Modem nereye yerleştirilmeli?

Modemi artık servis sağlayıcıları ücretsiz verebiliyor, ben evin arkasına Ethernet ile router bağladım. Yalnızca kablonun takıldığı bilgisayar değil birçok cihaz kablolu kablosuz kullanması daha rahat olur.

Mobil cihazlarda bir sorun olmaz. Sen kendi odanda kullan. Modemimiz odamda ve diğer cihazlar için sorun olmuyor. Eğer çok isterlerse mecburen duvardan kablo çekeceksiniz.
Hocam merak etmeyin modemin kişisel odada durması diğerlerinin internetini yavaşlatmıyorsa zahmete gerek kalmaz hikaye çözülür.

Para sıkıntısı yoksa 2.bir internet alırdım oyunu nerede oynuyorsam oraya koyardım ama para sıkıntısı varsa router alıp ona Ethernet'le bağlanırdım.

Modemi artık servis sağlayıcıları ücretsiz verebiliyor, ben evin arkasına Ethernet ile router bağladım. Yalnızca kablonun takıldığı bilgisayar değil birçok cihaz kablolu kablosuz kullanması daha rahat olur.

Hocam bu modem ve router kelimeleri anlam olarak kafamda çok çakışıyor.
Bana anlatın ücretsiz modem verebilmesi ne alakadır ?

Hocam bu modem ve router kelimeleri kafamda çok çakışıyor.
Bana anlatın ücretsiz modem verebilmesi ne alakadır?

Örneğin evinizde Kablonet modem var ama size 1 modem daha lazım Kablonet'ten ekstra bir modem daha istiyorsunuz ve size başka bir modem gönderiyorlar yani evinizde 2 modem oluyor fakat bu yeni gelen 2.modem 1.modeme bağlanıyor yani sizin internetinize bağlanılarak kullanılıyor ekstradan internet almanıza gerek kalmıyor. (istediğiniz modemi aylık olarak kiralıyorsunuz diye biliyorum yani ücretli bir durum yanlış biliyor olabilirim kusura bakma.)

Modemi bilgisayarımın dibine koyarım :D ucuzundan bir router alırım evin merkezine koyarım miss ;)

Modem ile Router kelimelerini eş anlamlı sanardım.
Neyse dediğiniz iyi oldu.

Eğer kişisel odaya koyulunca diğerlerinin Wi-Fi'si yavaşlarsa hikaye router almakla devam eder.
Eğer yavaşlamazsa bir şey değiştirmeye gerek kalmaz.

2 cihaz kullanacaksınız ancak biri zaten bedava. Yani bütçenizi çok zorlamayacaktır. Router daha ziyade dağıtıcı anlamında düşünebilirsiniz. Aldığı interneti özellikle kablosuz yaymaya yarar. Muhtemelen her iki cihazda router-modem olacaktır zaten (Hemen hepsi öyle çünkü artık). O yüzden kusura bakmayın farklı yazdığım için.

Modem DSL veya TV Kablosunu Ethernet'e çeviren cihaz. Fiberde ONT deniyor. Router açık IP'ni özel IP'ye çevirip birden fazla cihazı yönlendiren cihaz. Modem, Router, Wi-Fi AP üçü bir arada cihazlar kullandığımız için hepsine modem demek alışkanlık olmuş.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı