Monitörümde renk geçişleri oluyor

Nartive

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 7-8 ay önce bir monitör aldım ve sorunsuz bir şekilde bunca zamandır kullanıyordum. Laptop'ımı monitöre bağlayıp kullanıyorum fakat şu 2-3 gündür çok değişik bir problem yaşıyorum. Display ile kurduğum bağlantı bilgisayarı açtığımda ekrana görüntü vermiyor ve kırmızı, mavi, yeşil gibi renkler ekrandan geçiyor. Bende bu durumun nerede olduğunu çözmek için HDMI kablosuyla bağlantı yapmayı denedim ve sonuç yine aynı oldu. Renkler yine ekranda geçiyor sırayla. Bende bu sefer başka bir Laptop'ı monitöre bağlamayı düşündüm ve bunuda yaptım bu sefer görüntü sorunsuz bir şekilde karşıma geldi. Yani ben problemin Laptop'taki HDMI ve display girişlerinde olduğunu tespit ettim. Bu problemi çözmek için ne yapılmalı bu konuda sizlerden yardım bekliyorum. Şu an monitörü kullanamıyorum Laptop'ı kullanıyorum.

Son düzenleme:
Sorun laptop girişinde veya kabloda olabilir ki siz denemişsiniz zaten. Çözümü laptop'un giişlerini bir uzman aracılığıyla değiştirmek ve yeni kablolar alıp kullanmak olacaktır.

Peki cevaplar için teşekkürler. Fakat bunun neden olduğuyla ilgili bir fikri olan var mı? Yani o girişler değişip bir zaman geçtikten sonra yine aynı problemi yaşamak istemiyorum. Daha önce başına gelen oldu mu?

Aynı sorun bende de oluyor
Apu sistem kurdum r5 3400g ile monitörüm yoktu televizyondan oynuyordum sonradan gamepower 27 inch 144hz 1 ms monitör aldım apu sistem olduğu için dp çıkışım yok hdmı ile bağladım ama hertz yükseltince oyuna girmiyor sırayla böyle renkler yanıyor monitörde sonradan hz düşürsem bile yine aynı şey oluyor oyuna da giremiyorum ancak masaüstünde her şey gayet normal oyunlarda oluyor bu sorun hdmı 1.4 vardı vatan pcde biriyle konuştum hdmı 2.0 ile 240hze kadar alabilirsin dedi 2.0 aldım ona rağmen hala aynı sorun var. 1.4te de aynı ekran oluşuyordu 2.0da da aynı şey oluyor neden olabilir sistemi daha yeni topladım nasıl düzelteceğim bilmiyorum. Kabloyu değiştirdim sorunun onda olduğunu sanmıyorum monitör veya anakarttaki hdmı çıkışında sorun olabilir mi?
Ayrıca maksimum hz 120 gösteriyor ama monitör 144hz neden böyle?

Dosya Ekleri

• IMG_20200710_014724.jpg
    IMG_20200710_014724.jpg
    590,7 KB · Görüntüleme: 139
  • IMG_20200710_014711.jpg
    IMG_20200710_014711.jpg
    370,8 KB · Görüntüleme: 166
  • IMG_20200710_014704.jpg
    IMG_20200710_014704.jpg
    246,8 KB · Görüntüleme: 122
  • IMG_20200708_194724.jpg
    IMG_20200708_194724.jpg
    502,7 KB · Görüntüleme: 168
Aynı sorun bende de oluyor
Apu sistem kurdum r5 3400g ile monitörüm yoktu televizyondan oynuyordum sonradan gamepower 27 inch 144hz 1 ms monitör aldım apu sistem olduğu için dp çıkışım yok hdmı ile bağladım ama hertz yükseltince oyuna girmiyor sırayla böyle renkler yanıyor monitörde sonradan hz düşürsem bile yine aynı şey oluyor oyuna da giremiyorum ancak masaüstünde her şey gayet normal oyunlarda oluyor bu sorun hdmı 1.4 vardı vatan pcde biriyle konuştum hdmı 2.0 ile 240hze kadar alabilirsin dedi 2.0 aldım ona rağmen hala aynı sorun var. 1.4te de aynı ekran oluşuyordu 2.0da da aynı şey oluyor neden olabilir sistemi daha yeni topladım nasıl düzelteceğim bilmiyorum. Kabloyu değiştirdim sorunun onda olduğunu sanmıyorum monitör veya anakarttaki hdmı çıkışında sorun olabilir mi?
Ayrıca maksimum hz 120 gösteriyor ama monitör 144hz neden böyle?
Hocam akım korumalı priz kullanıyor musunuz ? Demin kabloyu aldığım satıcıya mesaj attım ve bana 9 madde yazdı. Bende henüz 1 aydır filan akım korumalı priz kullanıyordum ve şuan itibariyle akım korumalı prizi kaldırdım ekran görüntüsü geldi. Umarım geçici bir çözüm değildir. Hatta ben size maddeleri de atayım bir bakın. Şimdilik bende bir sıkıntı yok inşallah bir daha olmaz sizde deneyin.
1. Bağlantı uçlarının tamamen girdiğinden emin olun, çıt diye ses gelsin
2. Ekran kartının varsa diğer displayport girişlerini de deneyin.
3. Monitörün varsa diğer displayport girişlerini de deneyin.
4. Bilgisayarı kapatın, fişini çekin, bios pilini çıkarın. 1-2 dakika sonra bios pilini takıp bilgisayarı çalıştırın.
5. Monitör menusunde dp 1.2 dp1.1 diye bir ayar varsa dp 1.2 ye çekin
6. Ekran kartı yazılım ayarlarından güç kullanımını maximuma çekin.
7. Akım korumalı priz kullanıyorsanız kullanmayın.
8. Akım koruması olamayan başka bir çoklu priz kullanın.
9. Kasanın power kablosu yetersiz geliyor olabilir, başka bir power kablosu ile deneyin.

Hocam akım korumalı priz kullanıyor musunuz ? Demin kabloyu aldığım satıcıya mesaj attım ve bana 9 madde yazdı. Bende henüz 1 aydır filan akım korumalı priz kullanıyordum ve şuan itibariyle akım korumalı prizi kaldırdım ekran görüntüsü geldi. Umarım geçici bir çözüm değildir. Hatta ben size maddeleri de atayım bir bakın. Şimdilik bende bir sıkıntı yok inşallah bir daha olmaz sizde deneyin.
1. Bağlantı uçlarının tamamen girdiğinden emin olun, çıt diye ses gelsin
2. Ekran kartının varsa diğer displayport girişlerini de deneyin.
3. Monitörün varsa diğer displayport girişlerini de deneyin.
4. Bilgisayarı kapatın, fişini çekin, bios pilini çıkarın. 1-2 dakika sonra bios pilini takıp bilgisayarı çalıştırın.
5. Monitör menusunde dp 1.2 dp1.1 diye bir ayar varsa dp 1.2 ye çekin
6. Ekran kartı yazılım ayarlarından güç kullanımını maximuma çekin.
7. Akım korumalı priz kullanıyorsanız kullanmayın.
8. Akım koruması olamayan başka bir çoklu priz kullanın.
9. Kasanın power kablosu yetersiz geliyor olabilir, başka bir power kablosu ile deneyin.

Hocam bende işe yaramıyor hala. Sanırım apu sistem diye aldığım sisteme ekran kartı eklemesi yapmam gerekecek bir arkadaşımın monitörünü kendi bilgisayarımda denedim sorunsuz açtı benim monitörü de arkadaşın sisteme bağladım o da sorunsuz çalıştı anlam veremiyorum şuan

Hocam bende işe yaramıyor hala. Sanırım APU sistem diye aldığım sisteme ekran kartı eklemesi yapmam gerekecek bir arkadaşımın monitörünü kendi bilgisayarımda denedim sorunsuz açtı benim monitörü de arkadaşın sisteme bağladım o da sorunsuz çalıştı anlam veremiyorum şu an.

Sistem belki görünüt veremeyebilir ekran kartsız (özellikle 144 Hz vermeyebilir 60 veya 75 verse de) bence bütçene uygun bir ekran kartı alabilirsin. Ben MSI 1050 Ti Gaming X kullanıyorum memnunum tabii senin sistemin farklıdır bütçen farklıdır orası sende. :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı