Çözüm Monitörün siyah ekranda kalıp sistemin çalışması ve ekran kartının fanlarının son hız dönmesi

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
İnternette net bir çözüm bulamadım kendi başıma geldiği zaman, kendim bu sorunu nasıl çözdüm 4-5 tane yol söyleyeceğim umarım bu sorunu yaşayanlara faydalı olur bende işe yaradı.

Öncelikle sorunun tarifi şu şekilde:

Ekran aniden Power Saving Mode olup kapanıyor, sistem çalışmaya devam ediyor ve ekran kartının fanları son hız çalışıyor. Ben bu sorunu yaşarken Discord'da bulunduğum zamanlar arkadaşlarımla konuşabiliyordum ancak görüntü kesinlikle reset atmadan düzelmiyordu.

Sorunun videolu hali de şu şekilde. Videoyu Youtube'dan buldum, benim değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yabancı forumlarda bu sorunun ismi ''Black screen GPU fan maximum speed'' olarak geçiyor. Öyle buldum yabancı forumlarda. Ama ben onların yöntemlerini uygulamadım çünkü donanım arızası olmadığını düşünüyordum, ki öyle de olmadığını görmüş oldum.

Şu yöntemleri uyguladım;

• Ekran kartının PCI-E girişini temizledim.
  • HDMI to VGA kullanıyordum, onu değiştirdim.
  • PSU'daki başka bir 8 pin ekran kartı güç bağlantısını taktım.
  • Sistemdeki bütün fazladan W harcayabilecek zorunlu olmayan bileşenleri söktüm. (Sorunun PSU'nun yetersizliğinden kaynaklı olup olmadığını test ettim. Sistemime 600W PSU rahat yetmesine rağmen denedim belki verimlilik kaybı yaşamıştır diye ama bundan dolayı olduğunu sanmam.)
  • Ekran kartını söküp yeniden taktım.
Ve düzeldi. 2 gündür sorunsuz çalışıyor sistemim.

Umarım aynı sorunu yaşayanlara faydalı olur. Ben sorunumu bu şekilde çözdüm.

2-3 gün önce açtığım konu da buydu. Konuda yaşadığım sorunların hiçbirisini artık yaşamıyorum.

Merhaba, benim sorunum aynı bu şekilde, ama benim bilgisayarım hiç açılmıyor.
Power tuşu ile başlattığım zaman, bilgisayar açılıyor fare ve klavye ışıkları geliyor ama görüntü gelmiyor. Ekran kartı fanı çok hızlı çalışıyor.

Benim arızam donanımsal olabilir mi ?

İnternette net bir çözüm bulamadım kendi başıma geldiği zaman, kendim bu sorunu nasıl çözdüm 4-5 tane yol söyleyeceğim umarım bu sorunu yaşayanlara faydalı olur bende işe yaradı.

Ekran aniden Power Saving Mode olup kapanıyor, sistem çalışmaya devam ediyor ve ekran kartının fanları son hız çalışıyor. Ben bu sorunu yaşarken Discord'da bulunduğum zamanlar arkadaşlarımla konuşabiliyordum ancak görüntü kesinlikle reset atmadan düzelmiyordu.

Sorunun videolu hali de şu şekilde. Videoyu Youtube'dan buldum, benim değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yabancı forumlarda bu sorunun ismi ''Black screen GPU fan maximum speed'' olarak geçiyor. Öyle buldum yabancı forumlarda. Ama ben onların yöntemlerini uygulamadım çünkü donanım arızası olmadığını düşünüyordum, ki öyle de olmadığını görmüş oldum.

Şu yöntemleri uyguladım;

• Ekran kartının PCI-E girişini temizledim.
  • Sistemdeki bütün fazladan W harcayabilecek zorunlu olmayan bileşenleri söktüm. (Sorunun PSU'nun yetersizliğinden kaynaklı olup olmadığını test ettim. Sistemime 600W PSU rahat yetmesine rağmen denedim belki verimlilik kaybı yaşamıştır diye ama bundan dolayı olduğunu sanmam.)

2-3 gün önce açtığım konu da buydu. Konuda yaşadığım sorunların hiçbirisini artık yaşamıyorum.
Hocam hortlatıyorum ama 1 gündür bende aynı sorunu yaşıyorum sizde bu konuyu açtıktan sonra bir sorun oldu mu?.Benim sorunum şu: Rastgele herhangi bi anda ekran kartının fanları birden son devirde çalışıyor ve ekran siyah oluyor ama işlemci anakart vb çalışıyor.Bütün stres testlerini denedim sıcaklıkta bir sorun yok,driver bir önceki sürüme döndüm sorun hala aynıydı.Fakat biraz önce psu dan gelen 2 adet 6+2 güç kablosu var diğerini denedim 5-6 sattir sorun yok.Acaba diğer 6+2 demi sorun var?

Hocam hortlatıyorum ama 1 gündür bende aynı sorunu yaşıyorum sizde bu konuyu açtıktan sonra bir sorun oldu mu? Benim sorunum şu: Rastgele herhangi bir anda ekran kartının fanları birden son devirde çalışıyor ve ekran siyah oluyor ama işlemci anakart vb çalışıyor. Bütün stres testlerini denedim sıcaklıkta bir sorun yok, driver bir önceki sürüme döndüm sorun hala aynıydı. Fakat biraz önce PSU'dan gelen 2 adet 6+2 güç kablosu var diğerini denedim 5-6 sattir sorun yok. Acaba diğer 6+2 değil mi sorun var?

Hocam aynı durumdan muzdaribim. 2-3 gün önce PC açık bırakıp sahura gittim tuvalete gideyim derken odamda uçak uçurulduğunu fark ettim baktım siyah ekran fanlar sonda neyse attım reseti fazla takmadım. 1 saat önce RDR 2 oynarken çat diye siyah ekran yedim fanlar yine sona çekti. Sıkıntı ne sen halledebildin mi?

Hocam aynı durumdan muzdaribim. 2-3 gün önce PC açık bırakıp sahura gittim tuvalete gideyim derken odamda uçak uçurulduğunu fark ettim baktım siyah ekran fanlar sonda neyse attım reseti fazla takmadım. 1 saat önce RDR 2 oynarken çat diye siyah ekran yedim fanlar yine sona çekti. Sıkıntı ne sen halledebildin mi?
Ekran kartı modeli nedir? Amd ise wattman diyebiliriz ve yazılımsal bir sorun olur %99.Nvidia ise benim ekran kartı gibi sistemin tüm parçalarında hatayı arayabiliriz.Ekran kartı güç kablosunu varsa diğeriyle değiştirin,pci e slotunu temizleyin,ramleri sıkıca yerine oturtun ve temizleyin,ddu ile ekran kartının driver ini silin ve yeniden başatın windowsun kendi driver kurmasını bekleyin.Bunları bi deneyin yazın bakalım.

Son düzenleme:
Ekran kartı modeli nedir? AMD ise WattMan diyebiliriz ve yazılımsal bir sorun olur %99.NVIDIA ise benim ekran kartı gibi sistemin tüm parçalarında hatayı arayabiliriz. Ekran kartı güç kablosunu varsa diğeriyle değiştirin, PCI'e slotunu temizleyin, RAM'leri sıkıca yerine oturtun ve temizleyin, DDU ile ekran kartının driver ini silin ve yeniden başatın Windows'un kendi driver kurmasını bekleyin. Bunları bir deneyin yazın bakalım.

Hocam ekran kartım GTX 1060 6. Dün yazdıktan sonra SFC scannow ve benzeri commandları kullandım. Bakalım ekran kartını güncelliyorum şu anda bir daha olursa dediklerinizi uygulayacağım. Cevabın için çok teşekkür ederim 💞

Hocam ekran kartım GTX 1060 6. Dün yazdıktan sonra SFC scannow ve benzeri commandları kullandım. Bakalım ekran kartını güncelliyorum şu anda bir daha olursa dediklerinizi uygulayacağım. Cevabın için çok teşekkür ederim 💞
Rica ederim,yazılımsal bir problemdir insallah yoksa cok uğrasırsın.Yinede bir sorun oluırsa yaz elimden geldiği kadar yardımcı olayım.

Sorunun videolu hali de şu şekilde. Videoyu YouTube'dan buldum, benim değil.

Yabancı forumlarda bu sorunun ismi "Black screen GPU fan maximum Speed" olarak geçiyor. Öyle buldum yabancı forumlarda. Ama ben onların yöntemlerini uygulamadım çünkü donanım arızası olmadığını düşünüyordum, ki öyle de olmadığını görmüş oldum.

Şu yöntemleri uyguladım;

• Ekran kartının PCI-e girişini temizledim.

Sorun bir daha oldu mu?

Geri
Yukarı