı var mı yani 5GHz daha iyi mi yoksa fark yok mu? Hem 2.4 GHz modemler ile aynı frekanstaki blutooth ve kablosuz klavye fare gibi cihazlar birbiriyle çakışıp bağlantıyı yavaşlattıklarını duymuştum o yüzden 2.4 ile 5 GHz arasında fark olmasa bile bu çakışma sebebiyle 5 GHz modem almayı düşünüyorum ama ilkönce şunu öğrenmek istiyorum. 2.4 GHz modem var şu an Wi-Fi 6 5 GHz destekleyen bir router alıp bu modeme bağlasam 5 GHz bağlantı sağlar mı?

Modem olmadan router çalışmıyor doğru anladım değil mi? Ben bütün cihazlar 5GHz destekliyor demedim, benim kullandığım tablet ve telefon destekliyor demek istedim. 2.4GHz ve 5 GHz arasında bağlantı farkı var mı yani 5GHz daha iyi mi yoksa fark yok mu? Hem 2.4 GHz modemler ile aynı frekanstaki blutooth ve kablosuz klavye fare gibi cihazlar birbiriyle çakışıp bağlantıyı yavaşlattıklarını duymuştum o yüzden 2.4 ile 5 GHz arasında fark olmasa bile bu çakışma sebebiyle 5 GHz modem almayı düşünüyorum ama ilkönce şunu öğrenmek istiyorum. 2.4 GHz modem var şu an Wi-Fi 6 5 GHz destekleyen bir router alıp bu modeme bağlasam 5 GHz bağlantı sağlar mı?
Evet bahsettiğiniz şekilde bağlantı sağlayabilirsiniz. 2.4G'de dediğiniz gibi çok parazit oluyor. Şartlar uygunsa 5G daha iyidir. Bu arada kullandığınız modemi belirtebilir misiniz?

Evet bahsettiğiniz şekilde bağlantı sağlayabilirsiniz. 2.4G'de dediğiniz gibi çok parazit oluyor. Şartlar uygunsa 5G daha iyidir. Bu arada kullandığınız modemi belirtebilir misiniz?

Fikrimi değiştirdim hem modem hem router olan cihazlar varmış, şimdi 5GHz ve fiber destekleyen bir modem-router almaya karar verdim ama incelediklerim ya çok ısınıyor ya bağlantısı kötü gibi yorumlar görüyorum anlaşılan karar vermem çok zor olacak. Deneyimlemiş insanların tavsiyelerine açığım, ingilendiğiniz için teşekkür ederim.

Eve gelen hat ethernet kablosu ise sadece router ile de internete bağlanılır. Modem dediğiniz xdsl bağlantısı olana denmiyor mu? WAN özelliği olan her router eve gelen ethernet kablosu ile internete bağlanıyordur.

Eve gelen hat ethernet kablosu ise sadece router ile de internete bağlanılır. Modem dediğiniz xdsl bağlantısı olana denmiyor mu? WAN özelliği olan her router eve gelen ethernet kablosu ile internete bağlanıyordur.
Bende tam olarak bunun cevabını arıyorum, sizin gibi söyleyenlerde var fakat tam tersini söyleyenlerde, hatta bende sizin düşündüğünüz gibi düşündüğüm için gittim direk router aldım ama bağlantıyı gerçekleştiremedim, müşteri hizmetlerini aradığımda ise router ile internete çıkamazsınız ayrıyeten birde modem almanız gerekir diye bir cevapla karşılaştım fakat ben ısrarla evime direk CAT6 kablosu geliyor mevcuttaki modemimde de zaten WAN girişine bağlı, router cihazımda da WAN girişi var ne fark etti ki şimdi dediğimde cevapsız sorular ile baş başa kalıyorum maalesef fakat internetten yaptığım araştırmalara göre bu şekilde modemi iptal edip direk router ile bağlananlara hem Youtube’dan hem de forum sitelerinden denk geliyorum ama hiçbirisi de nasıl yaptığını anlatmıyor maalesef. Bu derdimi çözebilmek ümidi ile 2 gün önce bir konuya bu durum ile ilgili fotoğraflarla birlikte yorum yaptım yardım istedim ama derdime hala derman bulabilmiş değilim buyurun bu da linki ; Fiber Router ile bağlantı

Bende tam olarak bunun cevabını arıyorum, sizin gibi söyleyenlerde var fakat tam tersini söyleyenlerde, hatta bende sizin düşündüğünüz gibi düşündüğüm için gittim direk router aldım ama bağlantıyı gerçekleştiremedim, müşteri hizmetlerini aradığımda ise router ile internete çıkamazsınız ayrıyeten birde modem almanız gerekir diye bir cevapla karşılaştım fakat ben ısrarla evime direk CAT6 kablosu geliyor mevcuttaki modemimde de zaten WAN girişine bağlı, router cihazımda da WAN girişi var ne fark etti ki şimdi dediğimde cevapsız sorular ile baş başa kalıyorum maalesef fakat internetten yaptığım araştırmalara göre bu şekilde modemi iptal edip direk router ile bağlananlara hem Youtube’dan hem de forum sitelerinden denk geliyorum ama hiçbirisi de nasıl yaptığını anlatmıyor maalesef. Bu derdimi çözebilmek ümidi ile 2 gün önce bir konuya bu durum ile ilgili fotoğraflarla birlikte yorum yaptım yardım istedim ama derdime hala derman bulabilmiş değilim buyurun bu da linki ; Fiber Router ile bağlantı
Eve gelen Ethernet kablosunu WAN portuna takıp modem arayüzünden PPPoE kısmına da hizmet aldığınız sağlayacının kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra internetin gelmesi gerek normal şartlarda. Linkteki konuda VLAN ID 35 gözüküyor, ASUS arayüzünde de o ayarı bulabilirsen aynısını yap, aklıma başka bir şey gelmiyor. Konuyu kendin açıp bir de öyle şansını dene istersen.

Eve gelen Ethernet kablosunu WAN portuna takıp modem arayüzünden PPPoE kısmına da hizmet aldığınız sağlayacının kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra internetin gelmesi gerek normal şartlarda. Linkteki konuda VLAN ID 35 gözüküyor, ASUS arayüzünde de o ayarı bulabilirsen aynısını yap, aklıma başka bir şey gelmiyor. Konuyu kendin açıp bir de öyle şansını dene istersen.
Hiç bir yerde VLAN ID bölümü yok tek tek kurcaladım acaba ben mi göremiyorum çıldırmak üzereyim.

Geri
Yukarı