Monster Abra A5 v16.6.6 sıvı metal macun uygun mu?

Aatreus

Decapat
2 yıl önce aldığım Monster Abra A5 v16.6.6 marka bilgisayarım çok ısındığı için macununu Thermal Grizzly Conductonaut sıvı meral macun ile değiştirmeyi düşünüyorum. Bilgisayarı ilk aldığımda bile çok ısınıyordu, geçen sene bakıma gönderdiğimde MX-5 ile değiştirdiklerini söylediler fakat hiçbir ısı farkı olmadı en fazla 1-2 derece azalmıştı. Şu anda yük altında işlemcim 98-98 dereceleri görüyor. Ve tekrar soğuması diğer modellere göre uzun sürüyor. Rust oynamak için buzdolabına bile koymuştum zamanında :(
Şu anda garanti bittiği için sorun etmiyorum ama yine de bakır bloğa zarar verebileceğinden endişeliyim. İşlemcim i5-10200H GPU ise 1650 Ti. Macunun ve maskeleme için kapton bandın siparişini verdim.
  • Taşırmak dışında başka bir tehlikesi var mıdır?
  • Kaç yılda bir değiştirmeli ve bakım yapmalıyım?
  • ASUS laptop almak dışında başka bir çözüm yolu var mıdır? (harici soğutucuları denedim)

Dosya Ekleri

• a.jpg
    a.jpg
    108,4 KB · Görüntüleme: 28
Sıvı metal uygulaması riskli elektrik iletir iletirse devrelere zarar verir kapton bant ile kenarlarını bantlaman gerekiyor sıvı metal akmaması için.

Ayrıca gene ısınır Monster.

Gerekli önlemleri alıp yapılınca bir sorun olacağını düşünmüyorum ama ilk yapışınız acelemiliğinize vs gelip kalıcı hasarlar verebilirsiniz.

Asus laptop almak dışında bir çözüm var mı demişsiniz de asuslar ısınmıyor diye bir şey mi var :D.
Her marka ısınıyor. Markadan çok premium modellere yönelirseniz sizin için daha iyi olabilir.

Gerekli önlemleri alıp yapılınca bir sorun olacağını düşünmüyorum ama ilk yapışınız acelemiliğinize vs gelip kalıcı hasarlar verebilirsiniz.

Asus laptop almak dışında bir çözüm var mı demişsiniz de asuslar ısınmıyor diye bir şey mi var :D.
Her marka ısınıyor. Markadan çok premium modellere yönelirseniz sizin için daha iyi olabilir.
Zephyrus düşünüyorum eğer sıvı metal işe yaramaz ise. İzlediğim incelemeler ve arkadaşlarımın dediğine göre ısınma vb sorun yokmuş.

Sıvı metal uygulaması riskli elektrik iletir iletirse devrelere zarar verir kapton bant ile kenarlarını bantlaman gerekiyor sıvı metal akmaması için.

90 derecelere çıkmadığı sürece sorun yok. Şuanda harici soğutucu olmasa oyun bile oynanmıyor.

Yalıtım için bu banttan aldım. Yeterli olur diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Zephyrus düşünüyorum eğer sıvı metal işe yaramaz ise. İzlediğim incelemeler ve arkadaşlarımın dediğine göre ısınma vb sorun yokmuş.

90 derecelere çıkmadığı sürece sorun yok. Şuanda harici soğutucu olmasa oyun bile oynanmıyor.

Yalıtım için bu banttan aldım. Yeterli olur diye düşünüyorum.
Dediğiniz model zaten yapısı gereği fazla ısınıyor. Mid bir cihaz.
Premium cihaz alacaksanız iyice araştırın bence sonradan yine pişman olmayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dediğiniz model zaten yapısı gereği fazla ısınıyor. Mid bir cihaz.
Premium cihaz alacaksanız iyice araştırın bence sonradan yine pişman olmayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yaklaşık 30 bin tl (+/- 2k) bütçem var. Sizin öneriniz hangi markalar?

Yaklaşık 30 bin tl (+/- 2k) bütçem var. Sizin öneriniz hangi markalar?
Bu fiyat bandında Arkadaşın attığı gibi tuf serisi düşünülebilir ama üst segment tasarım cihazı istiyorsanız ve çok oyun oynamıyorsanız Zephyrus iyi bir seçenek ama küçük kasa olduğu için ısınacaktır ve çok güç çeken bir cihaz değil. (ekstra eksisi fanları sıcak havayı ekrana üflediği için menteşe ve ekran yapışkanı kalkma sorunları olabiliyormuş)

Performans istiyorsanız

önerebilirim. Ben de kullanıyorum memnunum. Ama kasa ve tasarım olarak premium bir cihaz değil.

Benchmarkları için : https://www.youtube.com/@finnbenchmarks

bakabilirsin.

ekstra önerebilecek bir şey bulamadım fiyatlar uçmuş :/

Öneriler için teşekkürler zephyrus daha iyiymiş bu. Eğer sıvı metal macun işe yaramazsa mecbur alacağım böyle bişeyler.
Gelecek hafta macunu denedikten sonra güncelleme yapacağım.

Durum Güncellemesi:
Bugün kargolarım geldi. İşlemci ve ekran kartını kapton bant ile düzgünce yalıtıp sıvı metal macunu uyguladım, fanların temizliğini yaptım, termal pedleri değiştirdim. Sonuç fena değildi. Önceden oyunlarda ortalama 92-98 derecelere çıkıyordu. Şuanda ortalama 80-90 derecelerde değişiyor. Yukarda da söylenenler gibi monster ısınıyor.. Ama eskisine göre daha iyi olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim. Garantim dolduğu için ben sorun etmiyorum ama garanti kapsamındakiler için çok önermiyorum. Güncel furmark sonuçları ektedir, yukardaki ile karşılaştırabilirsiniz farkı.
Screenshot (112).png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı