Monster Abra 13.4.1 dizüstü bilgisayarda harici monitör kullanırken sürekli FPS dalgalanmaları oluyor

Emre_Ergun

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba.
Sorunum dizüstü bilgisayarıma HDMI kablo ile harici bir monitör bağlayınca oluşuyor. Tam ekran uygulama ve oyunlarda sürekli FPS dalgalanmaları yaşıyorum.
Örnek verecek olursak Dying Light oyununda FPS'im hiçbir şey olmasa bile 80'lerden 9-10'lara düşüyor ve birkaç saniye öyle kalıyor.

Sorunu çözmek için denediklerim:
-Son sürüm NVIDIA sürücüsü indirip kurdum.
-Windows'u son sürüme güncelledim.
-Güç ayarlarını değiştirdim.
-Farklı kablo kullandım.
-Farklı HZ değerleri denedim.
-Oyun modunu kapatıp açtım.
-FreeSync'i devre dışı bıraktım.

Bilgisayarım Monster Abra 13.4.1, monitörüm ise HP 24X. Bilgisayarımda şu anda donanımsal bir sorun yok. Monitörü 120 Hz modunda kullanıyorum.
Sistem özellikleri:
1050 Ti ekran kartı, i7 8750H işlemci, 256 GB SSD, 1 TB HDD, 16 GB tek modül bellek.

Monster Tulpar T7 V18.2.1 laptopla Asus TUF Gaming VG259QM 280hz monitörü sorunsuz kullanıyorum. Fps dalgalanmasının kabloyla bir ilgisi yok fakat HDMI kablosuyla oyun monitörü bağlanmaz. Displayport kablosu kullanmalısınız.
Fps düşmesi arka planda çalışan uygulamalardan olabilir. Özellikle yedekleme programı vs kullanıyorsanız nedeni budur. Oyundan kaynaklanıyor olabilir. Oyun orijinal değilse düzgün çalışmaz. İşlemci ısınmasından dolayı olabilir fakat bundan dolayı birden 9 - 10 fps e düşmez. İşlemci ısınıp çalışma frekansını azalttıkça orantılı bir şekilde fps düşer.
Ayrıca harici monitörü kullanırken laptopun monitörünü 2. ekran olarak kullanmıyorsan devre dışı bırak. Direkt harici monitör 1. ekran (Ana ekran) olarak çalışsın.
Bunu yapmak için görüntü ayarlarında yalnızca 2. ekran (harici monitör) seçiliyken laptopun monitörünü kapat (fiziksek olarak kapalı konuma getir.). Bilgisayar uyku moduna geçer. Mouse hareketi, tıklaması ya da herhangi bir klavye tuşuna basarak bilgisayarı uyandır (laptop monitörünü kaldırmadan). Bu şekilde harici monitör ekran kartında tek, ana ekran olarak gözükür. Laptopun dahili monitörü devre dışı kalır.

Son düzenleme:
Cihazda display port girişi yok maalesef. Oyun orijinal ve görüntüyü sadece harici ekrana yansıtınca yaşıyorum bu durumu. Yineleme ve genişletme olduğunda yaşanmıyor ancak o zaman da genel performans düşüyor. Monitör açıkken ekran kartım ve işlemcim 91 dereceye kadar ulaşıyor normalde maksimum 80'i görürdü. Aşırı ısınmadan kaynaklandığını düşünüyorum ancak monitörün bağlantısını kestiğim anda FPS normale dönüyor.

Cihazda display port girişi yok maalesef. Oyun orijinal ve görüntüyü sadece harici ekrana yansıtınca yaşıyorum bu durumu. Yineleme ve genişletme olduğunda yaşanmıyor ancak o zaman da genel performans düşüyor. Monitör açıkken ekran kartım ve işlemcim 91 dereceye kadar ulaşıyor normalde maksimum 80'i görürdü. Aşırı ısınmadan kaynaklandığını düşünüyorum ancak monitörün bağlantısını kestiğim anda FPS normale dönüyor.
Sadece harici monitörle görüntü alınırken fps düşmesi normalde olmaması gereken bir şey. Ekran kartı görüntüyü oluşturur ve ne bağlarsan ona aktarır. Fps yükselten ya da düşüren monitör diye bir durum söz konusu değil 😄 (Aynı çözünürlük değerlerinde). Sorunun sebebini bilmiyorum fakat bahsettiğim harici monitörü laptopa ana ekran olarak göstermek sorunu çözebilir. (Görüntü ayarlarında laptopun monitörü gözükmesin, tek ekran harici monitör gözüksün)

Öncelikle herkese merhaba.
Sorunum dizüstü bilgisayarıma HDMI kablo ile harici bir monitör bağlayınca oluşuyor. Tam ekran uygulama ve oyunlarda sürekli FPS dalgalanmaları yaşıyorum.
Örnek verecek olursak Dying Light oyununda FPS'im hiçbir şey olmasa bile 80'lerden 9-10'lara düşüyor ve birkaç saniye öyle kalıyor.

Sorunu çözmek için denediklerim:
-Son sürüm NVIDIA sürücüsü indirip kurdum.
-Windows'u son sürüme güncelledim.
-Güç ayarlarını değiştirdim.
-Farklı kablo kullandım.
-Farklı Hz değerleri denedim.
-Oyun modunu kapatıp açtım.
-FreeSync'i devre dışı bıraktım.

Bilgisayarım Monster Abra 13.4.1, monitörüm ise HP 24X. Bilgisayarımda şu anda donanımsal bir sorun yok. Monitörü 120 Hz modunda kullanıyorum.
Sistem özellikleri:
1050 Ti ekran kartı, i7 8750H işlemci, 256 GB SSD, 1 TB HDD, 16 GB tek modül bellek.

Sorunu çözdün mü? Çözdüysen yardımcı ol lütfen nasıl çözdün?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı