Monster Abra A5 v14.1 laptop ekran kartı arızası

Amaya Kitagawa

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhabalar, konuya değinmeden söyleyeyim günlerdir araştırıyorum iyice emin olduktan sonra yazma kararı aldım. Gözümden kaçan bir yazı olduysa affola, umarım daha önce sorulmamıştır.

Dizüstü bilgisayarımın -Monster Abra A5 v14.1- bataryası şiştiği için bataryasını çıkardım ve fanlarını ve tozları temizleyip her şeyi yerine taktım. Bilgisayarı adaptöre bağlı bir biçimde açtım -bataryasını sökmüştüm- her şey güzel çalışırken efektlerde donmalar olduğunu görünce ekran kartını tanıyıp tanımadığına baktım. çalıştır > DxDiag üzerinden ekran kartıma baktığımda göremedim, sadece dahili ekran kartı görünüyordu. İnternette bulabildiğim tüm çözümleri denememe rağmen işe yarar bir çözüm bulamadım. Denediğim şeylerden bahsedeyim:

- Bilgisayarın içini tekrar açıp, kabloları iyice taktığımdan emin oldum,
- Ekran kartı driverımı silip tekrar yükledim,
- Windows'u farklı (ekran kartının çalıştığından emin olduğum bir versiyon) bir versiyon ile tekrar yükledim.

Aklıma gelen başka bir şey olmadığından bilgisayarı topladım. Ana kartı sökerken anakartı zorlamadığımı düşünüyorum. Statik yüklenme olmuş olabilir deniliyor fakat statik yükü almak için kullanılan birkaç yöntemi kullandım, işe yaramadı. Soğutucu bakır levhaları çıkardığımda ekran kartı ve işlemciği direkt gördüğüm için belki o esnada bir şeyler yapmışımdır diyerek kenarlara bulaşan termal macunu pamuk ile yavaşça temizledim. Bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramadı, böyle bir durumla daha önce karşılaşan var mıdır aranızda veya çözümünü bilen?

Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.
Anakartı incelediğimde bir adet direnç ve bir adet kondansatörün yerlerinde olmadığını gördüm. Lehimleri üzerinde bacakları vardı ve böylelikle bu iki komponentin sorun çıkarttığından emin oldum. Teknik servise durumdan bahsettim ve komponentlerin yenilerini lehimlediklerinde çalıştığını söylediler. İlk kez böyle bir sorunla karşılaştım. Eğer sizlerin de böyle bir sorunu olursa anakart üzerinde eksik bir komponent var mı diye bir kontrol edin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı