Modemden IP nasıl sabitlenir?

Pharmacist07

Hectopat
Arkadaşlar, dükkanımızda 5 tane bilgisayarımız var. Bunların 1 tanesi ana bilgisayarımız. Ana makinemizin IP adresini sabitlemek istiyoruz. IPv4 Adresini sabitliyorum. Diğer cihazlara bu IP adresini girip, çok daha hızlı bir şekilde işlemlerimizi yapıyoruz yerel ağda. Ancak modem elektriği gittiği zaman IP değişiyor. Ben istiyorum ki ana bilgisayar modemden hep aynı IP alsın. Bu şekilde her seferinde en baştan uğraşmayalım. Yardımlarınızı bekliyorum.
Modem: ZXHN H298A V1.0.

Arkadaşlar, dükkanımızda 5 tane bilgisayarımız var. Bunların 1 tanesi ana bilgisayarımız. Ana makinemizin IP adresini sabitlemek istiyoruz. IPv4 Adresini sabitliyorum. Diğer cihazlara bu IP adresini girip, çok daha hızlı bir şekilde işlemlerimizi yapıyoruz yerel ağda. Ancak modem elektriği gittiği zaman IP değişiyor. Ben istiyorum ki ana bilgisayar modemden hep aynı IP alsın. Bu şekilde her seferinde en baştan uğraşmayalım. Yardımlarınızı bekliyorum.
İnternet servis sağlayıcından Statik IP alman gerekiyor diye biliyorum. O da ekstra ücret karşılığında tabii ki.

Ek olarak:

Bu konuya yorum olarak da dediğim cevap yazılmış.

Arkadaşlar, dükkanımızda 5 tane bilgisayarımız var. Bunların 1 tanesi ana bilgisayarımız. Ana makinemizin IP adresini sabitlemek istiyoruz. IPv4 adresini sabitliyorum. Diğer cihazlara bu IP adresini girip, çok daha hızlı bir şekilde işlemlerimizi yapıyoruz yerel ağda. Ancak modem elektriği gittiği zaman IP değişiyor. Ben istiyorum ki ana bilgisayar modemden hep aynı IP alsın. Bu şekilde her seferinde en baştan uğraşmayalım. Yardımlarınızı bekliyorum.
Modem: Zxhn H298a v1.0.

Bende DMZ'den ve port yönlendirmede IPv4'ü yazdigim halde cold warda NAT type open olmuyor çözümünü bulamadim. Modeme reset atilsa bile IPv4 degismiyor hep ayni.

Diğer bilgisayarlar senin ana bilgisayarına ip yerine makine ismiyle bağlanırsa ip değişse bile sorun olmaz.

Statik Ip sağlayan cihazlar da var, ama tek tek ipleri deneyerek buluyor belirlediğin IP'yi. Internet sağlayın uygun fiyata bu hizmeti sağlıyorsa, ondan yararlanman daha iyi olur.

Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ Bağlantıları Ağ kartına sağ tıklayıp özelliklerden TCP/IPv4 seç özelliklere bas yeniden üstten aşağıdaki IP adresini al işaretle oraya istediğin IP adresini gir. Resetlese bile bu bilgisayar yerel ağda aynı IP adresini alır. Eğer internet üzerinden erişmek istiyorsanda Türk Telekom'da sabit IP 10 TL ücretli aylık.

Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ bağlantıları ağ kartına sağ tıklayıp özelliklerden TCP/IPv4 seç özelliklere bas yeniden üstten aşağıdaki IP adresini al işaretle oraya istediğin IP adresini gir. Resetlese bile bu bilgisayar yerel ağda aynı IP adresini alır. Eğer internet üzerinden erişmek istiyorsanda Türk Telekom'da sabit IP 10 TL ücretli aylık.

NAT type i on yapmak icinde sabit IP almam gerekiyor mu?

NAT (Network Address Translation), aynı ağ içerisinde bulunan birden fazla cihazın aynı public IP'yi kullanarak internete erişebilmesini sağlayan yöntemdir.
Gerekmiyor. Sabit IP eğer evdeki bilgisayarların birini 7/24 sunucu yapacaksan ve internet üzerinden erişmen gerekiyorsa en sağlam yoldur. (Remote SSH, DNS Server, VPN Server, Oyun Sunucusu, Uzaktan mining cihazlarını kontrol etme vb.) Alternatifleri ise NO-IP gibi servislerdir.

NAT (network address translation), aynı ağ içerisinde bulunan birden fazla cihazın aynı public IP'yi kullanarak internete erişebilmesini sağlayan yöntemdir.
Gerekmiyor. Sabit IP eğer evdeki bilgisayarların birini 7/24 sunucu yapacaksan ve internet üzerinden erişmen gerekiyorsa en sağlam yoldur. (remote SSH, DNS server, VPN server, oyun sunucusu, uzaktan mining cihazlarını kontrol etme vb.) Alternatifleri ise no-IP gibi servislerdir.

Modem ayarlarindan DMZ'ye IPv4'ü yazdim. Port yönlendirmede 3074 UDP ayarı yaptım ama hala Cold War'a girdigimde NAT type moderate olarak gozukuyor open olmuyor bunun sebebi nedir?

Önce bilgisayarınızın Firewall ayarlarını sıfırlayın.
  • Windows+R
  • Firewall. Cpl Enter bas.
  • Soldaki menüden varsayılanlara sıfırlayın.
Modemden;

TCP: 3074, 27014-27050

UDP: 3074, 3478, 4379-4380, 27000-27031, 27036

Portlarını hem TCP hem UDP olarak yönlendirin.
Oyuna girince izin istiyecek güvenlik duvarı. Hem havaalanı hem de ev kısmını işaretleyip izin verin.

Geri
Yukarı