Monitörün FPS'e etkisi olur mu?

bugraksmk

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben 1 2 aya MSI GTX950 2G 2GB ekran kartını alacam ancak monitörüm 1400 x 900 çözünürlüğünde bu monitörle oyun oynarken (Witcher 3, GTA V) herhangi bi sıkıntı veya FPS düşmesi olur mu? Birde 1080p oynanır mı oyunlar ? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitör sadece görüntüyü yansıtır ve arıza yoksa görüntüde bir sorun oluşmaz. Monitör, 1080P desteklemiyor. DSR açıp çözünürlük yükseltilebilir ama eski monitörlerde bu görüntüde dalgalanma sorununa sebep olabiliyor.

FPS düşüşü değil artışı olur :) Çözünürlük düşerse FPS artar. 1080p de oynayamazsın çünkü monitörün desteklemiyor.

Monitörler FPS düşüşü yaşatmaz. Gecikme yaşatır. Bu da monitörlerin kalitesine ve bağlantı tipine göre farklılık gösterir.
Vel'hasıl kelam; monitörlerin FPS'ye etkileri dolaylı olarak vardır. ÖR: 60 Hz monitör 60 FPS, 144 Hz monitörde 144 FPS doğaldır. 60 Hz bir monitörde 144 FPS alsanız dahi 144 Hz performansını hissetmezsiniz 60 Hz performansı hissedersiniz.
Son olarak 1920 x 1080 çözünürlük monitör desteklemez o yüzden FHD oynayamazsınız. Monitörün max. çözünürlüğü dışına yazılımsal yada donanımsal eklenti ile çıkmanız mümkün değildir.

Saygılar.

Monitörler FPS düşüşü yaşatmaz. Gecikme yaşatır. Bu da monitörlerin kalitesine ve bağlantı tipine göre farklılık gösterir.
Vel'hasıl kelam; monitörlerin FPS'ye etkileri dolaylı olarak vardır. ÖR: 60 Hz monitör 60 FPS, 144 Hz monitörde 144 FPS doğaldır. 60 Hz bir monitörde 144 FPS alsanız dahi 144 Hz performansını hissetmezsiniz 60 Hz performansı hissedersiniz.
Son olarak 1920 x 1080 çözünürlük monitör desteklemez o yüzden FHD oynayamazsınız. Monitörün max. çözünürlüğü dışına yazılımsal yada donanımsal eklenti ile çıkmanız mümkün değildir.

Saygılar.
Hocam iyi günler, AMD crimson yazılımı ile monitörün max. desteklediği bir üst çözünürlüğe çıkılıyor. Görüntü kalitesinde artış oluyor ama tabi ki çok fazla olmuyor.

@Silinen üye Ah! Ah! Vay AMD ((= Hayır bu mümkün değildir. Monitörün paneline Pixel eklemeniz gerekir. Monitörde 10 tane pixel varsa ve siz bunu yazılım ile 20 pixele yazılım ile çıkarttığınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Tekrar söylüyorum bu mümkün değildir. O sanal çözünürlüktür. 800*600 görüntüde 8K görüntü bile sığdırabilirsiniz. Ama 8K alamazsınız. Bu sığdırma teknolojisidir. Çözünürlük artırma değil.

Mesela AMD'nin o teknolojini Nvidia yeni ANSEL'i ile örneklendirebiliriz. Siz 1080 oynuyorsunuz ama görüntü alırken 8K ekran görüntüsü alabiliyorsunuz. Bu monitörünüzün 8K olduğu anlamına gelmez sadece var olan görüntüyü sanallaştırarak o çözünürlüğe çıkarsınız.

Mantık yürütün; 1 litre hacimli bardağa 2 litre su koyabilir misiniz?

Son düzenleme:
@Silinen üye Ah! Ah! Vay AMD ((= Hayır bu mümkün değildir. Monitörün paneline Pixel eklemeniz gerekir. Monitörde 10 tane pixel varsa ve siz bunu yazılım ile 20 pixele yazılım ile çıkarttığınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Tekrar söylüyorum bu mümkün değildir. O sanal çözünürlüktür. 800*600 görüntüde 8K görüntü bile sığdırabilirsiniz. Ama 8K alamazsınız. Bu sığdırma teknolojisidir. Çözünürlük artırma değil.

Mesela AMD'nin o teknolojini Nvidia yeni ANSEL'i ile örneklendirebiliriz. Siz 1080 oynuyorsunuz ama görüntü alırken 8K ekran görüntüsü alabiliyorsunuz. Bu monitörünüzün 8K olduğu anlamına gelmez sadece var olan görüntüyü sanallaştırarak o çözünürlüğe çıkarsınız.

Mantık yürütün; 1 litre hacimli bardağa 2 litre su koyabilir misiniz?
Hocam ben de zaten onu demek istedim. Tabi ki olay dediğiniz gibi, yazılım sayesinde 16 pixel e yayması gerektiği görüntüyü 8 pixele yayıyor ama 16 pixel kullanıyormuş gibi oluyor verdiği görüntüde. Bu çoğu oyunda görüntüyü arttırıyor ama tabi ki orijinal çözünürlükteki gibi büyük bir artış olmuyor. Ben böyle biliyorum en azından.

Hayır tabiki de. Ama şunu demek istiyosan; monitör fps'i sınırlar mı? Evet sınırlar, monitör kaç hertse maximum onkadar fps alabilirsin. Arta kalan kareler karanlıkta kalıyor.

VSR ve DSR gibi teknolojiler görüntüyü yüksek çözünürlükte işleyip monitöre göre görüntüyü oranlayıp gönderirler. Buda yüksek oranda kenar yumuşatma sağlar ve daha güzel bir görüntü elde edilir ama daha net bir görüntü elde edilmez.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı