Modeme uzak odada internet zayıf çekiyor

benabuzittin

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba Turkcell Wi-Fi kullanıyorum ve salonda yani modeme yakın olduğum yerde 200 MB civarı download hızım varken ve hani aldığım paketi de düşünürsek menzili de kısa olmamalı. Koridorunda sonunda olan (modeme olan uzaklık 10M civarı) odamda 5 Mbps anca alıyorum. Sinyal güçlendirici aldım (TL-WA854re) ve iyi de bir yere taktım fakat o da en iyi şartlarda 15Mbps hıza ulaştırıyor ve oldukça istikrarsız bu rakam. Ne yapabilirim? Ailem genelde salonda oturduğundan ve benim Excalibur'un doğal olarak bir fan sesi oluşundan dolayı salonda oynamak da istemiyorum. Kablo çekmem de evin görünütüsünü bozacağından ailem istemiyor.

Merhaba Turkcell Wi-Fi kullanıyorum ve salonda yani modeme yakın olduğum yerde 200 MB civarı download hızım varken ve hani aldığım paketi de düşünürsek menzili de kısa olmamalı. Koridorunda sonunda olan (modeme olan uzaklık 10M civarı) odamda 5 Mbps anca alıyorum. Sinyal güçlendirici aldım (TL-WA854re) ve iyi de bir yere taktım fakat o da en iyi şartlarda 15Mbps hıza ulaştırıyor ve oldukça istikrarsız bu rakam. Ne yapabilirim? Ailem genelde salonda oturduğundan ve benim Excalibur'un doğal olarak bir fan sesi oluşundan dolayı salonda oynamak da istemiyorum. Kablo çekmem de evin görünütüsünü bozacağından ailem istemiyor.

Menzil genişleticinin takılı olduğu noktada laptopla kaç hız alıyorsunuz 2.4Ghz ve 5Ghz üzerinden ayrı ayrı ölçer misiniz?

Duvarlar kalındır, sinyali etkileyen cihazlar, şeyler vb. vardır. Aldığın sinyal güçlendirici kaliteli mi ve ne kadar uzağa taktın bu cihazı? Cihazın takılı olduğu yerden telefon ve laptop ile hız testi yapabilir misin?

Bir çok etken var kısacası. Sinyal güçlendirici iyi değilse her şekilde kaybın çok olacaktır zaten.

Aradaki duvarlar büyük oranda bozuyor olmalı kaliteyi, ve bu kapsama alanı paket ile alakalı olmamalı diye biliyorum, modem ile alakalı olduğunu düşünüyorum, belki daha iyi bir modem almayı düşünebilirsiniz.

Eğer menzil genişleticinin takılı olduğu yerde 5Ghz üzerinden 30-40 Mbps bile alabiliyorsanız TP Link RE305 gibi daha kaliteli bir cihaz size 100Mbps ve üzeri bir hız sağlayabilir (5Ghz üzerinden)

Kullandığınız menzil genişleticinin sanırım sadece 2.4Ghz desteği var bu yüzden ondan fazla bir şey beklemeyin zaten.

Eğer menzil genişleticinin takılı olduğu yerde 5GHz üzerinden 30-40 Mbps bile alabiliyorsanız TP-Link RE305 gibi daha kaliteli bir cihaz size 100Mbps ve üzeri bir hız sağlayabilir (5GHz üzerinden)

Kullandığınız menzil genişleticinin sanırım sadece 2.4GHz desteği var bu yüzden ondan fazla bir şey beklemeyin zaten.

Modemimde 5 GHz var ama 2.4 kullanıyorum. Dışarıda bile(sokakta) iyi çekiyor iyi bir uzaklığa kadar. 5 GHz kısa mesafede 2.4'e göre daha iyi fakat duvar vb. olunca 2.4 kullanılması daha mantıklı. 5 GHz genelde fazla kişinin olduğu ve engelin olmadığı yerlerde kullanılmalı.

Bunu bende test ettim 2.4 fazla duvarın vb. olduğu yerde çok daha iyi.

Aradaki duvarlar büyük oranda bozuyor olmalı kaliteyi, ve bu kapsama alanı paket ile alakalı olmamalı diye biliyorum, modem ile alakalı olduğunu düşünüyorum, belki daha iyi bir modem almayı düşünebilirsiniz.

Çok daha iyi bir kapsama alanı sunan (4-5 antenli büyük modem/routerlar) belki daha iyi hız sağlayabilir arkadaşın odasında ama ona para vermek yerine daha kaliteli bir menzil genişletici sorunu çözer ve 4-5 antenin salonda yayacağı wifi sinyal gücüne göre daha sağlıklı olur.

Modemimde 5 GHz var ama 2.4 kullanıyorum. Dışarıda bile(sokakta) iyi çekiyor iyi bir uzaklığa kadar. 5 GHz kısa mesafede 2.4'e göre daha iyi fakat duvar vb. olunca 2.4 kullanılması daha mantıklı. 5 GHz genelde fazla kişinin olduğu ve engelin olmadığı yerlerde kullanılmalı.

Bunu bende test ettim 2.4 fazla duvarın vb. olduğu yerde çok daha iyi.

Ben TP Link RE305 ve RE 650 cihazlarla test ettim. Bu cihazları 5Ghz'ın 20-30 Mbps bile çektiği bir yere koyarsanız uzak yerlerde 2.4Ghz üzerinden alacağınız hızın 2 katı ve fazlasını verirler. Bu yüzden mümkünse 5Ghz sinyalini yakalayabildiği bir noktaya koymak gerekir. O noktadan sonra menzil genişleticinin 2.4Ghz ve 5Ghz bantları denenerek hangisi hızlıysa o kullanılabilir.

Menzil genişleticinin takılı olduğu noktada laptopla kaç hız alıyorsunuz 2.4GHz ve 5GHz üzerinden ayrı ayrı ölçer misiniz?

Yeniden merhaba, ban yediğim için yazamadım. Laptopu açmadım ama dün test ettim ve sonuçlar böyleydi. Bu arada iade talebi gönderdim sinyal güçlendirici için, 5GHz ve 1200MBPS olan ve yorumları çok olumlu olan bir sinyal güçlendirici seçeceğim. Teşekkürler tavsiyeleriniz için. Laptopa kaydetmiştim sinyal güçlendiriciyi akşama doğru linkini atarım isterseniz.

Dosya Ekleri

• IMG_20240504_153605.jpg
    IMG_20240504_153605.jpg
    63,8 KB · Görüntüleme: 9
Yeniden merhaba, ban yediğim için yazamadım. Laptopu açmadım ama dün test ettim ve sonuçlar böyleydi. Bu arada iade talebi gönderdim sinyal güçlendirici için, 5GHz ve 1200MBPS olan ve yorumları çok olumlu olan bir sinyal güçlendirici seçeceğim. Teşekkürler tavsiyeleriniz için. Laptopa kaydetmiştim sinyal güçlendiriciyi akşama doğru linkini atarım isterseniz.

Hocam ben sizin hızınızı anlamadım. Salonda 200MB alıyorum demiştiniz (200Mbps demek istediniz sanırım?), ama menzil genişleticinin olduğu yerde 300 alıyorsunuz? Sizin paket hızınız ne?

Geri
Yukarı