Monitörlerde OverDrive ve overclock nedir?

Yagizzw

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, ben overclocku OverDrive zannediyordum dünden beri ve ben OverDrive modunu balance yapıp overclock açmışım sanıyordum ama şimdi overclock on off ayarını gördüm. Benim monitör Gigabyte G24F-2.

Şimdi ben overclock açmadan 180Hz yapsam sorun olur mu, yoksa overclock açarak mı 180Hz kullanayım ya da off yapıp 165Hz mi kullanayım? Bir de bu OverDrive açık olması şart mı? Ne işe yarıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Overclock yenileme hızıyla alakalı, overdrive ise gecikme süresiyle alakalı. Örneğin Overdrive fast ayarında gecikme süresi 5ms ise faster ayarında 4ms olur, off halinde 7ms olur gibi. Tabii şu var, ortalama gecikme süresi düşüyor olabilir lakin bazı değer aralıklarındaki sapmalar artıyor olabilir, buna ek olarak overshoot dediğimiz bir kavram var, overdrive değişikliklerinde overshoot da tetikleniyor, buna bağlı olarak görsel kusurlar yaşayabiliyorsun. Örneğin yeşil görmen gereken yeri mavi görebiliyorsun.

Overshoot örneği;

1716072012564.png

Olması gereken;

1716072044940.png

Overclock yenileme hızıyla alakalı, OverDrive ise gecikme süresiyle alakalı. Örneğin OverDrive Fast ayarında gecikme süresi 5ms ise faster ayarında 4ms olur, off halinde 7ms olur gibi. Tabii şu var, ortalama gecikme süresi düşüyor olabilir lakin bazı değer aralıklarındaki sapmalar artıyor olabilir, buna ek olarak overshoot dediğimiz bir kavram var, OverDrive değişikliklerinde overshoot da tetikleniyor, buna bağlı olarak görsel kusurlar yaşayabiliyorsun. Örneğin yeşil görmen gereken yeri mavi görebiliyorsun.

Overshoot örneği;

Eki Görüntüle 2199193

Olması gereken;

Eki Görüntüle 2199194

Hocam bende Smart od, picture quality, balance ve Speed var ve genelde Valorant oynuyorum hangisinde kullanmalıyım balance modunda 5.1ms çıkıyordu UFO testinde.

Hocam bende Smart od, picture quality, balance ve Speed var ve genelde Valorant oynuyorum hangisinde kullanmalıyım balance modunda 5.1ms çıkıyordu UFO testinde.

Ve hiçbir ms farkı olmuyor hepsinde.

Ve hiçbir ms farkı olmuyor hepsinde.
Oluyor, sen fark etmiyorsun.

Ornegin asagida 3 farkli moddaki performans durumunu gorebilirsin.

Screenshot_20240519_020741_YouTube.jpg
Screenshot_20240519_020736_YouTube.jpg
Screenshot_20240519_020731_YouTube.jpg

Uc ayar arasindan "Balance" en mantiklisi. Evet, belki "Speed" daha iyi bir response time dunuyor olabilir lakin overshoot degeri kotu oldugu icin "Balance" daha mantikli.

Oluyor, sen fark etmiyorsun.

Ornegin asagida 3 farkli moddaki performans durumunu gorebilirsin.

Eki Görüntüle 2199203Eki Görüntüle 2199204Eki Görüntüle 2199205

UC ayar arasindan "balance" en mantiklisi. Evet, belki "Speed" daha iyi bir response time dunuyor olabilir lakin overshoot degeri kotu oldugu icin "balance" daha mantikli.

Hocam bu site hangi site acaba bunu hep arıyordum.

Hocam Valorant için Speed daha iyi değil mi bir de ama %30 ghosting var o biraz kötü gibi.

Hocam bu site hangi site acaba bunu hep arıyordum.

Hocam Valorant için Speed daha iyi değil mi bir de ama %30 ghosting var o biraz kötü gibi.

Sadece Valorant oynarken Speed alsam nasıl olur sizce.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı