Monitörlerde ekran yırtılması

Bütçe
6000

Olga666

Kilopat
Merhaba arkadaşlar, mesela 1 YouTuber CS:GO'yu 300FPS'te ekran yırtılması olmadan hem NVIDIA ekran kartıyla hem de FreeSync/G-Sync açık olmadan oynuyor.
Mesela ben şimdi yeni kasa alacağım monitörü önceden aldım laptopa bağlayıp kullanıyorum şu an mesela FPS 144Ü geçince ekran yırtılıyor acaba laptopdaki ekran kartım GeForce 920MX eski olduğundan kaynaklı olabilir mi eğer öyleyse 6000 TL'lik kasa toplayacağım eğer ekran yine yırtılacaksa monitörüm FreeSync desteklediği için AMD ekran kartlarından alacağım ama mesela ben NVIDIA ekran kartı alsam yırtılma olur mu cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Bazı FreeSync monitörler artık NVIDIA kartları da destekliyor ancak yeni model ekran kartlarında geçerli galiba bu, monitörünüzde bu destek var mı onu araştırmak lazım.

FreeSync'in ekran yırtılmasına bir etkisi yok diye biliyorum. Ekran yırtılması, monitörün HZ değerinden fazla FPS ile oynamanız durumunda gerçekleşir. Çözümü v-Sync veya oyun içinden FPS limitlemektir.

FreeSync ise belirli bir frekans aralığında (örneğin 45-144), monitörün aldığınız FPS ile kendi HZ değerini eşitlemesidir. Siz 70 FPS alırken 70 Hz, 140 alırken 140 çalışır, bu da FPS dengesizliğine bağlı takılma-donma gibi hisleri engeller.

Bazı FreeSync monitörler artık NVIDIA kartları da destekliyor, modelinizde bu destek var mı onu araştırmak lazım.

Peki YouTube'daki videolarda nasıl 300-300FPS'te oynayabiliyorlar onu anlamadım mesela benim arkadaşımda monitörü 60Hz olmasına rağmen 140 FPS'lerde ekran yırtılması olmuyor.

Peki YouTube'daki videolarda nasıl 300-300FPS'te oynayabiliyorlar onu anlamadım mesela benim arkadaşımda monitörü 60Hz olmasına rağmen 140 FPS'lerde ekran yırtılması olmuyor.
Orijinal mesajımda biraz bilgi eksiğim olduğunu fark edip mesajı düzenledim. Benim bildiğim kadarıyla monitörün Hz değerinin üstündeki FPS değerleri yırtılmaya sebep oluyor. %100 yırtılma gerçekleşecek diye bir durum olmayabilir, FreeSync teknolojisi sayesinde olabilir. Yeterli bilgim olmadığını ve yorum yapmamın pek doğru olmayacağını fark ettim. Kusura bakmayın. Ama sizin monitörünüz 60 Hz ise 140 FPS almanızın zaten bir mantığı yok. 144 Hz FreeSync bir monitörünüz varsa NVIDIA GSync/AdaptiveSync teknolojisini destekleyip desteklemediğini ayrıca öğrenmeniz lazım. Modeli nedir monitörün?

Laptoplarda GTX 965M üzeri, Masaüstlerinde de GTX 650Ti ve üzeri kartlar G-Sync destekliyormuş: G-Sync & G-Sync HDR System Requirements.

Rampage RM-344 araştırdığım kadarıyla açılıyormuş.
İnternette aradığım bilgiyi bulamadım, Rampage RM-344 monitörde G-SYNC açılır mı? birkaç technopat konusunda adaptivesync desteği ile nvidia kartlarda "sorun yaşamama garantisi vermeden" çalıştığı söylenmiş. gerçek g-sync desteği zaten ek bir donanımla oluyor ve bu monitörler çok pahalı diye biliyorum.

Laptoplarda GTX 965M üzeri, Masaüstlerinde de GTX 650Ti ve üzeri kartlar G-Sync destekliyormuş: G-Sync & G-Sync HDR System Requirements.

Galiba AMD bir kartın daha stabil FreeSync çalıştıracağı sonucuna varabiliriz. Ama NVIDIA bir kart ile 144 Hz'e FPS sabitlemeniz durumunda da yırtılma yaşayacağınızı düşünmüyorum. Bilgili birileri görüp daha net cevap verir birazdan.

Geri
Yukarı