Monitörün bir anda gri ekran oluyor ve eşzamanlı olarak bilgisayar donuyor

artunese

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
League Of Legends Espor Oyuncusu
Arkadaşlar selam bu olay tam 5-6 aydır falan ara ara oluyor çok aşırı sık olmuyor fakat haftada 2-3 defa olabiliyor rastgele günlerde. Olayı anlatayım; oyundayken, veya bilgisayarda herhangi bir bir şey yaparken ekran gri/yeşil/siyah'a dönüyor hiçbir tuşa tıklanmıyor fakat müzik açıksa müziğin sesi gelmeye devam ediyor veya oyunun sesi gelmeye devam ediyor.

Ayrıca Discord'dayken bu olay olduğunda benim sesim karşıya gitmiyor fakat ben nedense onların sesini de duyabiliyorum yani sanki bilgisayar çalışıyor ama hiçbir şey yapamıyorum bilgisayarı düğmesinden yeniden başlatmam gerekiyor.

Yeniden başlatınca sorun düzeliyor o gün içerisinde bir daha olmuyor belki 2-3 gün sonra tekrarlayabiliyor. Sorun çözümü için ise bir arkadaşım daha evvel demişti ki; PSU ekran kartına yeterli güç veremiyor olabilir 2 monitör kullandığın için, onu tek monitöre düşürüp dene demişti bende öyle denedim fakat yine oldu. Sizce sorun kaynağı ne olabilir fikri olan var mı?

Bazı ekler bırakacağım ayrıca bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra garip görüntüler olmuştu bazı yerlerde fakat sonra yine yeniden başlatınca düzeliyor.

Dosya Ekleri

• IMG_6423.jpg
    IMG_6423.jpg
    55 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_5840.jpg
    IMG_5840.jpg
    140,9 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_5842.jpg
    IMG_5842.jpg
    198,8 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem Özellikleri:
Ekran Kartı: NVDIA GeForce GTX 970
İşlemci: Intel Core i7-3770K
Anakart: ASUS P8Z68-V PRO
RAM: DD3 SDRAM Kingston 4x4

Sistem özellikleri:
Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 970.
İşlemci: Intel Core i7-3770K
Anakart: ASUS P8Z68-V Pro.
RAM: DDR3 SDRAM Kingston 4x4.

• OCCT ile PSU testine sok, kapanma vs oluyor mu kontrol et.
  • Memtest86 ile RAM'lerini test et.
  • FurMark ile ekran kartının hangi derecelerde calıstıgını konrol et.

• OCCT ile PSU testine sok, kapanma vs oluyor mu kontrol et.
  • Memtest86 ile RAM'lerini test et.
  • FurMark ile ekran kartının hangi derecelerde calıstıgını konrol et.

Testleri yapacağım. Ayrıca bir şey eklemek istiyorum 2022 Temmuz ayında ilk sorunlar çıkmaya başlamıştı ekranım böyleydi durduk yere olmaya başladı sonra düzeldi o yüzden aynı ekran kartıyla devam ettim fakat bu olan sorunlar yeni çıkmaya başladı bir ekran kartı sorununa işaret midir? Yoksa başka bir şeyden olmuş olabilir mi?

Dosya Ekleri

• nsfhmshfg.jpg
    nsfhmshfg.jpg
    267,9 KB · Görüntüleme: 8
Testleri yapacağım. Ayrıca bir şey eklemek istiyorum 2022 Temmuz ayında ilk sorunlar çıkmaya başlamıştı ekranım böyleydi durduk yere olmaya başladı sonra düzeldi o yüzden aynı ekran kartıyla devam ettim fakat bu olan sorunlar yeni çıkmaya başladı bir ekran kartı sorununa işaret midir? Yoksa başka bir şeyden olmuş olabilir mi?

Bu sorunların temeli 3 seyden olur, ondan dedigim testleri istedim. Muhtemelen ekran kartı arızası.

Bu sorunların temeli 3 seyden olur, ondan dedigim testleri istedim. Muhtemelen ekran kartı arızası.

Merhaba testleri yaptım Memory testini yapamadım onu anlayamadım fakat bu 2 testin sonucu böyle.

Dosya Ekleri

• ltkjltuıltıul.JPG
    ltkjltuıltıul.JPG
    169,6 KB · Görüntüleme: 13
  • frmark.JPG
    frmark.JPG
    233,1 KB · Görüntüleme: 7
Ekran kartının sıcaklıkları fazla, icini AC macunlarını yenile. Sorun devam ederse reballing icin fiyat al.

Ben öyle şeylerden pek anlamam ama param var direk yeni ekran kartı alsam nasıl olur? Benim anakartla çalışan maximum ekran kartı GTX 1070, onu alayim mi sizce?

Geri
Yukarı