Monitör tavsiyesi

Bütçe
1400TL -1800TL
Öncelikle VA ve IPS paneli YouTube'dan karşılaştırma videoları olarak bir izle yazarak anlatmak biraz zor. Ips panellerde ghosting sorunu biraz daha fazla oluyor o yüzden renk ve canlılıktan fedakarlık vermek isteyenler VA seçebiliyor birazda zevk meselesi.

Öncelikle VA ve IPS paneli YouTube'dan karşılaştırma videoları olarak bir izle yazarak anlatmak biraz zor. IPS panellerde ghosting sorunu biraz daha fazla oluyor o yüzden renk ve canlılıktan fedakarlık vermek isteyenler VA seçebiliyor biraz da zevk mesele.
Öncelikle VA ve IPS paneli YouTube'dan karşılaştırma videoları olarak bir izle yazarak anlatmak biraz zor. IPS panellerde ghosting sorunu biraz daha fazla oluyor o yüzden renk ve canlılıktan fedakarlık vermek isteyenler VA seçebiliyor biraz da zevk meselesi.

Benim için biraz ghosting olması sorun olmaz zaten rekabetçi oyunlar pek oynamıyorum. IPS ekranlar biraz daha pahalı sanırım. Videolardan iki panel arasındaki renk farklılığını tam anlayamadım. Benim için renk ve canlılık ön planda. LG 24GN600-B modeli hoşuma gitti, HDR desteği vs. önerir misiniz?

Öncelikle VA ve IPS paneli YouTube'dan karşılaştırma videoları olarak bir izle yazarak anlatmak biraz zor. IPS panellerde ghosting sorunu biraz daha fazla oluyor o yüzden renk ve canlılıktan fedakarlık vermek isteyenler VA seçebiliyor biraz da zevk meselesi.

Aslına bakarsan ghosting sorunları VA'da daha çok görülüyor. Samsung CRG5 tarzı monitörlerde ağır ghosting var.
IPS'lerde IPS glow biraz daha fazla meşhur. Ayrıca düz bakış açısında renk değerleri hemen hemen eşit olan monitörlerde VA ile IPS arasında öyle feragat etmelik bir fark olmuyor. IPS panellerin evet VA'lardan bir tık renk değerleri daha iyi ve VA'lar genel olarak biraz hantal olduğundan dolayı gecikme süreleri de daha iyi. Fakat IPS'lerin kontrast'larının düşük olma sorunu var. Birkaç istisna kaliteli monitör dışında -burada denk sayılabilecek monitörlerden bahsediyorum- siyah performansları VA'lar kadar iyi değil. Kontrastları düşük olduğundan da geceleri veya karanlık ortamlarda renkler yıkanmış gibi görülebiliyor. Fakat VA'larda pek öyle bir durum yok.

Genel olarak input lag çok önemli değilse ve karanlık ortamlarda kullanacaksa vb VA almasını öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı