Molex fan mı cha fan mı?

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Kasama 3 adet daha fan aldım fakat yeterli boşluk bulunmadığı için çoklayıcı kullanmak durumundayım. Sizlere çoklayıcıyı psu'yamı yoksa anakarttaki CHA_FAN2 bölümüne mi bağlamam daha sağlıklı ve performans düşüşü hangisinde olmaz bunu sormak istedim. PWM kontrol falan istemiyorum son hızda dönsün yeterler. Bu bağlamda hangi ürünü tercih etmeliyim?

Merhaba arkadaşlar. Kasama 3 adet daha fan aldım fakat yeterli boşluk bulunmadığı için çoklayıcı kullanmak durumundayım. Sizlere çoklayıcıyı psu'yamı yoksa anakarttaki CHA_FAN2 bölümüne mi bağlamam daha sağlıklı ve performans düşüşü hangisinde olmaz bunu sormak istedim. PWM kontrol falan istemiyorum son hızda dönsün yeterler. Bu bağlamda hangi ürünü tercih etmeliyim?
4 Pin molex to PWM/Fan çoklayıcı işinizi görecektir.

Yeni aldığınız ve elinizdeki fanlar 3 pin+molex şeklinde mi? Yoksa 4 pin PWM bağlantısına mı sahip?

Ayrıca anakartınızın marka ve modeli nedir?

Bu aparat işinizi görecektir.

Diğerinin fan hızı ayarını anakart üzerinden kontrol edemezsiniz. Kendi kontrolcüsü üzerinden hızlı orta yavaş şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Bu aparat işinizi görecektir.

Diğerinin fan hızı ayarını anakart üzerinden kontrol edemezsiniz. Kendi kontrolcüsü üzerinden hızlı orta yavaş şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Kontrol etme gibi bir niyetim yok hocam zaten. Tam hızda çalışsınlar yeterli benim için. Benim merak ettiğim husus ise bu çoklayıcıyı anakartın cha fan 2 veya 3 bölümüne takınca 3 üde performanslı şekilde çalışır mı?

Genelde anakartlardaki PWM fan portları en az 1A'e kadar güç verir. Sizin seçtiğiniz P12 fanların tanesi tam güce çıkmak için 0.2A güce ihtiyaç duyuyor. Yani 3 fanı tek PWM portundan besleyebilirsiniz.
Hatta 4. bir fan bile ekleyebilirsiniz.
Ama 5. fanı eklemek istediğinizde şöyle molexle PSU'ya bağlanan bir aparata ihtiyacınız olacak.

Genelde anakartlardaki PWM fan portları en az 1A'e kadar güç verir. Sizin seçtiğiniz P12 fanların tanesi tam güce çıkmak için 0.2A güce ihtiyaç duyuyor. Yani 3 fanı tek PWM portundan besleyebilirsiniz.
Hatta 4. bir fan bile ekleyebilirsiniz.
Ama 5. fanı eklemek istediğinizde şöyle Molex'le PSU'ya bağlanan bir aparata ihtiyacınız olacak.

Hocam sizin gibi bilgili birini sonunda bulmuşken soracağım bir soru daha var. Tamam dediğiniz kabloyu alayım okey kafamdaki soru işaretini gidermek adına benim anakartım ROG STRIX B450-F GAMING | Anakart | ASUS Türkiye bu destekliyor mu o kabloyu,o fanları besleyebilir mi ve hangi porta takmalıyım ?

Yeni konular

Geri
Yukarı