Monitörünüzün UFO Testleri nasıl?

@Kelebek_1034 bence çok güzel sonuçlar almışsınız.
Teşekkür ederim. Aslında bir tık var gibi gözükse de hissedilmiyordu ancak sonuç iyi midir kötü müdür çok fikrim yoktu. Ben hissetmedikten sonra pek de sorun değil. Eski monitöre kıyasla sonuçlar harika zaten, gölge boyundan da bu fark ortadaydı. Sizin de söylemeniz beni mutlu etti.

Bu arada renk kalitesi nasıl?
Renk kalitesi mükemmel diyebilirim. Netlik olarak, canlılık olarak çok iyi. Bunları sunarken aynı zamanda ghosting olmaması da şahane. Eski monitörümde yatay olarak piksel çizgilerini görebiliyordum bunda öyle bir sorun da yok.

Alacağım monitörün default halinde optimum sonuçlar vermesini istediğimi daha önce de söylemiştim ve bu anlamda gerçekten çok tatmin edici.

Ayrıca sRGB ve AdobeRGB hakkında pek bilgim de yok. Biraz araştırıp onları da incelemek istiyorum monitör üzerinde.

G-Menu yazılımı çok kullanışlı. Onun üzerinden sRGB seçtiğimde bir tık soluk kalıyor ancak ayarlama imkanı da sunuyor. Biraz daha araştırdıktan sonra kullanmayı düşünüyorum ayarlayıp.

Soru olarak Low Input Lag ayarına erişiminiz yok galiba, "Gaming Mod" gibi bir mod açıksa kapatıp sonra low input lag'ı kapatmayı deneyin.
Herhangi bir oyun modu kullanmıyorum. Ben de o sebeple diye düşünmüştüm fakat öyle değilmiş hocam. Default halinde oyun modu kapalı. Açıp kapadım hala aynı. Yabancı kaynaklara da baktım benzer durumlar mevcutmuş. Ne ile alakalı olduğuna dair net bir cevap bulamadım ne yazık ki. Sürekli açık olmasının bana bir kaybı var mıdır acaba?

Ayrıca birçok kişinin başına geldiği gibi sadece mavide 1 adet ölü piksel gördüm. Az önce şansa fark ettim ve tekrar test ettim sonucu da bırakıyorum. Bunun dışında çeşitli bölgelerde de 2 adet tam ölü piksel gördüm. Dünkü testte ya ben görmedim ya da yoktu. İade etmek istemiyorum ve şu an sınavlarımdan dolayı değişime de yollayamam -ki- yaparlar mı orası da meçhul. Ölü piksel her zaman geçerli bir sebep olacaktır diye düşünerekten şimdilik kullanmaya devam edip müsait bir vakitte garantiden değişim talep edeceğim. Başka bir öneriniz var mıdır?

Dosya Ekleri

• ölü piksel.png
    ölü piksel.png
    70,8 KB · Görüntüleme: 317
G-Menu yazılımı çok kullanışlı. Onun üzerinden sRGB seçtiğimde bir tık soluk kalıyor ancak ayarlama imkanı da sunuyor. Biraz daha araştırdıktan sonra kullanmayı düşünüyorum ayarlayıp.
O modu kullanmanızı pek önermem, sRGB'yi %100'e sabitliyor. Aynı parlaklık, kontrast vs. ayarını o mod kapalı iken yaparsanız daha iyi görüntü elde edersiniz.

O modun amacı "Oversaturated" denilen bazı istisnai durumlarda monitörün renkleri olması gerektiğinden daha canlı göstermesi ile oluyor. Bunu internet sitelerinde, forumdaki emojilerde vs. fark edebilirsiniz. Bu, rahatsız olunması gereken bir şey değil, ben de dahil çoğu insanın hoşuna bile gidiyor.

Ama çoğu oyun ve dandik olmayan filmlerde böle olmaz, canlı renkler verir. Yani istisnai durumlar için.

Bir diğer amacı da sRGB ile çalışan profesyoneller için (Mesela sRGB formatında bir afiş tasarımı yaparken açanlar olabilir).
Herhangi bir oyun modu kullanmıyorum. Ben de o sebeple diye düşünmüştüm fakat öyle değilmiş hocam. Default halinde oyun modu kapalı. Açıp kapadım hala aynı. Yabancı kaynaklara da baktım benzer durumlar mevcutmuş. Ne ile alakalı olduğuna dair net bir cevap bulamadım ne yazık ki. Sürekli açık olmasının bana bir kaybı var mıdır acaba?
Kaybı olacağını sanmıyorum. Bu arada bu G-Menu'yü kurduktan sonra oldu ise G-Menu'yü kaldırıp denemenizi öneririm illa kapamak isterseniz, o yazılım da birtakım "bug"lara yol açabiliyormuş bazen.
Ayrıca birçok kişinin başına geldiği gibi sadece mavide 1 adet ölü piksel gördüm. Az önce şansa fark ettim ve tekrar test ettim sonucu da bırakıyorum. Bunun dışında çeşitli bölgelerde de 2 adet tam ölü piksel gördüm. Dünkü testte ya ben görmedim ya da yoktu. İade etmek istemiyorum ve şu an sınavlarımdan dolayı değişime de yollayamam -ki- yaparlar mı orası da meçhul. Ölü piksel her zaman geçerli bir sebep olacaktır diye düşünerekten şimdilik kullanmaya devam edip müsait bir vakitte garantiden değişim talep edeceğim. Başka bir öneriniz var mıdır?
İadeyi bilmem ama AOC'un garanti kapsamında "Alt piksel ölümü" dediğimiz sadece bazı renkleri gösteremeyen ölü piksellerin 1 tanesi girmiyor diye biliyorum. Yine de arayıp sorun derim.

Ölü piksel hakkında ayrıntılı bilgi için;

Beğenmenize sevindim. Umarım uzun yıllar kullanırsınız :)

O modu kullanmanızı pek önermem, sRGB'yi %100'e sabitliyor. Aynı parlaklık, kontrast vs. ayarını o mod kapalı iken yaparsanız daha iyi görüntü elde edersiniz.

O modun amacı "Oversaturated" denilen bazı istisnai durumlarda monitörün renkleri olması gerektiğinden daha canlı göstermesi ile oluyor. Bunu internet sitelerinde, forumdaki emojilerde vs. fark edebilirsiniz. Bu, rahatsız olunması gereken bir şey değil, ben de dahil çoğu insanın hoşuna bile gidiyor.

Ama çoğu oyun ve dandik olmayan filmlerde böle olmaz, canlı renkler verir. Yani istisnai durumlar için.

Bir diğer amacı da sRGB ile çalışan profesyoneller için (Mesela sRGB formatında bir afiş tasarımı yaparken açanlar olabilir).

Kaybı olacağını sanmıyorum. Bu arada bu G-Menu'yü kurduktan sonra oldu ise G-Menu'yü kaldırıp denemenizi öneririm illa kapamak isterseniz, o yazılım da birtakım "bug"lara yol açabiliyormuş bazen.

İadeyi bilmem ama AOC'un garanti kapsamında "Alt piksel ölümü" dediğimiz sadece bazı renkleri gösteremeyen ölü piksellerin 1 tanesi girmiyor diye biliyorum. Yine de arayıp sorun derim.

Ölü piksel hakkında ayrıntılı bilgi için;

Beğenmenize sevindim. Umarım uzun yıllar kullanırsınız :)
Teşekkür ederim umarım öyle olur.

O soruna mevcut yazılım sebep olmadı, denemiştim.

sRGB için dediğiniz doğru. Kapalı iken daha iyi görüntüler aldım.

Ölü piksel için gerekli irtibatı sağladım. İlk 14 gün içerisinde yollayabilirsem tabii elim daha da güçlenecek. Vatan Bilgisayar ellerinde varsa direkt olarak mağazada değişim sağlıyormuş hatta duyduğuma göre. Fırsat bulamazsam da çok belirgin olmadığı için bir süre kullanıp uygun bir zamanda gerekli kontrollerini yaptırmayı düşünüyorum. İnsanın sinirini bozan olay şu aslında: İnternette "ölü piksel" başlığı altında 1400 liraya satılırken güvenmeyip düzgün ürünü alıyorsun onda da çıkıyor, şans işi. :D İşin şakası bir yana değişim, iade hakkını elinde bulundurmak burada önemli olan ve ben ona sahibim. :)

Parlaklığı yarıda falan kullanan bir ben olamam herhalde :) Parlak olunca gözümü alıyor çok aydınlık geliyor.
Gündüzleri genellikle %50'de kullanıyorum, akşamları ise %35 gibi değerlere düşürüyorum. Ayrıca bu monitörden monitöre de değişen bir durum. Her monitör aynı parlaklık seviyesine sahip değil. Eski bilgisayarımda akşamları bile genellikle %100'de kullanıyordum.

@SkyRose @Okan17 hocam bu monitörü hangi ayarda kullanmalıyım? Renkleri daha iyi deniyor fakat herhangi bir ayar mı yapmam lazım? Mesela şunu.

Eki Görüntüle 762605

Hepsi geldiği gibi dursun sadece tepkime süresini en hızlı yapın. Ben bir tek parlağı 45'e düşürdüm başka bir şey yapmadım.
MSI Optix G241.

Eki Görüntüle 761545

Hocam bu nedir ya kötü değil mi sence de? @SkyRose

Tepkime süresini en hızlıya alıp dener misiniz?
Merhaba arkadaşlar. Bu konuda sizde ufo (ghosting testi) sonuçlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum.

Bunun sebebi eğlenmekten ziyade monitörlerin ghosting seviyesi hakkında bir fikir edinmek için.
Markalar monitörlere 1ms yazsa da pazarlama stratejisinden dolayı 4Ms'lerden çok daha kötü durumda 1ms monitörler var. Bunun sebebini konuda uzun uzun anlatmayacağım, merak eden olursa bildiğim kadarıyla yazarım. Özetle, kağıt üstündeki veriler ile ghosting doğru düzgün tahmin edilemiyor.

Konuyu bu yüzden bu kategoriye açtım.

Böylece monitörlerin hızı hakkında ufkumuz epeyce genişler ve daha iyi öneriler yapabiliriz :)

Sizden isteğim şudur;

1- Bu siteye girin;

2- Fotoğrafını çekin (ekran görüntüsü almayın, hiçbir şey ifade etmiyor ekran görüntüsü. Dışarıdan fotoğrafını çekmelisiniz)

3- Monitörünüzün modeli ve tepkime modu ile paylaşın. Mesela monitörünüzde OverDrive, response mode veya adı her ne ise, o ayarı da söyleyip/çekip paylaşın. Bulamazsanız menünün fotoğrafını da koyabilirsiniz.

Monitörüm: Philips 245E1S 75Hz 4ms monitör.

Smart response: Faster.

Eki Görüntüle 761136

Smart response: Fastest (4ms gtg). Hızlı tepkime modunun yan etkilerinden olan "ınverse ghosting" dediğimiz olay mevcut. Normalde 4ms böyle olmamalı.

Eki Görüntüle 761140

Smart response: Kapalı.

Eki Görüntüle 761142

Kısacası monitörümde biraz fazla ghosting var 😁

Rekabetçi oyunlarda çok denemedim, hikayeli oyunlarda neredeyse hiç göze batmıyor.

Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

MSI G241 tepkime suresi ayari en hizli da.
Fotoğrafta fazla göründüğüne bakmayın. Bence gayet yeterli. Yine de bir daha çekmeyi deneyebilirsiniz.

Bu arada hangi tepkime modunda şu an?

Bu arkadasta niye böyle anlamadım bendeki MSI G241'de sıfır ghsoting var fotosunu paylaştım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20201123-190530~2.png
    Screenshot_20201123-190530~2.png
    237,8 KB · Görüntüleme: 358

Yeni konular

Geri
Yukarı