Monster Abra A5 v11.1 oyunlarda donma

F8rhat

Kilopat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
Üretim ve Ar-Ge Sorumlusu
Monster Abra A5 v11.1 model bir dizüstü bilgisayar sahibiyim. Bilgisayarın özelliklerini aşağıda listeliyorum:
  • 7.Nesil Kaby Lake Intel® Core™ i7-7700HQ İşlemci
  • 16GB (1x8GB) DDR4L 1.2V 2400MHz RAM
  • 4GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX1050 GPU
  • 1 TB HDD
Yaşadığım sorunu şöyle açıklayayım:
Bilgisayarı normalde kapatmıyorum, akşamları yatmadan önce ekranı kapatıp uyku moduna alıyorum. Ertesi gün tekrar kullanımda kapağı kaldırıp oturum açarak kullanmaya devam ediyorum. Ancak CS:GO'ya girdikten 5-10 dakika sonra oyun donuyor. "Windows" tuşuna tıkladığımda aşağıdan başlat çubuğunu görebiliyorum. Başlat düğmesine tıklayarak başlat menüsünü de açabiliyorum. Ancak başlat çubuğundan Görev Yöneticisini açmaya çalıştığımda açılmıyor. Bu durumdan çıkmanın yolu bilgisayarı yeniden başlatmak veya oturumu kapatıp açmak oluyor. Oturumu kapatıp açtıktan sonra oyuna girdiğimde kesintisiz saatlerce oynayabiliyorum. İlk kullanımda bilgisayarın kapağını kaldırıp açtıktan sonra, oyuna girmeden oturum kapatıp açtıktan sonra oyuna girdiğimde de kesintisiz saatlerce oynayabiliyorum. Yani bana mutlaka oturumu kapatıp açtırıyor.

Bu sorun birkaç hafta önce başladı. Bu süreçte de sadece CS:GO oynadım. Dün akşam PUBG denedim. Oyuna girmeden önce yine oturumu kapat/aç yapmıştım. Ancak PUBG'de yine 5-10 dakika sonra oyun dondu, Windows tuşu ile başlat çubuğunu getirdim ve yine oturumu kapat/aç yaparak oyuna devam ettim. PUBG'den sonra CS:GO girdim, oyuna girdikten 5-10 dakika sonra CS:GO yine takıldı, yine oturumu kapat/aç yaparak devam edebildim. Normalde bir kere kapat/aç yaptıktan sonra kesintisiz saatlerce oynayabiliyordum.

Bilgisayarı 2 hafta kadar önce başka kozmetik ve yazılımsal sebepler dolayısıyla teknik servise göndermiştim. Servise göndermeden kısa süre önce bu sorunum başlamıştı. Serviste Windows'u formatlayıp yeniden kurulum yapmalarına rağmen bilgisayar geldiğinde aynı sorunum devam ediyor.

Yazı biraz uzun oldu farkındayım ancak başka türlü anlatamazdım. Fikri olan arkadaşlardan çözüm önerilerini bekliyorum.
Herkese iyi günler.

Test için önerebileceğiniz bir performans programı var mıdır acaba? HDTUNE isimli bir programı yukarıda @ThePunisher90 önermişti. Akşam onunla test yapacağım.
HDD'ninizin sağlığını gösterebilecek en iyi uygulama HDTune zaten. Bu yüzden onu önerdim. Bunu yapın bakalım bi. Daha sonra Aida64 ile stres testine sokarsınız bilgisayarınızı.

HDD'ninizin sağlığını gösterebilecek en iyi uygulama HDTune zaten. Bu yüzden onu önerdim. Bunu yapın bakalım bi. Daha sonra Aida64 ile stres testine sokarsınız bilgisayarınızı.

Saat 19:00 civarı testi başlatacağım.

Tekrar merhaba, HDTune sonuçlarını paylaşıyorum.
Benchmark.png
Error Scan.png
Health.png

Tekrar merhaba. Konu ile ilgili bir fikri olan var mı acaba?
Sevgili @Recep Baltaş konu ile ilgili bir öneriniz var mı acaba?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı