Çözüm Modemden başka odaya tesisat üzerinden kablo nasıl çekilir?

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

egolego

Decapat
Daha fazla  
Bir zamanlar benim de çok kafamı kurcalayan ve forumda hala insanların bu konuda sıkıntı yaşadığını gördüm kendi tecrübemi aktarmak istedim. Öncelikle şunu belirtmede fayda var evinizin tesisatına göre bu işlemler değişebilir veya bu işlemi hiçbir şekilde yapamayabilirsiniz.

Benim evde her odada zayıf akım denilen internet veya telefon kablolarının geçtiği buatlar var. Modemi evin merkezinde antreye yerleştirdim. Buattan halihazırda çekilmiş olan kabloların hangi odalara gittiğini tespit ettim, bir ucundan çekiştirerek hangi odada hareket ettiğini bulabilirsiniz. Kendi odama giden kabloyu buldum ama uç kısmına jack çakıp modeme bağlamak için ek yapmam gerektiğini anlayınca o kablonun ucuna yeni aldığım kabloyu bağlayıp eski kabloyu kılavuz olarak kullanıp odamdaki data prizine kadar götürdüm.

Data prizinde sadece CAT3 bir keystone(RJ11) vardı bir tane elektrikçiden CAT5e keystone(RJ45) aldım. Prize keystone yerleştirip resimdeki gibi bağlantı yaptım. Bu şekilde odama tesisat içerisinde kablo çekerek interneti götürmüş oldum. Umarım sizlere de yardımcı olur bu tecrübem. Dilerseniz bu şekilde modemi de taşıyabilirsiniz gerisi sizin ihtiyacınıza kalmış.

NOT: Binada TT Fiber FTTB altyapı var dairelere CAT5e kablo ile gelmiş o yüzden bende CAT5e kablo ile geri kalanı tamamladım.

Dosya Ekleri

• setup.jpeg
    setup.jpeg
    73,4 KB · Görüntüleme: 34
  • buat.jpeg
    buat.jpeg
    171,8 KB · Görüntüleme: 30
  • keystone.jpeg
    keystone.jpeg
    117,1 KB · Görüntüleme: 39
  • modem.jpeg
    modem.jpeg
    253,3 KB · Görüntüleme: 27
  • priz detay.jpeg
    priz detay.jpeg
    334,4 KB · Görüntüleme: 38
  • priz.jpeg
    priz.jpeg
    151,2 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten elektrikçide geldiğinde ayınısını yapıyor sanırım. Çoğunda mantık aynı. Keyfinize göre Cat 6 veya 7 uyumlu başlıklar ve kablolar da kendiniz değiştirebilir veya değiştirtebilirsiniz tesisatçıya.

Geri
Yukarı