Monitörünüzün UFO Testleri nasıl?

27GN600 144 HX 1 MS GtG.
Response time: Faster
IMG_20210227_112041_1.jpg

Şimdi atacağım response time: off
IMG_20210227_111954.jpg

@SkyRose

Merhaba arkadaşlar. Bu konuda sizde ufo (ghosting testi) sonuçlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum.

Bunun sebebi eğlenmekten ziyade monitörlerin ghosting seviyesi hakkında bir fikir edinmek için.
Markalar monitörlere 1ms yazsa da pazarlama stratejisinden dolayı 4Ms'lerden çok daha kötü durumda 1ms monitörler var. Bunun sebebini konuda uzun uzun anlatmayacağım, merak eden olursa bildiğim kadarıyla yazarım. Özetle, kağıt üstündeki veriler ile ghosting doğru düzgün tahmin edilemiyor.

Konuyu bu yüzden bu kategoriye açtım.

Böylece monitörlerin hızı hakkında ufkumuz epeyce genişler ve daha iyi öneriler yapabiliriz :)

Sizden isteğim şudur;

1- bu siteye girin;

2- fotoğrafını çekin (ekran görüntüsü almayın, hiçbir şey ifade etmiyor ekran görüntüsü. Dışarıdan fotoğrafını çekmelisiniz)

3- monitörünüzün modeli ve tepkime modu ile paylaşın. Mesela monitörünüzde OverDrive, response mode veya adı her ne ise, o ayarı da söyleyip/çekip paylaşın. Bulamazsanız menünün fotoğrafını da koyabilirsiniz.

Monitörüm: Philips 245e1s 75Hz 4ms monitör.

Smart response: Faster.

Eki Görüntüle 761136

Smart response: Fastest (4ms GtG). Hızlı tepkime modunun yan etkilerinden olan "ınverse ghosting" dediğimiz olay mevcut. Normalde 4ms böyle olmamalı.

Eki Görüntüle 761140

Smart response: Kapalı.

Eki Görüntüle 761142

Kısacası monitörümde biraz fazla ghosting var 😁

Rekabetçi oyunlarda çok denemedim, hikayeli oyunlarda neredeyse hiç göze batmıyor.

Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yaptığınız bu çalışma çok net sonuçlar çıkarmaz asla. Herkesin telefon sensörleri bir değildir.

Kullandığım monitör 4K 60 HZ ama ekran kartım 4K 30 HZ'den fazla çıkış vermiyor. Dolayısıyla şu an bir testin yanıltıcı olacağını düşünüyorum.

Monster Aryond A32 v1.1 165hz 1ms
Ghosting çok fazla geldi bana iade edeceğim. MPRT,Onedrive vs işe yaramıyor. Hatta açınca daha fazla ghosting oluyor.

Dosya Ekleri

• 1615745370835.jpg
    1615745370835.jpg
    217,4 KB · Görüntüleme: 186
  • 1615745370854.jpg
    1615745370854.jpg
    160,2 KB · Görüntüleme: 185
Telefonlarınızın sensörleri, diyafram hızları aynı değil. Bu durum ancak ve ancak tek bir fotoğraf makinası ile tüm bu monitörlerin ekran fotoğrafları çekilirse doğru sonuç verecektir. O da mümkün değil.

VG27WQ1B

Overdrive ayarı 60. Buradan bakınca göze batıyor ama genel kullanım ve birkaç oyun testimde gözüme çarpan hiçbir şey olmadı.

Dosya Ekleri

• sd.PNG
    sd.PNG
    2,3 MB · Görüntüleme: 100
Son düzenleme:
Yukarıda fotoğraf makinelerinden de bahsedilmiş ama o zaman da shutter speed etkili oluyor. Bir kaynak da bulamadım açıkçası 🧐.

Yeni konular

Geri
Yukarı