Monitörde siyahlar farklı gözüküyor

Orheyn

Decapat
Monitör
ODYSSEY G5 SAMSUNG
1658183080249.png

1658183114246.png

Monitörde bir problem var ama çözemedim tam. Siyah kısımlara bakar mısınız? Telefondan çektiğim fotoğraflar bunlar. Bir de SS aldığım fotoyu atayım:

1658183160141.png

Bu SS'i ben şu an telefonla çektiğim gibi görüyorum yani ekranın tam o kısımları değil problem. Resimi küçültsem de büyütsem de aynı yırtılmayı? Görüyorum. Sebebi galiba monitörde ama neden kaynaklanıyor acaba? Değişimden aldığım monitör bu ve öncekinde de aynı sorun vardı. İade etmeli miyim? Diğer monitörlerde de aynı sorun olur mu?

Monitör ayarlarında renk ayarlarındaki seçenekleri kurcalayın biraz. Gamma, kontrast gibi ayarları özellikle. Olumlu bi gelişme olmazsa bu ayarlarla mecbur iade edersiniz.
Freesync olayı biraz problemli galiba bu monitörün. Önceki değiştirdiğim monitörde freesync açıkken ekran kısa süreli kapanıp açılıyor gibi oluyordu(göz kırpma hızında) freesync kapatınca düzeliyordu. Şuan freesync kapattım ve problem düzeldi.. Çok garip.
Güncelliyorum; mesele freesyncde değilmiş, onu kapatında HDR da kapanıyormuş. Burdaki tüm suç anladığım kadarıyla HDR'da. Ama neden böyle oluyor anlamış değilim.

Son düzenleme:
Freesync olayı biraz problemli galiba bu monitörün. Önceki değiştirdiğim monitörde freesync açıkken ekran kısa süreli kapanıp açılıyor gibi oluyordu(göz kırpma hızında) freesync kapatınca düzeliyordu. Şuan freesync kapattım ve problem düzeldi.. Çok garip.
Bu sorunu yaşayan çok gördüm Samsung VA panelli monitörlerde. AMD ekran kartı driverlarından kaynaklanıyor diyenler de var. 🤔

Parlaklığı kısınca bi değişiklik oluyor mu?
Maalesef. Bütün ayarları kurcaladım parlaklık, kontrast, gamma, black equalizer(siyahların daha siyah olmasını sağlıyormuş). Yine de sonuç değişmedi tabi bazı ayarlarda kısmen azaldı ama tam olarak azaltan bir şey göremedim.

Maalesef. Bütün ayarları kurcaladım parlaklık, kontrast, gamma, black equalizer(siyahların daha siyah olmasını sağlıyormuş). Yine de sonuç değişmedi tabi bazı ayarlarda kısmen azaldı ama tam olarak azaltan bir şey göremedim.
En iyi sonucu HDR kapalıyken alıyorum. Hiçbir problem olmuyor ama siyah videolarda, video geçişlerinde falan rahatsız etmeyecek düzeyde oluyor.

Geri
Yukarı