Monitör OC yaptıktan sonra görüntü kalitesi bozuluyor

Bunun pek alakası yok, dediğiniz olay sadece sizin ürününüz için geçerli olabilir. Üreticiler doğal çözünürlükte sundukları frekans değerlerini yazarlar. Ki dediğiniz teori tamamen yanlış oluyor, 30Hz monitörler de bulunduğundan dolayı(ilk 4K modeller) baz frekans değerinin 60 olmadı imkansız.

Ayrıca Hz, frekansı belirttiğinden bu kavramı işlemci frekansları ile aynı düşünün her modelin frekansı aynı olmadığı gibi, mesela hepsi sadece 2.3GHz olmadığı için monitörlerin de olması imkansız.

Sizin sorununuz muhtemelen yanlış ürün bilgisi.
Zaten bildiğim şeyleri bana anlatmanın mantığı nedir?

Bizim sorunumuz yanlış ürün bilgisi falan da değildi. Ben de baktım kendi resmi internet sitesinde 1920x1080 75Hz 1ms yazıyordu ancak gel gör ki 1920x1080'de 75Hz seçeneği yok.

Arkadaşın monitör de bu türdür muhtemelen diye yazdım.
En azından uyarmış oldum. Ortada sallama yada yanlış bilgi yok.

Örnek vermem gerekirse,
Örnek 1:
144Hz adı altında satılan bazı ürünlerde de 120Hz kısıtlaması var.
Örnek 2:
10 bit olup 165Hz adı altında satılan bazı monitörler de 10 bit ve 165Hz bir arada kullanılamıyor.

Üreticilere çok güvenmeyin derim. Pazarlamak için her şeyi yaparlar. Kapitalist düzen işte.

Zaten bildiğim şeyleri bana anlatmanın mantığı nedir?

Bizim sorunumuz yanlış ürün bilgisi falan da değildi. Ben de baktım kendi resmi internet sitesinde 1920x1080 75Hz 1ms yazıyordu ancak gel gör ki 1920x1080'de 75Hz seçeneği yok.

Arkadaşın monitör de bu türdür muhtemelen diye yazdım.
En azından uyarmış oldum. Ortada sallama yada yanlış bilgi yok.

Örnek vermem gerekirse,
Örnek 1:
144Hz adı altında satılan bazı ürünlerde de 120Hz kısıtlaması var.
Örnek 2:
10 bit olup 165Hz adı altında satılan bazı monitörler de 10 bit ve 165Hz bir arada kullanılamıyor.

Üreticilere çok güvenmeyin derim. Pazarlamak için her şeyi yaparlar. Kapitalist düzen işte.
1) Bazi monitörlerde HDMI portu için 120Hz sınırı olabiliyor, DisplayPort ile 144 veya limitin üstünde kullanabiliyorsunuz ki DisplaySpecs gibi sitelerde belirtildiği de oluyor.

2) Genellikle bant genişliğinin düşük olması veya OC ile 165Hz'e çıkmasından dolayı 10 bit kullanamazsınız. Ayrıca 144 ile 165 arasında belirgin, seçim unsuru bir fark olmadığından gereksiz bir detay.

Zaten biliyorsanız inkar etmenin de mantığı yok hocam.

1) Bazi monitörlerde HDMI portu için 120Hz sınırı olabiliyor, DisplayPort ile 144 veya limitin üstünde kullanabiliyorsunuz ki DisplaySpecs gibi sitelerde belirtildiği de oluyor.

2) Genellikle bant genişliğinin düşük olması veya OC ile 165Hz'e çıkmasından dolayı 10 bit kullanamazsınız. Ayrıca 144 ile 165 arasında belirgin, seçim unsuru bir fark olmadığından gereksiz bir detay.
Benim yazdıklarımın daha detaylısını yazmışınız hocam. Ben de farklı bir şey söylemedim. Sadece kısaca örnek verdim.
Zaten biliyorsanız inkar etmenin de mantığı yok hocam.
Benim inkar ettiğim bir şey yok hocam. Olası bir olayı söyledim sadece yetmedi bunu da örneklendirdim.

Geri
Yukarı