Molex 16 pin Kablo

Kolordu

Decapat
IBM RAID karta bağlı 8 adet SAS diskin takıldığı bir kart var, bu kartı besleyen 2 adet SAS kablosu ve 16 pin Molex kablo, bir de küçük port var ancak ne olduğunu bilmiyorum. Sorum şu, 16 pin Molex kabloda kırmızı siyah mor ve sarı renkli kablolar var. Bu kabloları PSU'dan nasıl besleyebilirim? PSU'dan mor renk (sanırım +5v pc kapalı olsa bile besleme yapan bir kablo) ve kırmızı sarı ve siyahı da 4 pin molex çıkışından alarak beslesem acaba kartı çalıştırabilir miyim?

Bunu denemekteki amacım ise kartı IBM MX3400 M3 Server PC'den söktüm. Şimdi kendi bilgisayarıma takmak istiyorum, bilgisayarım gerekli bileşenleri destekliyor. PSU yetersiz kalabilir, bunun çözümünü de ek bir PSU kullanmak olarak düşünüyorum. Daha iyi bir fikri olan çıkarsa onu da düşünebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Raid kartımın modeli IBM ServeRAID M5000. Aslında kullanacağım bilgisayarda sunucu anakartı yapısında ancak power için uygun slot blomadım. Bullanmak istediğim bilgisayar Dell T5500 2 işlemcili(2. işlemci köprü ile ekleniyor) ve 875W bir PSU kullanıyorum.
1.res.jpg
2.res.jpg
3.res.jpg

Bahsettiğim kartım ve kablomun resmi ektedir.

Son düzenleme:
Denemem şuan için başarılı gözüküyor 16pin molex üzerindeki kabloları düzenini bozmayacak şekilde jumper kablo ile hazırladığım karta bağladım. Kartı 2 adet 4pin çıkışından güç alacak şekilde dizayn ettim. Her renk kablo 2 adet kabloyu besliyor mesela 1 tane 4 pin molex üzerindeki kırmızı 16 pin molex üzerindeki 2adet kırmızıyı besliyor. Mor renkli kabloları şuan için boş bıraktım sadece kart üzerinde takılı olarak duruyorlar ancak ileride onlarıda aktif hale getirmeyi deneyebilirim. Şuan Raid kartım Ecc ram olmayan anakartlarda çalışmaz denmesine rağmen ben test amacıyla asıl bilgisayardan daha az riskli bir bilgisayara bağladım ve diskleri raid ekranında gördüm şuan için disklerim çalışacak gibi ancak 7 disk birden taktığımda güç yetmemesi gibi bir durum olursa tekrar bi gözden geçireceğim siz benden daha bilgilisiniz sizce bu sistemde herhangi bir sorun yaşarmıyım? Bu kartı bağlamak istediğim sistemim geçmiş dönemde hazırlanmış güçlü bir sistem riske atmak konusunda biraz çekiniyorum. Birde 875w powersupply yetecekmidir böyle bir sistem için?
Sistem özellikleri,
2 Adet - İntel xeon 5645 2.4ghz to 2.65ghz 6çekirdek 12 işbirimi 12mb önbellek
Total İşlemci 12 çekirdek 24 işbirimi 24mb önbellek
36gb ddr3 1333mhz ecc ram ( 8+8+2+8+8+2)
Nvidia Quadro 4000 2gb 256bit
128gb kingston Ssd + 1tb seagete hdd 7200rpm

Bu arada sistem anakartımda raid desteği var ancak ben elimdeki 7 adet Sas diski değerlendirmek için böyle bir deneme yoluna girdim değilse 7adet sas diskim boş yere duracak.
Yardımlarınızı bekliyorum, desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.
Res1.jpg
REs2.jpg
REs3.jpg
Res4.jpg

Merhaba Sitemi yapılandırarak windows 10 kurulum yaptım şuan 400mb okuma yazma hızı alabiliyorum 3 disk ile 7 disk taktığımda bu performansın 2 katı performans verecektir diye düşünüyorum.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı