Modeme bağlı cihaz arttıkça indirme hızı düşüyor

sanituygun

Picopat
Netmaster modem kullanıyorum. Yalnız bilgisayar Wi-Fi'ya bağlıyken bir sorun yok. Ama tableti, telefonu Wi-Fi'ya bağladığım zaman hem ping giriyor hem de indirme hızı düşüyor. Router kullanmak sorunu çözer mi? Çözecekse router alırken, menzili artırmasından çok cihaz kapasitesini artırmasını isityorum, neye dikkat etmeliyim? Kablonet DOCSIS bağlantı kullandığı için yeni bir adsl/vdsl modem almanın işe yaramayacağını öğrendim. DOCSIS modem piyasada yok çünkü. Olan da çok pahalı veya ikinci el. Kablonet kiralama var ama aynı modemin lacivertini getirecekler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal değil beyler. İki cihaz (çok dediğiniz) bağlandığında 100 mbps 10'a düşüyorsa, 30ms ping 1500'e çıkıyorsa normal değil. Bu sorunu son zamanlarda yaşıyorum zaten. Önceden gayet 6 cihaz bağladığımda bile 50 mbps'nin altına hiç bir cihazda düşmüyordu. Yani evdeki her cihaz için modem mi alalım?
Yaşadığın gayet dogal bence simdi ornek vereyim bak 5 elmayi tek basina yersenmi daha cok doyarsin 5 kişimi?😃
Gayet normal hocam bağlanan cihaz fazla çünkü.

Teşekkürler hocam da routeri neye göre almalıyım? Band sayısı mı çok olmalı? Linkteki router sorunu çözer mi?

Router almanız sorunu çok yüksek ihtimalle çözecektir
QoS kullanmayı deneyebilirsiniz. Router kullanmak evet rahatlatacaktır.

QoS yalnız bilgisayardaki uygulama önceliğini ayarlamak için değil mi? Benim sorunum ayrı cihazlar için.

Son düzenleme:
Hocam linkteki router işinizi görür, bütçeniz varsa da Keentic/Asus modellerine bakabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken primer nokta en az 802.11ac (Wifi 5) destekli olması olur.

Geri
Yukarı