Molex kablosu nasıl bağlanır?

bugra94

Centipat
Daha fazla  
Aldığım kasada 3 adet fan var ve ilk 2 fotoğraftaki gibi girişleri var, sanırım Molex deniyormuş adına. Aldığım yarı modüler PSU'da da 3. fotoğraftaki gibi bir kablo var. Neyi nereye bağlamam gerekiyor? Elimdeki PSU kablosunun 4 pin girişini kullanarak anakartın fan kontrolcüsüne bağlayabilir miyim fanları?

1645483577867.png

1645483596915.png

1645483609190.png

PSU'dan geleni bağlayın yeterli. Hepsi çalışır.

PSU'dan geleni bağlayın yeterli. Hepsi çalışır.

Molex'ten beslediğin fanı anakarta bağlayamazsın, tam performans çalışırlar.

4 pin dediğiniz eğer bu* ise fan ile alakalı değil, bunun disket için güç kablosu olması lazım.
*
Eki Görüntüle 1312558

Hocam fanlar çok ses çıkarıyor direkt PSU'ya bağladığım için. Bunları anakarta bağlayıp, anakartın hızlarını otomatik ayarlaması için yapılabilecek bir şey var mıdır? Molex'ten anakart girişine dönüştüren bir dönüştürücü gibi bir şey bu işe yarar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bendeki fanlardan birisinin hem molex hem 3pin bağlantısı var, 3pin ile anakarta bağlayıp molexi de ona bağlayınca kontrol edebiliyorum. Onun dışında şöyle bir alet buldum, molexleri lego gibi üst üste bağlayıp bunun ile anakarta bağlantısını yapabilmelisin.

Edit: Attığım ürünü değiştirdim.

Hocam bendeki fanlardan birisinin hem Molex hem 3pin bağlantısı var, 3pin ile anakarta bağlayıp Molex'i de ona bağlayınca kontrol edebiliyorum. Onun dışında şöyle bir alet buldum, Molex'leri lego gibi üst üste bağlayıp bunun ile anakarta bağlantısını yapabilmelisin.

Edit: Attığım ürünü değiştirdim.

Çok teşekkürler. Şu an zaten Molex'ler dediğiniz gibi lego gibi üst üste bağlı ve direkt PSU'dan besleniyorlar. Bu attığınız kablo sayesinde PSU yerine anakarta bağlayacağım ve anakart otomatik kontrol edecek fanları doğru anladıysam.

Molex ile direkt olarak tam devirde çalışır. Anakarta dönüştürücü ile takabilirsiniz. PWM olmadığı için DC mod ile deneyebilirsiniz.

Molex ile direkt olarak tam devirde çalışır. Anakarta dönüştürücü ile takabilirsiniz. PWM olmadığı için DC mod ile deneyebilirsiniz.

PWM olmadığı içinden kastınız nedir hocam? Molex to 4 pin dönüştürücü alsam PWM modda çalıştıramaz mıyım fanları?

PWM olmadığı içinden kastınız nedir hocam? Molex to 4 pin dönüştürücü alsam PWM modda çalıştıramaz mıyım fanları?

Hocam önemli bir şey değil, direkt 3 pin takıp kontrol edebilirsin.

3 ve 4 pinlerde yanılmıyorsam pinlerin birisi fanın hızını kontrol eder. 3 pinde kalan 2 pinin birisi nötr diğeri gücün geldiği uçtur. Bu fanlarda fanın hızını gerilimi değiştirerek kontrol edersiniz, örneğin fanın yarım kapasitede çalışmasını istiyorsanız 12V yerine 6V gerilim sağlarsınız. Ancak PWM fanlarda durum biraz farklı, biraz önce gerilimini değiştirdiğimiz hattan sabit 12V gelir. 4.pin ile 12V'u belirli aralıklarla sönümleyerek ortalamada istediğimiz gerilimi sağlar.

//Anlatım çok düzgün veya isabetli olmayabilir, bildiğim kadarını yazdım.

Hocam önemli bir şey değil, direkt 3 pin takıp kontrol edebilirsin.

Son fotoğraftaki PSU'dan çıkan kablomda aslında 4 pin bağlantısı olduğunu fark ettim ve onu anakarta taktım ancak fanlar hiç çalışmadı. Bunu yapıp aynı zamanda PSU'nun güç verdiği kısmı da PSU'ya takarsam bu sefer sistem hiç açılmıyor, kısa devre oluyor sanırım. Neyi yanlış yapıyor olabilirim?

Geri
Yukarı