Monokrom fotoğraf mı, renkli fotoğraf mı?

Makaleler
110
Renkli mi? Monokrom mu?

Renkliler

_MG_1166.JPG

_MG_1266.JPG

_MG_1316.JPG

_MG_1370.JPG

hg.jpg

Monokrom

_MG_1167.JPG

_MG_1274.JPG

_MG_1317.JPG

_MG_1317.JPG

_MG_1371.JPG

_MG_1137.JPG

Her resim renkli ya da Monokrom olarak ayrı ayrı çektim. Herhangi bir programda değiştirmedim.

@GCN @Barış Tolon @Jira @er36po @Silinen üye @Neşeli Enginar

@Akif

Her zaman her yerde MONOKROM diyorum, belki biraz bencil düsünüyorum ama monokrom cektigim resimler gözüme daha güzel görünüyor özellikle diyaframi en düsük ayarlarda. :)

Renkli fotoğraflar, dış güzelliği; siyah-beyaz fotoğraflar, iç güzelliği yani duyguları yansıtır izleyiciye :) Her fotoğrafın farklı bir ambiyansı var. Aslında tarihi yapılarda monokrom kullanmak daha cazip geliyor çünkü izleyiciyi eser hakkında düşünmeye sevk ediyor monokrom. Son fotoğrafta insanlar da ön planda olduğu için kesinlikle monokrom tercih ederdim yerinde olsam.

Uzun aradan sonra Furkan Bektaş'ı görmek :vıy: (ikimiz bir araya gelmişken ölümsüzleştirir lütfen İbrahim :))
3-5 yıl siyah beyaz TV izlemek zorunda kalmanın etkisinde kalmış olabilirim :kararsız: Ben her zaman renkli severim. Monokrom içimi karartıyor doğrusu :puro:

Monokromın tek avantajı konuya odaklanmayı kolaylaştırıyor olması. Konuyu ön plana çıkartan, kusurları vb. silen bir ilizyon.

Doğru çekildiğinde tabii ki renkli.

Hocam ben fotoğraflara yorum yapmadan önce şunu söylemek isterim;
Siyah beyaz fotoğrafların daha çok beğenilmesinin sebebi genellikle gözün daha az renk detayı yakalamasıdır. Peki bu nasıl oluyor? Şöyle izah edeyim, renkli fotoğrafta etken çok fazla, doğru ışık ayarı, renklerin uyumu, kadraj içerisindeki objelerin sayısı(aslında konu ne kadar sade de diyebiliriz çünkü obje dahil oldukça gözün seçtiği renk farkı fazlalaşıyor). Fakat siyah beyazda işler öyle yürümüyor, tabi ki siyah beyaz içinde yukarıda belirttiklerim geçerli fakat siyah ve beyaz olarak geçerli. Şahsen tecrübe ve edindiğim bilgi bu yönde.

Fotoğraflar içinse şahsi yorumum şöyledir;
Öncelikle renkli ve siyah-beyaz olarak hepsi birbirinden güzel.
1. Fotoğrafta kadraj içerisinde sol minareyle sağ minarenin başlangıcı eşitlenebilirdi, ben sadece görmek ve göstermek amaçlı düzenledim, umarım kızmazsınız.
249651-26fe5e2e2d68c79211731b8740aa63ff.jpg

2.Fotoğrafta sadece 1 minarenin görünmesinin, yapı bütünlüğünü bozduğunu ve konuyu yarım bıraktığını düşünüyorum.
4'üncü ve 5'inci fotoğraflarda ise konunun çok dağınık olduğunu düşünüyorum.

Elinize, emeğinize sağlık. Bol ışıklı günleriniz olsun...

Dosya Ekleri

• 1.JPG
    1.JPG
    326,5 KB · Görüntüleme: 113
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı