Çözüldü Monitörün altında yatay çizgiler var

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

RoaringLion

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Araf
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
• Gainward GeForce RTX 4070 Ti 12GB Ekran Kartı
• Intel Core i7 13700K İşlemci
• GSKILL 64GB(2x32) TRIDENT Z5 RGB SİYAH DDR5 5600MHz CL28 Çift Kanal Bellek
• Asus Prime Z790-A Anakart
• Samsung 990 Pro Soğutuculu 2 TB SSD x2
• Samsung HD103SI HDD
• Asus ROG Strix Helios GX601 Kasa
• MSI MPG A1000G PCIE5 1000W 80+ Gold Güç Kaynağı
• Asus ROG Ryuo III 360 ARGB 360mm İşlemci Sıvı Soğutucu
• Asus VP249QGR
• SS Apex 7
• SS Rival 600
• Logitech Z207
Profil Kapağı
1522506711
Monitör
Asus VP249QGR
Merhaba,
Monitörümün alt tarafında, görev çubuğu hizasında, yatay çizgiler görmeye başladım. Bilgisayarı açtıktan yaklaşık beş dakika sonra yok oluyorlar. HDMI kablosu kullanıyorum. Sorunun monitörden mi, kablodan mı yoksa ekran kartından mı kaynaklı olduğunu tespit edebilmek için monitörü aynı kabloyu kullanarak başka bir bilgisayara bağladım, yine aynı çizgileri gördüm. Kendi kullandığım HDMI kablosu yerine hiç kullanılmamış iki tane HDMI kablosu kullandım, yine aynı çizgileri gördüm. İki ucu da VGA olan ancak ekran kartı tarafına DVI-A dönüştürücüsü takılmış kablo ile denedim, çizgiler yok oldu. Bu testler, sorunun monitörün HDMI yuvasında olduğunu düşünmemi sağladı. Monitörün yirmi dört aylık garantisi devam ediyor, 19.02.2022 tarihinde almışım, iki ay kalmış. Monitördeki yuvalar VGA, HDMI ve Displayport iken ekran kartındaki yuvalar HDMI ve Displayport. Display portta durum ne bilmiyorum çünkü kablom yok. Sizce ne yapmalıyım? Monitörü garantiye mi vereyim yoksa Displayport kablosu alıp sorun yaşamazsam Displayport ile mi kullanmalıyım?
IMG_0009.JPEG

Çözüm
Yanlış hatırlamıyorsam değişim hakkı ilk 6 ay geçerli dediler. Bir de ben zaten garanti kapsamında monitörümü değiştirmiştim, ayağından şikayetçiydim, yamuk duruyordu. Halen yamuk duruyor gerçi. Değişim hakkı da bir sefere mahsusmuş. Bir dahakine onarım gerçekleştirilir demişlerdi. Parlama şu şekilde: Bilgisayar kapanıp açılırken monitörün köşelerindeki beyaz parlamalardan bahsediyorum. IPS panellerde normal bir durummuş sanırım ama kameradan ne kadar belli oluyor bilmiyorum, biraz arttığını fark ettim.

IPS Glow'dan bahsediyorsun. Normal bir durumdur evet. Gözün takılmasın. Arka aydınlatma güçlü olduğu için oluyor o.
Merhaba,
Monitörümün alt tarafında, görev çubuğu hizasında, yatay çizgiler görmeye başladım. Bilgisayarı açtıktan yaklaşık beş dakika sonra yok oluyorlar. HDMI kablosu kullanıyorum. Sorunun monitörden mi, kablodan mı yoksa ekran kartından mı kaynaklı olduğunu tespit edebilmek için monitörü aynı kabloyu kullanarak başka bir bilgisayara bağladım, yine aynı çizgileri gördüm. Kendi kullandığım HDMI kablosu yerine hiç kullanılmamış iki tane HDMI kablosu kullandım, yine aynı çizgileri gördüm. İki ucu da VGA olan ancak ekran kartı tarafına DVI-A dönüştürücüsü takılmış kablo ile denedim, çizgiler yok oldu. Bu testler, sorunun monitörün HDMI yuvasında olduğunu düşünmemi sağladı. Monitörün yirmi dört aylık garantisi devam ediyor, 19.02.2022 tarihinde almışım, iki ay kalmış. Monitördeki yuvalar VGA, HDMI ve DisplayPort iken ekran kartındaki yuvalar HDMI ve DisplayPort. DisplayPort'ta durum ne bilmiyorum çünkü kablom yok. Sizce ne yapmalıyım? Monitörü garantiye mi vereyim yoksa DisplayPort kablosu alıp sorun yaşamazsam DisplayPort ile mi kullanmalıyım?
Eki Görüntüle 2050216

DisplayPort çalışmayabilir , zaten DisplayPort HDMI'dan daha iyi görüntü veriyor

İlerlemeye başladı. Görev çubuğunun yarısı yok oldu. En iyisi garantiye vereyim.
IMG_0105.jpeg

Garantiden döndü. Panel değişikliği gerçekleşmiş. Ölü piksel yok. Şimdilik HDMI portunda ilk çalıştırdığım zamanda bile çizgiler yok ama bilgisayar açılırken siyah ekranda kenarlardaki parlamaların arttığını fark ettim. Usta eli değdiğinden diye yorumladım. O da sanırım çok üzmez.

Son düzenleme:
Garantiden döndü. Panel değişikliği gerçekleşmiş. Ölü piksel yok. Şimdilik HDMI portunda ilk çalıştırdığım zamanda bile çizgiler yok ama bilgisayar açılırken siyah ekranda kenarlardaki parlamaların arttığını fark ettim. Usta eli değdiğinden diye yorumladım. O da sanırım çok üzmez.

Panel değişimi şarttı zaten. Fakat tamir edilmesi yerine yenisi gönderilse daha doğru olurdu. Bu parlamadan kastın nedir? Nasıl bir sorun?

Panel değişimi şarttı zaten. Fakat tamir edilmesi yerine yenisi gönderilse daha doğru olurdu. Bu parlamadan kastın nedir? Nasıl bir sorun?
Yanlış hatırlamıyorsam değişim hakkı ilk 6 ay geçerli dediler. Bir de ben zaten garanti kapsamında monitörümü değiştirmiştim, ayağından şikayetçiydim, yamuk duruyordu. Halen yamuk duruyor gerçi. Değişim hakkı da bir sefere mahsusmuş. Bir dahakine onarım gerçekleştirilir demişlerdi. Parlama şu şekilde: Bilgisayar kapanıp açılırken monitörün köşelerindeki beyaz parlamalardan bahsediyorum. IPS panellerde normal bir durummuş sanırım ama kameradan ne kadar belli oluyor bilmiyorum, biraz arttığını fark ettim.

IPS Glow'dan bahsediyorsun. Normal bir durumdur evet. Gözün takılmasın. Arka aydınlatma güçlü olduğu için oluyor o.

Çözüm
Efendim, teşekkürler, çok yardımcı oldunuz. Esenlikler dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı