Modem kurulumu nasıl yapılır?

Açıkçası köy yerindeyim ama ilçeye çok uzak değil. Birkaç ay önce altyapı çalışması yaptılar ama burada değildi. Köy ortasında saha dolabı var çok yakın değil nereden baksan 500 metre var ama sadece belirli sayıda eski kullanıcılar var galiba benim gibi. Çünkü yeni internet bağlatanlar 20 Mbps üstünde hız alamıyorlar telefon hatlarından bağlıyorlar. Benim kablo saha dolabından mı geliyor ilçeden mi ondan da emin değilim gerçi. İlçeden gelse diğerleri gibi kısıtlı hızda internet alırdım diye düşünüyorum. Çünkü bu hızları köyde sadece birkaç kişi alabiliyor. Cahilliğime ver xDSL verilerine nereden bakılıyor bilmiyorum ama ona uygun olduğunu düşündüğüm fotoları atayım.

SNR margin değerin düşük kopmalar yaşayabilirsin. Müşteri hizmetlerini ara 25 Mbps sabitlet bir dene.
Bkz SNR margin değerleri:
10 dB altı: Kötü.
11 dB – 20 dB: İdare eder.
20 dB – 28 dB: Çok iyi.
29 dB üzeri: Mükemmel.

SNR margin değerin düşük kopmalar yaşayabilirsin. Müşteri hizmetlerini ara 25 Mbps sabitlet bir dene.

SNR margin nasıl yükseltilir?

SNR Marjı (dB)8.116.6
Kopma kesilme yok ama garanti olsun artırcam ve nasıl yapabilirim?

Hız düşürmek ya da altyapıdan gelen kabloyu kaliteli kablo ile yenilemek diye biliyorum. Açıkçası bende bu kadar biliyorum. Başka bilen birisi varsa cevap yazsın.

Tamda youtube da snr margine den bahseden video izliyordum. Adam asus dsl ac51 modemde
elle snr margine değerini değiştiriyor ve kopmaları anlatıyor. Çokta mantıklı ama ben nasıl değiştiricem modemden bilmiyorum ama dediğiniz gibi olmazsa müşteri hizmetlerini ararım.
youtube linki paylaşmak yasak mı bilmiyorum ama ben yinede işinize yararsa diye bırakıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
TP-Link VR300 AC1200 modelini aldım sorun cozuldu cok iyi modem oneririm 4 gündür açık bugün resetledim
TD-W9970 eski modemim buydu çöp hiçbir halta yaramaz.
Eki Görüntüle 1143551

Bende aldım o modemden ama kesinti devam ediyor :(.
Kardeşim bir ricam olacak sizden. Snr margine ayarını değiştirebiliyor musun bende almayı düşünüyorum Tp-link archer modelinden.

Son düzenleme:
Tam da YouTube'da SNR margineden bahseden video izliyordum. Adam ASUS DSL AC51 modemde
Elle SNR margine değerini değiştiriyor ve kopmaları anlatıyor. Çok da mantıklı ama ben nasıl değiştireceğim modemden bilmiyorum ama dediğiniz gibi olmazsa müşteri hizmetlerini ararım.
YouTube linki paylaşmak yasak mı bilmiyorum ama ben yine de işinize yararsa diye bırakıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kardeşim bir ricam olacak sizden. SNR margine ayarını değiştirebiliyor musun bende almayı düşünüyorum TP-Link Archer modelinden.

Nereden değiştirileceğini bulamadım dostum sanırım değiştirilmiyor. Biraz daha kurcalayayım, bulabilirsem haberdar ederim.

Sorunu çözdüm beyler sağolun. Yaklaşık 1 hafta hiç kapatmadan test ettim ve 1 defa bile kopma olmadı ve evde 5 tane telefon bağlı olduğu halde çok stabil bir şekilde oyunda oynadım. Nasıl olduğunu anlatayım hemen. Öncelikle elektrikçi çağırıp var olan modeme gelen kabloyu tamamen söktürdüm. Sağolsun Ttnet interneti çekerken 10-15 metre fazlalık kablo bırakmıştı, elektrikçiden bunu doğrudan tesisat borusundan çekmesini istedim imkanı yok sığmaz dedi. Sonra sağ olsun siyah kablodaki çelik teli yavaşça ayırıp kabloyu ikiye böldü ve kabloyu doğrudan tesisattan modeme getirmeyi başardık. Yani artık internet kablosu ile modem arasındaki tek bağlantı kısacık bir vdsl kablosuydu. İlk taktığımda bir kaç defa internet gitti ve ttneti aradım modem sıcak mı yoksa ılık mı dedi baktım gayet sıcak olduğunu farkettim ve modemin ılık olması gerektiğini söylediler. Tp-link tdw9970 modemin sorunlu olduğunu anladım. Sonra ZYxel VMG3312-B10B modemi resimlerde gördüğünüz gibi tamamen kapaklarını çıkarttım ve elimde fazla olan pc fanlarını yanına iliştirdim. Yaklaşık 1 hafta her türlü deneyi yaptım bir defa bile kopma olmadı. Tesisatı değiştirmeden önce zyxel modemde de kopmalar oluyordu. Belkide iki yolunda faydası oldu hem tesisatı değiştirmek hem de modemi soğuk tutmak işe yaradı. Modeme 400 lira vermeden 30 liraya kurtulduk. :D

Dosya Ekleri

• 20210826_135658.jpg
    20210826_135658.jpg
    158,6 KB · Görüntüleme: 27
  • 20210826_140813.jpg
    20210826_140813.jpg
    139,7 KB · Görüntüleme: 22

Geri
Yukarı