Çözüldü Molex ile bağlanan fanlar tam güçte mi çalışır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ardorc

Centipat
Arkadaşlar şimdi benim 3 tane fanım vardı yalnız sadece Molex bağlantıları mevcuttu. O yüzden Molex ile PSU'ya bağladım direkt.

Şimdi bu fanlar tam gücünde mi çalışıyor yoksa belli bir değerde mi?

Her zaman tam güçte çalışmasını istiyorum şahsen eğer tam gücünde değilse nasıl tam güçte çalışmasını sağlayabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam arkadaşlar, hepimizin ortak sorunu olan fan seslerinden maliyetsiz nasıl kurtulabileceğinizi anlatacağım.

👇

Öncelikle molex bağlantısında hangi kabloları nasıl bağlarsak kaç volt alırız onu öğrenelim. Bir çok molex soketinin üstünde 1,2,3,4 diye yazar. Yazmıyorsa renklere göre ayarlayabilirsiniz.

molex-fan-voltajlari.jpg

Şimdi mevcut fanımızın bağlantısını kontrol edelim. Alttaki resimde görebileceğiniz gibi 1 ve 2. yuvalarda kablolar, dolayısıyla bu fan şuanda 12V ile çalışıyor. Fanın hızını azaltmak için üstteki tabloyu inceleyip 2 numaralı kabloyu söküp 4. yuvaya takmamız gerekiyor. Ben 5V değil 7V'da çalışmasını istiyorum çünkü.

molex-baglantili-fanlarin-hizini-yavaslatmak-maliyetsiz.jpg

Gördüğünüz gibi 2. yuvadaki kabloyu alıp 4. yuvaya taktım ve fan artık 7V'da daha düşük devirde çalışıyor.

molex-baglantili-fanlarin-hizini-yavaslatmak-maliyetsiz-2.jpg

Gördüğünüz gibi arkadaşlar molex fanları yavaşlatmak bu kadar kolay. Sorularınız var ise alttan sorabilirsiniz. Ek olarak soketin içindeki pinler biraz zor çıkıyor içine ışık tutup kancalarını ince düz tornavida ile kurtarmayı unutmayın. Yakında video çeker buraya atarım.

Alıntıdır.

Geri
Yukarı