Modeminizi Hemen Kapatıp Açın!

Pek inandırıcı değil. Sadece modemi resetlemekle zararlı yazılım nasıl silinebilir? Bir yazılım yada bilgisayar mühendisi bunun açıklamasını yapabilir mi?
smellbs.jpg

Not: Bu fotoğraf Technopat'a değil, direk haberin kaynağınadır.

Gençler bu büyük Virüs'ten kurtulmak için bunu giymeniz gerekiyor. Giysiyi giyin 30 saniye bekleyin sonra çıkartın.

Lisanslı ESET, kullanıcıları bu Virüs'e karşı koruyor ;)
20170801125125-5617.jpg

Pek inandırıcı değil. Sadece modemi resetlemekle zararlı yazılım nasıl silinebilir? Bir yazılım yada bilgisayar mühendisi bunun açıklamasını yapabilir mi?
Neden kapatıp açmalıyım?
VPNFilter kodunun büyük kısmı, geçici bellekte duruyor ve bir yeniden başlatma hareketiyle siliniyor. Bu yüzden ABD Federal Polisi FBI’in yanı sıra ESET de yönlendiricinizi yeniden başlatmanızı tavsiye ediyor.

Ben TTNET kullanıyorum bu virüsün bana ulaşması için ilk önce TTNET alt yapısından geçmesi gerekiyor bu durumda? Ben uzaydan internet çekmiyorum sonuçta. Burada güvenlik sıkıntısı olan internet sağlayıcılarıdır.

HTTPS uzantılı bağlantılar için bunu yapamaz. Yani veriler şifreli olduğu için trafiğimizi izleyemez ve değiştiremez.

Benim merak ettiğim noktalar var. Makaleyide okudum ama tatmin olmadım.

- Adamlar virüs yapıyorlar ve bunu yüzbinlerce modeme yayacak kadar dağıtabiliyorlar ama modemi bi açıp kapatmada siliniyor öyle mi? Virüsü yapanlar bu kadar salak olamazlar diye düşünüyorum. Inandırıcı gelmedi bu.

- ESET dışında hiç kimse fark edememiş mi bunu? Bana ESET kendi reklamını yapıyor gibi geldi. Ya da ben paranoyak olmuşum.

- Bana göre bu bir deneyde olabilir artık herşeye şüpheyle yaklaşıyorum. Acaba bir şey dediğimizde kaç bin/milyon kişi bizi dinleyip dediğimizi yapacak gibisinden vs.

- Makalenin son kısmındaki şu yazı özellikle dikkatimi çekti; "Lisanslı ESET kullanıcıları bu zararlıya karşı korunuyor." Çok sağlam bi reklam kokusu aldım ama az öncede dediğim gibi ya da ben paranoyaklaştım.
Kesinlikle asparagas bir haber söz konusu. ESET ne kadar bir büyük bir firma ki öyle bir tehditi bir sürü rakibi arasından direk önce tespit edebilsin? :)

Cevap yok. Technopat'a paralar yatmış.
Para ile ne alakası var ? Eset ile ilgili öteden beridir, bu platformda var iken de gelmeden önce yönettiğim güvenlik platformunda da yaptığım testlerde bunu belirttim. Crack olmasa dahi, internetteki keyler ile Eset'i kullanırsanız aldığı veritabanı güncel gözükse dahi içerisi boş güncellemeler. Bunu zamanında test edip ispatlamıştık. Sizler de deneyebilirsiniz.

Yasal lisanslı olan Eset ile internetten alınan lisans ile güncel olan iki aynı yazılımla 5000 civarındaki zararlıyı tarattığımızda yasal olan çok büyük oranda daha fazla zararlı tespit etti.

Aynı şekilde deneme sürümüne karşı yasal lisanslı olan da benzer sonuç verecektir.

O yüzden korsan kullanmayın diyoruz. Eset'in kötü bir firma olmadığını, kullandığınız korsan Eset yüzünden ve bu şekilde yeterli koruma sağlamadığından bu şekilde sizlerde olumsuz görüş oluştu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı