Monitöre OC sonrası oyunda yeni HZ değerini nasıl seçeceğim?

zilyoner

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Jailor's Room
Daha fazla  
Technopat'ın monitör OC videosunu biliyorsunuzdur. Bende OC yaparak 20Hz artış sağlayabildim. Fakat oyunlar da yenileme hızını seçme yerinde eski değerler gözüküyor. Bunu yapmanın bir yolu yok mu? Umarım anlatabilmişimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
O program nasıl çalışmakta veya bu sorunu çözer mi ?

Bu konunun aynısını bende açmıştım fakat bilen çıkmadı.

Ben csgo oyuncuyusum ve 60hz'den 75hz'e çıkarttım fakat oyundayken 60hz vermekte.
CS:GO için başlatma seçeneklerine -freq 75 yazarsanız sorun çözülecektir.

CS:GO için başlatma seçeneklerine -freq 75 yazarsanız sorun çözülecektir.
Malesef ilk yaptığım ve bildiğim başlatma seçeneğidir ama 60 sabit.
Bu sorunu bizzat kendim fark ettim ve çözdüm, paylaşmak isterim.

Monitör OC sonrası eğer hem masaüstü hem de oyunda test edip farklı sonuçlar alıyorsanız bu sizi yanıltmasın. Yani masaüstünde, ayarladığınız Hz'i görürken, oyunda yaptığınız testte ise fabrika değerini göreceksiniz. Hem CS:GO'da hem diğer tüm oyunlarda nasıl kontrol edeceğinizi ve doğru ayarı yapacağınızı aşağıda belirteceğim.

Öncelik olarak beni en çok ilgilendiren oyun CS:GO idi.Oyun içinde ister 4:3 ister 16:9 ve istersenizde farklı çözünürlüklerde oynayın, OC sonra istediğiniz HZ hızını alacaksınız. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise,oyunda ayarladığınız çözünürlüğü NVIDIA üzerindede,istediğiniz HZ değeri ile OC olarak ayarlamalısınız.(Eğer seçeneklerde yoksa)

Örneğin monitörünüzün fabrika değeri 60hz,masaüstünde kullandığınız OC sonrası çözünürlük 1920X1080 @75Hz, ama oyunda 1280X1024 @75Hz kullanmak istiyorsunuz. NVIDIA üzerinde oyun içindeki bu çözünürlük değerinizin karşısında da 75Hz seçeneği yoksa, aynı OC yaptığınız ekrandan bu çözünürlüğe 75Hz atamalısınız.(Monitör OC rehberi için; Monitör OC rehberi Technopat)

Tüm bunları yaptınız ve oyunda Steam tarayıcı üzerinden HZ testi yaptığınızda yine de fabrika stock değerini alacaksınız ancak artık 75Hz olarak oynuyorsunuz. Bunuda MAT_INFO komutunu kullanarak görselde sarı bölgede gösterdiğim değere bakarak göreceksiniz.
Adsız.png

Bunun yanında diğer tüm oyunlarda nasıl test ederim derseniz size basit ama etkili bir yolu öneriyorum ve kendim bu şekilde test ediyorum.

Bildiğiniz üzere V-Sync özelliğini aktif ettiğiniz anda, oyun sizin monitör HZ hızına göre FPS hızınızı sabitleyecektir. Böylece alacağınız FPS değeri OC sonrası ayarladığınız HZ değerini size sunacaktır.

Umarım konu görülür,ve yardımı olur,teşekkürler..

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı