Monster 1660 Ti laptop oyunlarda çöküyor

Jaklop

Zeptopat
Merhaba arkadaşlar, son 3 aydır sıklıkla yaşadığım bir problem olan çökme sorunu ile ilgili yardım almak istiyorum. Laptopum Monster Tulpar T5 v19.1. oyunlarda veya ağır işlemlerde siyah ekran veriyor ve bazen de ses takılıp "dırrr" tarzı bir ses veriyor. Kapatıp açtığımda da hemen oyun açarsam falan çöküyor. 5-10 Dk beklemeliyim yani. Sanırsam sorun ısınmadan kaynaklı. Laptopuma "ThrottleStop" adlı uygulamadan işlemciye undervolt yaptım. Ona rağmen boşta 55-60 oluyor. Oyunlarda test etmedim ama rahatlıkla 95-96 oluyor.

İşlemcim 9750H, zaten forumlarda sorunlu bir işlemci olduğu söyleniyor. Bugün kasayı açıp temizledim ve fanların minnacık saç kurutma makinesinden bile yavaş soğutan 2 fan olduğunu gördüm. Kesinlikle serviste soğutucu alacağım Monster'in. Garantisi bitti fakat para olacaksa razıyım. Zaten her sene 2-3K alıyorlar bizden resmen. Laptop zaten 7 bine almıştık. Monster kesinlikle rezalet bir firma. 4. yılına yaklaşıyor laptop. Sizce bu çökme sorunu ısınmadan mı kaynaklı? Çünkü genellikle oyun oynarken 5-10 dk sonra oluyor. Bazen 5 saat oynasam bile olmuyor bazen 2 dakikada açınca çıt diye kapanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop standına çok para vermenize gerek yok 10 küsur yıl önce Snopy marka olması lazım ortasında fanlı model almıştım şimdi fanı falan bozuldu tabii. Bir yere koyduğumda arada bariyer oluyor. Tozlanması gecikiyor. Undervolt hakkında hiç bilgim yok kusura bakmayın. Servis ücretsiz ise götürün temizlesinler, siz sonrasında macunu yenilersiniz.

Hocam çok sağ olun fakat fanları falan ancak 1-2 hafta sonra değiştirebilirim soğutcu alma işini falan. İnternetteki her kaynak bunun ısınma sebepli olduğunu söylüyor zaten. Kasayı açtığımda da fanlar bayağı tozluydu ve sistem kapanmadığı sürece kendisini soğutamayıp oyunda 90 oldu mu 70'e bile düşüremiyordu. Şu anlık idare edebileceğim yazılım ile çözebileceğim bir şey var mı? Ayarlardan falan. Termal macun + soğutcu 500 lira ediyor zaten.

Hocam çok sağ olun fakat fanları falan ancak 1-2 hafta sonra değiştirebilirim soğutcu alma işini falan. İnternetteki her kaynak bunun ısınma sebepli olduğunu söylüyor zaten. Kasayı açtığımda da fanlar bayağı tozluydu ve sistem kapanmadığı sürece kendisini soğutamayıp oyunda 90 oldu mu 70'e bile düşüremiyordu. Şu anlık idare edebileceğim yazılım ile çözebileceğim bir şey var mı? Ayarlardan falan. Termal macun + soğutcu 500 lira ediyor zaten.
Dostum cihaz pahalı bir cihaz. Önünde 2 seçenek var. Ya ısınma sorununu gidereceksin ya da gidermeyeceksin. Gidermemeyi seçersen de 2 seçenek var. Ya yüksek performans gerektiren şeyler yapacaksın ya da yapmayacaksın. Eğer yüksek performans gerektiren şeyler yapmayı seçersen 1 seçenek kalıyor. O seçeneği de pek seveceğini söyleyemem.
Ne güzel oyuncu laptopun var. En azından macunu şimdi al soğutucuyu sonra alırsın. Biraz da senin çabalaman lazım. Yazılımsal yapabileceğin hiçbir şey yok. Laptopu ısıtmamaya çalış.

Yeni konular

Geri
Yukarı