Monster Abra A5 15.6 vs MacBook Pro 13

Sizce hangisi?

• Monster Abra A5

• Macbook Pro

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.

Salih Ş

Centipat
Selam arkadaşlar. Uzun zamandır Premier Pro, After Effects, illüstratör, Photoshop gibi Adobe uygulumalarını kullanabilmek için bir notebook arayışı içerisindeyim. En son ki süreçte Monster'in Abra A5 ve Apple'ın MacBook Pro modeli arasında kaldım. İlk başta Monster alıp MacBook Pro'ya 2.500 TL gibi fazladan bir para vermek istemiyordum fakat Monster'in kısa süreli pil ömrü ve şarj için sürekli prize bağlı kalması beni üzdü. MacBook Pro'ya baktığımızda kullanıcısına 10 saate yakın pil ömrü sunduğunu fark ettim. Benim için önemli olan 3 kriter var. Performans, pil ömrü ve taşınabilirlik. Bu arada hobi olan işimi profesyonel mecraya taşımak istediğimi belirtmek isterim.
Sizce 8.500 TL vermişken bir 2.500 TL daha verip MacBook Pro'yu tercih etmem gerekir mi? Belirttiğim uygulamalar için tercihim ayrıca performans, pil ömrü ve taşınabilirlik kriterlerini göz önünde bulundurursak hangisi olmalı?

Aşağıya ürünlerin fiyatlarını ve özelliklerinin bulunduğu linkleri paylaşıyorum. Desteğinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

Monster Abra A5'in fiyatı 8.500 TL.
MacBook Pro'nun fiyatı 12.000 TL.

Dosya Ekleri

• m.PNG
    m.PNG
    9,9 KB · Görüntüleme: 45
  • a.PNG
    a.PNG
    20,2 KB · Görüntüleme: 51
Son düzenleme:
Selam arkadaşlar. Uzun zamandır Premier Pro, After Effects, illüstratör, Photoshop gibi Adobe uygulumalarını kullanabilmek için bir notebook arayışı içerisindeyim. En son ki süreçte Monster'in Abra A5 ve Apple'ın MacBook Pro modeli arasında kaldım. İlk başta Monster alıp MacBook Pro'ya 2.500 TL gibi fazladan bir para vermek istemiyordum fakat Monster'in kısa süreli pil ömrü ve şarj için sürekli prize bağlı kalmak beni üzdü. MacBook Pro'ya baktığımızda kullanıcısına 10 saate yakın pil ömrü sunduğunu fark ettim. Benim için önemli olan 3 kriter var. Performans, pil ömrü ve taşınabilirlik. Bu arada hobi olan işimi profesyonel mecraya taşımak istediğimi belirtmek isterim.
Sizce 8.500 TL vermişken bir 2.500 TL daha verip MacBook Pro'yu tercih etmem gerekir mi? Belirttiğim uygulamalar için tercihim ayrıca performans, pil ömrü ve taşınabilirlik kriterlerini göz önünde bulundurursak hangisi olmalı?

Aşağıya ürünlerin fiyatlarını ve özelliklerinin bulunduğu linkleri paylaşıyorum. Desteğinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

Monster Abra A5'in fiyatı 8.500 TL.
Macbook Pro'nun fiyatı 12.000 TL.
Öğrenci tanıdık varsa Macbook Pro 9.800 Tl ye gelir. Ayrıca şunu söyleyeyim taşınabilirliği ve batarya ömrü nedeniyle ben de Macbook Pro aldım. Performans seni üzebilir biraz ama bunun ultrabook olduğunu unutma. Gamebook'lar gibi kaba durmaz ve hafif. Performan yüksek olsun diyorsan 16 inç versiyonlarına bakabilirsin veya MSI Prestige serisine.

Eğer oyun oynamayacaksanız dediğiniz üç öncelik için de Macbook Pro öne çıkıyor zaten.

Monster'ın işlemcisi daha güçlü olabilir, fakat o pil ömrü yetmez, yetemez. Macbook ortalama kullanımda 10 saat pil ömrü sunuyor, Monster ise 3-3.5 saat. Ağır kullanımda süreler kısalabilir.
Taşınabilirlik olarak Macbook 1.5 kg iken Monster 2.1 kg. Aradaki fark hissettirir.
Eğer küçük bir throttling sorunu olmasaydı Macbook Air'i önerecektim fakat render testlerinde Macbook Pro önde zaten Macbook Air'den.

Fiyatı kenara koyuyorsak Macbook Pro tercih edin derim. Performansı sizi üzmez (alırken RAM'i 8'den yüksek tutmak faydalı olabilir). Ayrıca Macbook Pro'da Final Cut Pro X kullanma şansınız olur.

Merhaba
Yazdığınız kullanım amaçlarında Monster Abra laptopu seçenekler arasına koymanız dahi saçma 🙂. Monster’a bir garezim yok. Kendim Tulpar T7 V18.2.1 kullanıyorum ve bilgisayar programcılığı okuyorum. Bilgisayarı alma sebebim performans kaybı olmadan oyun oynamak ve nakledilebilir (2 şehir arasında) olmasıydı. Photoshop, C#, SQL gibi programları tabiki en üst düzey performansta çalıştırıyor fakat sadece bu programları kullanmak için Monster alınmaz. Ultrabook laptoplara bakmalısınız.

Bana göre Abra. Düşünme bile

MacBook Pro çünkü bildiğim kadarıyla macOS belirttiğiniz programları daha stabil çalıştırıyor.

Öğrenci tanıdık varsa MacBook Pro 9.800 TL'ye gelir. Ayrıca şunu söyleyeyim taşınabilirliği ve batarya ömrü nedeniyle ben de MacBook Pro aldım. Performans seni üzebilir biraz ama bunun ultrabook olduğunu unutma. Gamebook'lar gibi kaba durmaz ve hafif. Performan yüksek olsun diyorsan 16 Inc versiyonlarına bakabilirsin veya MSI Prestige serisine.

Eğer oyun oynamayacaksanız dediğiniz üç öncelik için de MacBook Pro öne çıkıyor zaten.

Monster'ın işlemcisi daha güçlü olabilir, fakat o pil ömrü yetmez, yetemez. MacBook ortalama kullanımda 10 saat pil ömrü sunuyor, Monster ise 3-3.5 saat. Ağır kullanımda süreler kısalabilir.
Taşınabilirlik olarak MacBook 1.5 KG iken Monster 2.1 kg. Aradaki fark hissettirir.
Eğer küçük bir throttling sorunu olmasaydı MacBook Air'i önerecektim fakat render testlerinde MacBook Pro önde zaten MacBook Air'den.

Fiyatı kenara koyuyorsak MacBook Pro tercih edin derim. Performansı sizi üzmez (alırken RAM'i 8'den yüksek tutmak faydalı olabilir). Ayrıca MacBook Pro'da Final Cut Pro X kullanma şansınız olur.

Merhaba
Yazdığınız kullanım amaçlarında Monster Abra laptopu seçenekler arasına koymanız dahi saçma 🙂. Monster’a bir garezim yok. Kendim Tulpar T7 V18.2.1 kullanıyorum ve bilgisayar programcılığı okuyorum. Bilgisayarı alma sebebim performans kaybı olmadan oyun oynamak ve nakledilebilir (2 şehir arasında) olmasıydı. Photoshop, C#, SQL gibi programları tabii ki en üst düzey performansta çalıştırıyor fakat sadece bu programları kullanmak için Monster alınmaz. Ultrabook laptoplara bakmalısınız.

Arkadaşlar verdiğim linkteki ürün özelliklerinin gözüktüğü sepet boş gözüküyormuş. Güncelledim. Bakar mısınız?

Son düzenleme:
Bu işi profesyonel olarak yapan tanıdığımda MacBook Pro, Windows Ultrabook ve Windows masaüstü olarak 3 bilgisayar var. Öğrenci için her işini görecek bir bilgisayar olarak Apple’ı önermem demişti. Mesela Microsoft yazılımları yok, World yerine not pad tarzı bir program kullanıyordu. Bütçe varsa MacBook Pro + masaüstü bilgisayar gibi bir kombin olabilir. Tabi sizin başka ne amaçlarla, nerede kullanacağınıza göre değişir.
Bütçe sınırlıysada Windows Ultrabook laptoplara bakın. Asus ve Msi gibi firmaların gayet güzel taşınabilir ürünleri mevcut.

Öğrenci tanıdık varsa Macbook Pro 9.800 Tl ye gelir. Ayrıca şunu söyleyeyim taşınabilirliği ve batarya ömrü nedeniyle ben de Macbook Pro aldım. Performans seni üzebilir biraz ama bunun ultrabook olduğunu unutma. Gamebook'lar gibi kaba durmaz ve hafif. Performan yüksek olsun diyorsan 16 inç versiyonlarına bakabilirsin veya MSI Prestige serisine.
Kasmalar ve donmalar yaşar mıyım? Performans olarak Rendar süresini kastediyorsanız 2-3 dakikanın bir önemi fazla yok. Fakat proje yapım aşamasında önizlemede sıkıntılar yaşarsam o zaman problem işte.
Siz hangi amaçla kullanıyorsunuz Pro'nuzu? Premier, after, illüstratör gibi uygulamaları kullandıysanız memnun musunuz? Kasmalar donmalar yaşıyor musunuz?
Fiyatı kenara koyuyorsak Macbook Pro tercih edin derim. Performansı sizi üzmez (alırken RAM'i 8'den yüksek tutmak faydalı olabilir). Ayrıca Macbook Pro'da Final Cut Pro X kullanma şansınız olur.
Premier, final cut gibi edit programlarında yaşadığınız bir problem oldu mu hiç? canınızı sıkan bir şey?

Geri
Yukarı