Monster Abra A5 v16.6.1 Düşük Güç Tüketimi

tevzadze

Centipat
Daha fazla  
Monster Abra A5 v16.6.1,

CPU'yu tek başına strese soktuğum zaman:

1612726781807.png

40 Watt civarında enerji çekebiliyor ve frekans olarak 3.98 - 4.00 GHz arasında stabil kalabiliyor.

CPU + GPU stress testi yaptığımda:

1612726939638.png

(AIDA sadece Intel GPU'ya test yapabiliyor) yine de CPU 40 küsur Watt, Intel GPU 46 küsur Watt enerji çekebiliyor. Bu aşamada GHz değeri yine 3.98 - 4.00 arasında stabil.

Ancak ne zaman bir oyuna girsem (bu esnada 2. monitörde oyun açık. Yani oyun altta değil),

1612727008215.png

CPU maximum 20 Watt güç çekebiliyor. GHz 1.80 - 2.50 arasında dolaşıyor. Bu ne sorun teşkil ediyor diyeceksiniz. FPS değerlerim yerlerde arkadaşlar. İşin kötüsü laptopu ilk aldığımda böyle değildi. 1. aydan sonra başladı bu sorunlar. FPS değerleri düşünce güç, frekans gibi değerleri kontrol etmeye başlayarak fark ettim bunları.

Bu esnada Intel XTU ile görüntülediğimde Power throttling uyarısı alıyorum.

- Windows 10 Pro lisansım var (korsan kullanmıyorum) ve 4 kere format attım.
- Kaspersky endpoint lisansım var (malware olabilir demeden önce bu ihtimali de eledim ayrıca bilgisayarın boşta CPU kullanımı %5-10 arasında)
- Güç adaptörüm orijinal (zaten bilgisayar daha 2 aylık)
- Windows güç planlarını kontrol ettim. Her şey maximum performansa ayarlı.
- Monster Control Center güç planı performans modunda.
- Sıcaklık değerlerini görüyorsunuz anormallik yok buna rağmen termal macun değiştirdim. Fanlar da tertemiz. Ek olarak tx Red Alert 6 soğutucu kullanıyorum Full modda.+
- Format atmama rağmen düzelmedi, yazılımsal bir sorun yok gibi.
- BIOS ayarlarım default.
- Bataryam takılı.
- Adaptörün takılı olduğu prizi değiştirdim.
- NVIDIA denetim masasından, güç ayarlarını maximum performans olarak ayarladım.
- GeForce Experience üzerinde whisper mode ve battery Boost kapalı kontrol ettim.
- NVIDIA ve Intel driverlarım güncel. Hatta tüm driverlarım güncel. Windows'um da güncel. Bahsettiğim oyunlar da Steam üzerinden, korsan olsa bir ihtimal ondandır derdim :(
- XTU üzerinden bütün Power değerlerini Unlimited'a kadar çekip denedim hiçbir şey değişmedi.
- Monster, bilgisayarı gönderin inceleyelim diyor ancak kargoya vermek istemiyorum bu zamanda :(

donanımlar:
  • Intel comet Lake Core i5-10200H-2, 4GHz Turbo Boost ile 4, 10GHz.
  • 4 GB GDDR6 NVIDIA GTX1650 Ti 128-BIT
  • 15.6" FHD 1920x1080 IPS mat LED ekran.
  • 16 GB (2x8GB) DDR4 2933MHz.
  • 500GB M.2 SSD SATA 3
Nedir bu durumun çözümü arkadaşlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Monster cihazımı sattım fakat performans değil de Control Center üzerinden Oyun Moduna alınca sabit 4GHz de çalışıyordu. Siz zaten oyundan çıkıp bakıyorsunuz değerlere oyun içerisindeyken MSI Afterburner değerlerinizi atın sıkıntı var mı bakalım.

Ben Monster cihazımı sattım fakat performans değil de Control Center üzerinden Oyun Moduna alınca sabit 4GHz de çalışıyordu. Siz zaten oyundan çıkıp bakıyorsunuz değerlere oyun içerisindeyken MSI Afterburner değerlerinizi atın sıkıntı var mı bakalım.
Hocam görselin üzerine de yazdım, oyundan çıkıp bakmıyorum. Çift monitör bağlı. 1.de oyun açık 2.de aida ve görev yöneticisi ile takip ediyorum. MSI Afterburner ile baktığımda da aynı sonuçlar. Olması gereken şey GPU %100, CPU %30-40'tır optimum oyunlarda. CPU besleme yapar GPU tam güç çalışarak maximum performansla oyunu çalıştırır. Bende ise %70 80 CPU, %40 GPU. CPU'nun frekansı düştüğü için GPU'yu darboğaza sokuyor bir nevi...

Hocam görselin üzerine de yazdım, oyundan çıkıp bakmıyorum. Çift monitör bağlı. 1.de oyun açık 2.de aida ve görev yöneticisi ile takip ediyorum. MSI Afterburner ile baktığımda da aynı sonuçlar. Olması gereken şey GPU %100, CPU %30-40'tır optimum oyunlarda. CPU besleme yapar GPU tam güç çalışarak maximum performansla oyunu çalıştırır. Bende ise %70 80 CPU, %40 GPU. CPU'nun frekansı düştüğü için GPU'yu darboğaza sokuyor bir nevi...
Servise gönderin baksınlar. 20 iş günü sürmüyor zaten 3-4 gün sonra geri kargoluyorlar malzemeyi. İstanbul Kadıköy'e gönderin ama.

Kargoya verdikten sonra kuryenin kayınçosuna gitme ihtimali falan beni çok geriyor :( servis elden cihaz alana kadar bu şekilde devam sanırım kullanmaya :(:(
Firmaya yolladığınız için ürününüzü kimse gasp edemez. Aras Kargo ile çalışıyorlardı en son ben kendi kolisine koyup gönderdim şubedeyken de çalışanların gözünün önünde fotoğrafını çektim. Cihazın tamiri ve geri dönüşü toplam 3 gün sürdü. 6 ayda bir de temizlik için gönderiyordum. Neyden çekinirsen o gelir başına rahat ol.

Hocam aynı PC bende de var. Tam yükte işlemci 52 Watt GPU da 50 küsur Watt kadar çekiyor. Sizde donanımsal bir hata olabilir. En mantıklısı servise göndermeniz.
Arkadaşlar sorunun ne olduğunu anladım galiba. Bende de sadece işlemciyi test ederken CPU 54 Watt civarı tüketiyor( CPU package) ia cores kısmı 49 Watt kadar tüketiyor. Ekran kartı ve işlemci tam yükte kullanıldığında. GPU 50 Watt tüketiyor. Monster Abra A5 v16.6 ile verilen adaptör maximum 120 Watt verebiliyor. Diğer bileşenler de ihtiyacı olan elektriği alıyor. Son kalan kısmı ise işlemci alıyor. Mesela GPU ve CPU tam yükteyken ekran parlaklığını en düşüğe alırsanız CPU 49.2 Watt çekiyor ve bu enerjiyle frekansını 3.83 GHz'e çıkarabiliyor. Ekran parlaklığını sona verip klavye ışıklarını da açarsanız işlemci 43 Watt tüketiyor ve bu enerjiyle frekansını anca 3.73 GHz'ye çıkarabiliyor. Ne kadar çok extra şeylere enerji harcarsanız işlemcinizin harcadığı enerji ve frekansı o kadar düşüyor. Bende de sizdeki laptopun aynısı var. Alttaki bu resimde CPU ve GPU yüzde yüz kullanıyor. Ekran parlaklığı ve klavye aydınlatması en düşükte işlemci 49 Watt çekiyor ve frekansı 3.83 GHz.

dfdfd.png

Alttaki bu resimde CPU ve GPU yüzde yüz kullanıyor. Ekran parlaklığı ve klavye aydınlatması en yüksekte işlemci 43 Watt çekiyor ve frekansı 3.73 GHz.

ekran parlaklığı sonda.png

Alttaki bu resimde CPU yüzde yüz kullanıyor. Ekran parlaklığı ve klavye aydınlatması en düşükte işlemci 53.5 Watt çekiyor ve frekansı 4 GHz.

sadece.png

Monster bize minimum 130 Watt'lık adaptör göndermesi lazımdı:(

Son düzenleme:
Hocam aynı PC bende de var. Tam yükte işlemci 52 Watt GPU da 50 küsur Watt kadar çekiyor. Sizde donanımsal bir hata olabilir. En mantıklısı servise göndermeniz.
Arkadaşlar sorunun ne olduğunu anladım galiba. Bende de sadece işlemciyi test ederken CPU 54 Watt civarı tüketiyor( CPU package) ia cores kısmı 49 Watt kadar tüketiyor. Ekran kartı ve işlemci tam yükte kullanıldığında. GPU 50 Watt tüketiyor. Monster Abra A5 v16.6 ile verilen adaptör maximum 120 Watt verebiliyor. Diğer bileşenler de ihtiyacı olan elektriği alıyor. Son kalan kısmı ise işlemci alıyor. Mesela GPU ve CPU tam yükteyken ekran parlaklığını en düşüğe alırsanız CPU 49.2 Watt çekiyor ve bu enerjiyle frekansını 3.83 GHz'e çıkarabiliyor. Ekran parlaklığını sona verip klavye ışıklarını da açarsanız işlemci 43 Watt tüketiyor ve bu enerjiyle frekansını anca 3.73 GHz'ye çıkarabiliyor. Ne kadar çok extra şeylere enerji harcarsanız işlemcinizin harcadığı enerji ve frekansı o kadar düşüyor. Bende de sizdeki laptopun aynısı var. Alttaki bu resimde CPU ve GPU yüzde yüz kullanıyor. Ekran parlaklığı ve klavye aydınlatması en düşükte işlemci 49 Watt çekiyor ve frekansı 3.83 GHz.

Eki Görüntüle 970752

Alttaki bu resimde CPU ve GPU yüzde yüz kullanıyor. Ekran parlaklığı ve klavye aydınlatması en yüksekte işlemci 43 Watt çekiyor ve frekansı 3.73 GHz.

Eki Görüntüle 970753

Alttaki bu resimde CPU yüzde yüz kullanıyor. Ekran parlaklığı ve klavye aydınlatması en düşükte işlemci 53.5 Watt çekiyor ve frekansı 4 GHz.

Eki Görüntüle 970750
Monster bize minimum 130 Watt'lık adaptör göndermesi lazımdı:(
Hocam selamlar,

Çok teşekkür ederim ilgin ve alakan için. Karşılaştırma için aynı şeyleri ben de denedim, senden tek farkım bende şu an monitör bağlı ve yalnızca 2. ekran seçili, laptop ekranı tamamen kapalı, klavye ışıklandırması kapalı, orjinal adaptör bağlı.

Bunlar boştaki değerler,
1618259676309.png

Burda sıkıntı yok, sizinle aynı programları temin ettim aynı versiyonlar. Core temp ile aida64'ün güç tüketim bilgilerine baktım aynılar, aida gpu'yu da gösterdiği için ondan ekliyorum ssleri

Burada sadece GPU'ya yükleniyorum ve 50 watt çekiyor, normal
1618259766643.png

Burada sadece CPU'ya yüklendim, en en fazla 48.8 watt gördüm, üzerini hiç göremedim burası çok ilginç mesela, laptop ekranı kullanmıyorum bu sayede bahsettiğiniz değerin üzerine çıkar diye düşündüm ancak 53.5 watt falan hiç imkansız gibi.

Bu arada sadece CPU'ya yüklendiğimde işlemci 4 ghz stabil sıkıntı yok. Hem de bayağı stabil hiç oynamıyor hep sabit.

1618259823400.png

Şimdi ilginç olan durum geliyor, hem cpu hem gpu yükteyken cpu max 35-36 watt çekebiliyor ve ghz düşürüyor.

1618260032955.png

Güç ayarlarını soran olursa:
(flexicharger açık, %60 ve 50 arasında şarj etmiyor)
1618260094152.png

1618260060886.png

Ya bir de ayrıca, şu monster güç ayarları hiçbir işe yaramıyor, power savinge de alsam performansa da alsam her şey aynı, zaten program arayüzü de berbat. monsterın çok çok daha ucuz modellerinde bile cillop gibi control centerlar var :) hatta bulduğum bugları bile var monstera gönderdim ama hiç umurlarında değil. Gerçi yapabilecekleri bir şey de yok, çinde kodlanmış sabit yazılımlar..
Hocam selamlar,

Çok teşekkür ederim ilgin ve alakan için. Karşılaştırma için aynı şeyleri ben de denedim, senden tek farkım bende şu an monitör bağlı ve yalnızca 2. ekran seçili, laptop ekranı tamamen kapalı, klavye ışıklandırması kapalı, orjinal adaptör bağlı.

Bunlar boştaki değerler,
1618259676309.png

Burda sıkıntı yok, sizinle aynı programları temin ettim aynı versiyonlar. Core temp ile aida64'ün güç tüketim bilgilerine baktım aynılar, aida gpu'yu da gösterdiği için ondan ekliyorum ssleri

Burada sadece GPU'ya yükleniyorum ve 50 watt çekiyor, normal
1618259766643.png

Burada sadece CPU'ya yüklendim, en en fazla 48.8 watt gördüm, üzerini hiç göremedim burası çok ilginç mesela, laptop ekranı kullanmıyorum bu sayede bahsettiğiniz değerin üzerine çıkar diye düşündüm ancak 53.5 watt falan hiç imkansız gibi.

Bu arada sadece CPU'ya yüklendiğimde işlemci 4 ghz stabil sıkıntı yok. Hem de bayağı stabil hiç oynamıyor hep sabit.

1618259823400.png

Şimdi ilginç olan durum geliyor, hem cpu hem gpu yükteyken cpu max 35-36 watt çekebiliyor ve ghz düşürüyor.

1618260032955.png

Güç ayarlarını soran olursa:
(flexicharger açık, %60 ve 50 arasında şarj etmiyor)
1618260094152.png

1618260060886.png

Ya bir de ayrıca, şu monster güç ayarları hiçbir işe yaramıyor, power savinge de alsam performansa da alsam her şey aynı, zaten program arayüzü de berbat. monsterın çok çok daha ucuz modellerinde bile cillop gibi control centerlar var :) hatta bulduğum bugları bile var monstera gönderdim ama hiç umurlarında değil. Gerçi yapabilecekleri bir şey de yok, çinde kodlanmış sabit yazılımlar..
Hocam bir de BİOS sürümünü sorabilir miyim? Hiç BIOS güncellemesi yaptın mı?

Dosya Ekleri

• 1618259621418.png
    1618259621418.png
    197,6 KB · Görüntüleme: 91
Ya bir de ayrıca, şu Monster güç ayarları hiçbir işe yaramıyor, Power savinge de alsam performansa da alsam her şey aynı,

Hocam bende hepsinde de farklı sonuçlar var. Mesela bu alttaki güç tasarrufu modu.

güç tasarrufu.png

Bu alttaki de performans modu.

performans.png

Sessiz mod.

sessiz modda.png

BIOS sürümüm.

bios.png

Bu alttaki de eğlence modu.

eğlence.png

Aleykümselam hocam.
Hiç BIOS güncellemesi yapmadım. GPU tam yükteyken ben de harici monitör bağladım. Parlaklıkları da sona verdim. Frekans 3.6 GHz seviyelerindeydi. Sizinkinde. Acaba BIOS güncelleyince mi öyle oldu sizinki. Çok garip. Bence siz bir teknik servisle konuşun.

Geri
Yukarı