Monster A5 17.2 MSI Afterburner'da GPU sıcaklığı gözükmüyor ve CPU 90 derece

ozr

Hectopat
RAM
Crucial 8GB 3200mhz
Ekran kartı
RTX3050-TI
İşlemci
I5-11400H
Elimde Monster A5 17.2 laptop var. Bilgisayarı 2 kez servise gönderdim çünkü bip sesi çıkartıp duruyordu bunun sebebini de bilgisayar fazla ısındığından anakart uyarı sesi gönderiyormuş. 1.5 ay önce tekrar gönderip elime geçti ve 1.5 ayda bilgisayarın bu kadar tozlanıp kirlenmesi olası değil fanlarda sıkıntı vardır değiştiririz tekrar olursa değişim yaparız dediler. Bıktım usandım bu bilgisayar markasının sorunlarından ama mecbur göndereceğim. Göndermeden önce bu sıcaklıklar kaçı görüyor da bilgisayarı uyarıyor diye bakmak için Afterburner indirdim.

Afterburner'da CPU sıcaklığı RAM kullanımı GPU kullanımı gibi ayarlar var fakat GPU sıcaklığı ayarı yok altta en azından bir kısmını attım ayarlardan. Ayrıca Afterburner'ı açtığımda CPU sıcaklığını 88-90 derecelerde gösteriyordu hayret ettim ve birkaç dakika sonra 50 derecelere düştü. GPU sıcaklığını bulamadım başka bir ayarı açmam mı lazım? Ayrıca bu CPU sıcaklığı neden 80-90'larda geziyordu?

Dosya Ekleri

• resim_2022-08-04_165934323.png
    resim_2022-08-04_165934323.png
    484,4 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleyen: Moderatör:
Doğrudur hocam fakat yapabileceğim şeyleri düşünmeye çalışıyorum. İade etsem fiyatlar iki katı arttı neredeyse ve bir daha böyle bir bilgisayar yanından geçilmez aynı fiyata. Değişim talep etsem yine aynı sorunlar çıkacak gönderdikleri bilgisayarda. İçinden çıkılmaz duruma düşürüp duruyorlar müşterilerini.

İade mümkün olacağını sanmıyorum. En fazla değişim yaparlar ancak yine Clevo kasa olacağından ısınma problemi olacaktır.
Soğutucu kullanıyor musunuz cihazın altında? Eğer kullanmıyorsanız aşağı da ki ürünü öneririm -10 derece gibi bir performans alıyorum ben T7 20.3 cihazımda.

Bunun dışında ThrottleStop programını kullanarak işlemci GHz lerinizi düşürebilirsiniz veya Turbo Booster'ı kapatıp sıcaklıkta ciddi derecede düşüş sağlayabilirsiniz.

Not: Turbo Booster'i kapattığınızda FPS değerlerinizde düşüş olur bu düşüş Valorant'ta bayağı yüksek oluyor ancak RDR2, GTA 5 gibi oyunlarda 10-15 FPS kaybı kadar oluyor (En azından benim cihazımda böyle)

İade mümkün olacağını sanmıyorum. En fazla değişim yaparlar ancak yine Clevo kasa olacağından ısınma problemi olacaktır.
Soğutucu kullanıyor musunuz cihazın altında? Eğer kullanmıyorsanız aşağı da ki ürünü öneririm -10 derece gibi bir performans alıyorum ben T7 20.3 cihazımda.

Bunun dışında ThrottleStop programını kullanarak işlemci GHz lerinizi düşürebilirsiniz veya Turbo Booster'ı kapatıp sıcaklıkta ciddi derecede düşüş sağlayabilirsiniz.

Not: Turbo Booster'i kapattığınızda FPS değerlerinizde düşüş olur bu düşüş Valorant'ta bayağı yüksek oluyor ancak RDR2, GTA 5 gibi oyunlarda 10-15 FPS kaybı kadar oluyor (En azından benim cihazımda böyle)

Hocam cihazın altında açık olmayacak şekilde bir soğutucu kullanıyorum zamanında almıştım fakat çok hızlı dönmüyor maalesef. Ayrıca cihazı ilk aldığımda çok titiz kullanmaya çalıştığımdan en ufak şeyinden korktuğumdan ters hava sirkülasyonu olmasın diye açmıyordum

Cihazın iadesi bana kalırsa da yapmazlar fakat en kötü tekrar müşteri hizmetlerini arayarak herhangi bir eş değerinde Tongfang kasa değişimi oluyor mu diye soracağım. Hiç zannetmiyorum zaten böyle bir şey yapacaklarını fakat bundan kurtulmak için her şeyi denemek istiyorum.

Geri
Yukarı