Monster Abra A5 v13.2 Düzenli Mavi Ekran Hatası

İşletim sistemi
Windows 10

bborz

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,

İki gündür rastgele zamanlarda mavi ekran hatası alıyorum. Kulaklık girişinin hatayla bağlantılı olduğunu düşünüyordum ancak kulaklık takılı olmamasına rağmen az önce bir mavi ekran hatası ile daha karşılaştım. Hatalar biraz sıklaşmaya başladı. Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

Minidump dosya klasöründe sadece bir adet .dmp dosyası bulunuyordu. Bağlantı linkini aşağıya bırakıyorum.

Ekleme: Son üç mavi ekranda bilgisayar kapanmadan önce taskbar siyah oldu.

dmp dosyası: minidump

Sistem özellikleri:
Kod:
OS Name                      Microsoft Windows 10 Pro
Version                         10.0.19041 Build 19041
System Manufacturer   MONSTER
System Model              ABRA A5 V13.2
System Type                 x64-based PC
Processor                      Intel(R) Core(TM) i7-8750H CPU @ 2.20GHz, 2201 Mhz, 6 Core(s), 12 Logical Processor(s)
(RAM)                           16.0 GB
GPU                              NVIDIA GeForce GTX 1050
Anladığım kadarıyla sistemim hatayı minidump'a yükleyemiyor. Analizi açtığım zaman içinin boş olduğunu fark ettim...

Son düzenleme:
Görüntü + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp ENTER tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda, Görüntü + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile açınız. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basınız.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

sfc/scannow komutunu uyguladım "windows resource protection did not find and integrity violations" şeklinde sonuçlandı.

Scanhealth ve Restorehealth komutlarını da çalıştırdım. Scanhealth sonrası "No component store corroption detected. The operation completed succesfully." sonucunu aldım. Restorehealth sonrası da aynı sonucu aldım.

Windows 10 sürümüm ve ekran kartı sürücüm güncel gözüküyor. Intel'in grafik ve ağ kartı sürücülerini güncelledim.

Hata bilgisayarı bir yerden alıp başka yere koyduğum zaman tetikleniyor gibi gözüküyor. Masanın üstünde açık bir şekilde bırakmıştım, beş saattir herhangi bir hatayla karşılaşmadım. Az önce bilgisayarı alıp yatağın üstüne bıraktım. Arka kısmın yüzeyle temasıyla birlikte mavi ekran hatası aldım. Ayrıca bilgisayarın şarjda veya şarja takılı olmaması da durumu değiştirmiyor.

Yanlış anlamışsınız.

Kast etmek istediğim şey yeni minidump dosyasının oluşmadığıydı. Mavi ekrandan sonra yüklenmesi gereken dosya yüklenemeden bilgisayar yeniden başlıyor. Startup and Recovery ayarlarını değiştirdim fakat nafile.

Bilgisayar masanın üstünde sorunsuz çalışıyor, hardware kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum. Bilgisizliğimi mazur görün ama bilgisayarın alt tarafındaki herhangi bir parça kısa devreye sebebiyet verebilir mi? Son denemelerimle birlikte gerçekten yatağın üstüne koyduğum zaman mavi ekran alıyorum.
Merhabalar,

Deneyimlerime dayanarak sorunun dıştaki vidalarla alakalı olduğunu düşünüyorum. Maalesef multimetrem yok ölçüm yapamadım. Yine de çıkıntılı olan vidaları ve görseldeki iki vidayı elektrik bandıyla kapattım. Çok enteresan ama şu an mavi ekran hatası almıyorum.

Daha önce videoları takip ederek bazı laptopların içini açmıştım ancak bilgisayarım için bir GUI'de videosu yok. Sorunun kesin çözümü için de bahar tatilinde servise vermeyi düşünüyorum. Vidaları iyice sıktım garanti olsun diye üstünü hala kapalı tutuyorum.

İlerleyen zamanlardaki deneyimlerimi de paylaşıp konuyu kapatmayı düşünüyorum. Olur da hata alırsam (umarım almam) yine konuyu güncellerim.

Her şey için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20210311_211342.jpg
    IMG_20210311_211342.jpg
    58,8 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı