Modem-router nedir?

EmreSunars

Hectopat
Yer
Samsun-Havza-Kocapınar
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Amd Ryzen 5 1600AF
Sapphire Pulse Rx 580 8gb OC
Kingston Hyperx Fury 8X2 3200mhz rgb
Adata SU630 240GB
WD BLUE 1TB 7200RPM
Meslek
Öğrenci
Babam bana modem bakmalı istedi, bütçe dedim 250TL dedi. Tamam dedim bir modem baktım ama modem router yazıyordu. Şimdi modem mi oluyor router mi? Yoksa hem modem özelliğini var hem de router özelliği mi? Google'a yazdim cikmadi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Babam bana modem bakmalı istedi, bütçe dedim 250TL dedi. Tamam dedim bir modem baktım ama modem router yazıyordu. Şimdi modem mi oluyor router mi? Yoksa hem modem özelliğini var hem de router özelliği mi? Google'a yazdim cikmadi.
Modemlerin neredeyse hepsinin router özelliği mevcuttur. Modem-Router şeklinde başlık atılanlar hem modem, hemde router özelliğine sahip oluyorlar. Kurulumu yaparken hangi özelliği kullanacağınızı kendiniz seçiyorsunuz.

Router modemden gelen interneti geniş kapsama yayar. Modem ise evinize gelen kablolu interneti evinize yayar. Router ile modemden gelen sinyalleri uzak odalara dağıtırsınız. Her iki özellikten yalnızca birini kullanabilirsiniz.

Modem router, üzerinde birden fazla çıkış portu olan ve kablosuz olarak yayan tür diyebiliriz. Gelen DSL sinyalini dönüştürür.

Adsl veya Vdsl kullanacaksanız modem ibaresini görmeniz gerekli. Modem-Router'lar kabloyla gelen sinyali dönüştürüp kablolu veya kablosuz olarak dağıtır. Eğer fiber kullanacaksanız sadece router almanız yeterli. Fiber internette, fiber optik kablo ont cihazına girer ve siz ont cihazına taktığınız kablonun diğer ucunu router'a bağlayar interneti kullanırsınız. Özetle, router özelliği zaten çoğu cihazda var. Adsl veya Vdsl internet kullanmak için modem özelliği şart.

Geri
Yukarı