Modemime saldırı mı yapılıyor?

Alperen_77

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Modem loglarını kontrol ettiğimde bir kaç tane security uyarısı gördüm. Öncelikle ilk uyarı benim modemde gözüken ip adresimden detect udp port attack olarak gözüküyordu. Gittim bilgisayarımı açtım ondan giriş yaptım arayüze. Aynı yazı PC ip ile tekrar geldi. Modem için varsayılan şifreyi kullanıyordum ancak bu olaydan sonra değiştim. Ayrıca Accept Http ve Udpsamba request gibi iki güvenlik uyarısı ve son olarak yakın zamanda gözüken src dst len prec ID udp yazılı garip bir uyarı daha var. Fikirlerinizi ve çözümlerinizi bekliyorum. Teşekkürler. (Evde altyapı olmadığı için internet servis sağlayıcısı kullanıyoruz ve neredeyse her gün olacak şekilde Google'da arada gizlilik hatası alıyoruz. Bazen bu olaydan sonra internet gidiyor.)

Dediğim gibi servis sağlayıcısından çanak ile geliyor modeme İnternet. Bundan dolayı olabilir mi?

UDP port scan attack gibi bir şey mi görüyorsunuz yoksa direkt olarak UDP port attack olarak mı görüyorsunuz? Scan attack modemde ufak çaplı bir test gerçekleştiriyor olabilir.

UDP port scan attack gibi bir şey mi görüyorsunuz yoksa direkt olarak UDP port attack olarak mı görüyorsunuz? Scan attack modemde ufak çaplı bir test gerçekleştiriyor olabilir.
Scan attack hocam

UDP flood mu atılıyor yoksa UDP port taramasımı yapılıyor logdan SS atabilir misiniz?
Wireshark ile ağ analizi yapın paketleri inceleyin.
Udp port scan attack yazıyor hocan

Sıra sıra yazayım,
1. detect udp port attack = Eğer VPN kullanıyorsanız VPN kaynaklı olabilir, en düşük ihtimal verdiğim hedef olmanız. Eğer statik bir ip kullanıyorsanız ip adresinizi bilen birisi ufak çaplı bir saldırı çıkıyor olabilir. İnternet servis sağlayıcınızdan gelen testlerin olma ihtimali var, Modeminizde ve ya herhangi bir cihazda bulunan açık yüzünden de olabilir bu durumlar.

2. Accept Http = sunucudan gelecek yanıtlarda nelerin kabul edileceğinin iletildiği başlıktır, cihazınız tarafından saldırı olmadığı öngörülmüş olacaktır ki, trafik kabul edilmiş.

Port keşif taraması yapılıyor
Modeminizden port yönlendirmesi yaptınız mı?
Firewallı aktif edin.

Eğer modem dış bağlantılara açıksa kapatılmalı ve cihaza uygun bir firmware güncellemesi atılmalı. Aynı şekilde bütün bağlı cihazlarda da güncelleme yapılması gerekiyor. Bir açık varsa diye.

Firewallı aktif edin.
Ben yönlendirme yapmadım. Ayrıca modem arayüzünden port yönlendirmesine girince de öyle bir şey çıkmıyor

Firewallı aktif edin.
Dinamik yönlendirme adında bir şey buldum ve
br0
WAN_3G
WAN_IPTV
WAN_INTERNET
bunlar çıkıyor ve sağ taraflarında pasif kapalı yazıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı