Modern PSU'lar akım koruması sağlıyor fakat bilgisayarı akım korumalı prize takmanın ek bir faydası olur mu?

• Konuyu başlatan Crpto
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 687

Bu ürünler tek çeşit değil. Sizin dediğiniz de doğru ama benim söylediğim şekilde çalışan da var. Hatta el yapımı olanları da deneyimledim. Sigortası tek kullanımlık ama yenisi ile değiştirilebiliyor.

Asıl demek istediğim şey ise "akım koruma" diye bir işlevleri yok adlarına ironik olarak.

Hocam peki akım korumalı priz kullanmak şebeke dalganma sorunlarını çözer mi bilgisayarım kapanıp duruyor.

Bu ürünler tek çeşit değil. Sizin dediğiniz de doğru ama benim söylediğim şekilde çalışan da var. Hatta el yapımı olanları da deneyimledim. Sigortası tek kullanımlık ama yenisi ile değiştirilebiliyor.

Asıl demek istediğim şey ise "akım koruma" diye bir işlevleri yok adlarına ironik olarak.

Elimden çok böyle priz geçti. Uzun süreler kullandım. Sizin dediğiniz gibi hiçbir ürüne rastlamadım açıkçası. Hepsi varistör kullanılarak yüksek voltajda paralel bağlanarak kısa devre yaptırılır. En sağlıklı olanı da budur.

Hocam peki akım korumalı priz kullanmak şebeke dalganma sorunlarını çözer mi bilgisayarım kapanıp duruyor.

"Normal şartlarda 220 veya 380 Volt civarında olması gereken şebeke geriliminin zaman zaman bu değerlerin üzerine çıkması veya altına düşmesidir." -alıntıdır.

Şebeke dalgalanmasına karşı yapabileceğiniz bir şey olduğunu sanmıyorum. Ara sıra yükselip ara sıra düşen voltaj değişikliğine karşı sadece UPS kullanarak belli süre idare edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Şebeke dalgalanmalarına karşı regülatör kullanılır. Belli bir aralıktaki dalgalanmaları sabit tutar. Regülatörü de çektiğiniz watta göre kapasitesini belirleyerek almalısnız.

Kaliteli UPSlerin çoğunda akım koruma var , dalgalanmaya karşı koruma da var, Dalgalanma olduğunda elektrikler gitmiş gibi davranıp elektriği kesip akülerden veriyor ve bunu anlık yapabiliyor. Tabi bunu en iyi yapanlar online upsler ama çok pahalılar. Kaliteli markaların line interactive denilen modelleri gayet iş görüyor, bahsettiğim korumalara sahipler.

Sadece akım koruma olarak düşünülmemeli, elektrikler gittiğin başta ssd olmak üzere diğer bileşenlerin de zarar görme ihtimali mevcut. Biraz sanş işi. Eğer çok sık elektrik kesintisi olan bir yerde iseniz mutlaka ups kullanmak gerekli.

Yeni konular

Geri
Yukarı