Monitör mü? TV mi?

bedirhan balaban

Hectopat
Yer
Ankara/Çankaya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar 21''-23'' arası bilgisayar ile kullanmak ve ara sıra televizyon izlemek için TV mi? yoksa monitör+tv kartı mı almak daha mantıklı olur. TV'nin monitörlerden eksileri ve artıları nelerdir?

Not: Engellenmemek için açıp Dil Anlatım Kitabını okuyorum lütfen ufak hatalarımızı mazur görün.Ayrıca açtığımız konunun başlığını değiştirme seçeneği eklenirse yanlış yazım hatalarını sonradan farkedip düzeltebiliriz.Amacım işinize karışmak değil sadece öneri.

Noktadan (.) sonra boşluk bırakmalısın. Bence monitör ve tv kartı kullanmalısın. Sağlığın açısından en mantıklısı budur. Eğer tabii sağlığını düşünüyorsan.

Sağlık konusunda televizyonların eksiği mi var ?
(Noktayı genelde bırakıyorum arada bir parmağımdan kaçıyor).
Göz sağlığın açısından monitör daha iyi olacaktır senin için. Örnek veriyorum 400 Hz. bir tv ile 60 Hz. monitörü karşılaştıracak olursak;
  • Bir süre sonra gözlerinizde ağrı
  • Daha fazla biyotik sanal hasar (radyasyon)
  • Devamlı olarak artan gece körlüğü (A vitamini eksikliği)
olarak sıralanabilir. Hertz değerine bağlı olarak artmaktadır :)

10 yıl önce de televizyonlara yakından bakmayın denirdi, şimdi de öyle. Televizyonlar göz sağlığı açısından monitörlerden geride. Elbette düzenlemeler yapılıyor ancak 2 karış uzaktan baktığımız monitörler kadar değil. Geniş bir monitör almak televizyonun eksikliğini de hissettirmez diye düşünüyorum.

Not: İster Türkçe, ister Kiril Alfabesiyle yazın. Sorun katı kurallara uymak değil, her gün kullandığımız ve bize miras kalan bu güzel dillerin varlığını koruyup sürdürebilmek. Bu da ancak orijinalliği bozmayarak sağlanabilir. Umarım bunun bir zorunluluk değil sorumluluk olduğunu anlatabilmişimdir. Çalışmalarınızı ve çabanızı şahsen takdir ediyorum :)

Türkçemizi kullanmak sorumluluktan ziyade görevimizdir bununla gurur duyuyorum fakat ''şu an'' kelimesinin arasına yanlışlıkla boşluk konulduğu için engellenmek anlayışsızlık. :(

Ekran konusuna gelecek olursak yorumlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.

Rica ederim. Monitör konusunda bir noktayı daha belirtmek istiyorum. Diyelim ki 1500 Liralık bütçeniz var. Bu bütçeyle alacağınız televizyon yine aynı bütçeyle alacağınız monitör kadar sağlıklı olmayacak demek istedim. Bilgisayarın başında biraz zaman geçireceğinizi de düşünerek elbette. Benden önceki arkadaş mantıklı yönleriyle açıklamış zaten.

Son olarak, boş zamanlarında kontrol etmen için:

Vikipedi:Türkçede sık yapılan hatalar - Vikipedi

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı